Belgia nie zezwala na ekstradycję hiszpańskiego rapera

Opublikowano: 29.12.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 936

W Hiszpanii raper pod pseudonimem Valtonyc został oskarżony o apologię terroryzmu w swoich utworach. Jednak belgijski sąd apelacyjny odrzucił wniosek Hiszpanów o ekstradycję artysty.

Jak podaje włoska ANSA, sąd apelacyjny w Gandawie odrzucił wniosek o ekstradycję tworzącego w języku katalońskim rapera pseud. Valtonyc. W 2018 muzyk został skazany za nawoływanie do terroryzmu na trzy i pół roku więzienia za „apologię terroryzmu”, zniewagi przeciwko Koronie Hiszpańskiej oraz „groźby” zawarte w jego utworach. Dodatkowo, hiszpański wymiar sprawiedliwości uważa, że niektóre wersy jego piosenek zawierały pochwałę baskijskiego ruchu separatystycznego ETA (Euskadi Ta Askatasuna – Baskonia i Wolność), który przez Unię Europejską uważany jest za organizację terrorystyczną.

Po otrzymaniu wyroku, raper uciekł do Belgii, gdzie dzisiaj został uchroniony przed ekstradycją do ojczyzny i odbyciem wyroku. „Jestem wolny, tworzę muzykę, od kiedy skończyłem 18 lat. Nie jestem terrorystą, a wymiar sprawiedliwości przyznał mi rację” – podkreśla dwudziestoośmioletni raper, którego prawdziwe imię to José Miguel Arenas Beltran. Od kiedy przebywa w Belgii, Beltran mógł liczyć na wsparcie niepodległościowych ruchów katalońskich a zwłaszcza ze strony byłego prezydenta Katalonii – Carles’a Puigdemonta. Prawnik reprezentujący rapera orzekł na twitterze, że „to dobry dzień dla muzyki i wolności ekspresji”.

Hiszpania ma jeszcze możliwość wnieść odwołanie do sądu kasacyjnego, który jednak ogranicza się wyłącznie do badania aspektów proceduralnych sprawy sądowej.

Autorstwo: Antonina Steffen
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.