Berlin potępił egzekucję irańskiego dziennikarza

Opublikowano: 13.12.2020 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1027

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że jest zszokowane i wstrząśnięte egzekucją szefa portalu informacyjnego „Amad News” Ruhollaha Zama w Iranie.

„Niemiecki rząd jest zszokowany egzekucją blogera Ruhollaha Zama, która miała wczoraj miejsce w Iranie. Składamy kondolencje jego rodzinie i przyjaciołom. Jesteśmy zszokowani okolicznościami, w jakich zapadł wyrok, a zwłaszcza wcześniejszym porwaniem z zagranicy” – podało niemieckie MSZ w oświadczeniu. W oświadczeniu podkreślono, że stanowisko rządu niemieckiego w sprawie kary śmierci pozostaje niezmienione: jest to „okrutna i nieludzka forma kary, którą odrzucamy w każdych okolicznościach”.

„Wzywamy Iran do poszanowania prawa swoich obywateli do wolności słowa, uwolnienia wszystkich więźniów politycznych oraz do niewydawania ani nie wykonywania nowych wyroków śmierci” – powiedział minister.

Irańskie władze dokonały egzekucji szefa portalu informacyjnego Amad News w sobotę rano. Według agencji Mehr, karę śmierci wykonano przez powieszenie. Wcześniej władze irańskie potwierdziły wydanie wyroku śmierci dla szefa portalu informacyjnego „Amad News”, który rzekomo otrzymywał pomoc od zagranicznych służb wywiadowczych.

W połowie października 2019 roku Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC, część irańskich sił zbrojnych) ogłosił zatrzymanie Zama. Według otwartych źródeł Zam relacjonował protesty z grudnia 2017 i stycznia 2018 w całym Iranie.

Szef portalu informacyjnego, jak zauważyła agencja IRNA, został zatrzymany za „działalność antyrewolucyjną”. Doniesiono, że jego działaniami rzekomo kierował francuski wywiad, i że otrzymał wsparcie od służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Według Associated Press, Zam mieszkał na emigracji w Paryżu, nie określono, w jaki sposób ani gdzie został zatrzymany.

W związku z reakcją Niemiec na egzekucję Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wezwało ambasadora Niemiec w Teheranie. Jak poinformował nadawca radiowo-telewizyjny IRIB, przedstawiciel Francji prawdopodobnie też zostanie wezwany do irańskiego MSZ w związku z oświadczeniem w tej sprawie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.