Będziemy pośrednikiem w rozmowach z Koreą Północną?

Opublikowano: 20.09.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 702

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zadeklarował, że nasz kraj może stać się pośrednikiem w rozmowach pomiędzy Koreą Północną i Stanami Zjednoczonymi, w związku z coraz bardziej napiętymi relacjami pomiędzy oboma tymi krajami. Polska jest bowiem jednym z niewielu państw Unii Europejskich mających swoją ambasadę w Pjongjangu, a według słów naszego ambasadora jesteśmy dobrze wspominani w Korei Północnej.

Szef polskiej dyplomacji brał udział w spotkaniu Rady Zarządzającej Wspólnoty Demokracji w Departamencie Stanu Stanów Zjednoczonych, gdzie przedstawiał obecne cele polskiej polityki zagranicznej. W trakcie wizyty Waszczykowski miał zaproponować sekretarzowi stanu USA Rexowi Tillersonowi pośrednictwo naszego kraju w rozmowach z Koreą Północną, która jest coraz bardziej krytykowana przez społeczność międzynarodową za próby z bronią jądrową, co nie podoba się szczególnie amerykańskiemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi.

Atutem naszego kraju ma być fakt, iż jako jedno z nielicznych państw Unii Europejskiej posiadamy swoją ambasadę w Korei Północnej, zaś ta natomiast ma swoją placówkę w Warszawie. Krzysztof Ciebień, Ambasador RP w Pjongjangu, w niedawnej rozmowie z polskimi mediami z jednej strony wyraził obawy o swoich pracowników w związku z obecną napiętą sytuacją, natomiast z drugiej podkreślił, że Polska cieszy się sporą dozą sympatii w północnokoreańskim państwie, sięgającej jeszcze czasów komunistycznych.

Polska dyplomacja jest bowiem obecna w Korei Północnej od 1948 roku, ponieważ jako trzeci kraj na świecie uznaliśmy niepodległość Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, a od 1953 roku nasz kraj jest członkiem Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei. Przed dziesięcioma laty podpisano dodatkowo Protokół o ważności dwustronnych umów międzynarodowych w stosunkach między RP a KRLD.

Na podstawie: rmf24.pl, wp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 21.09.2017 09:18

    Czekamy na następny ruch Kima ? USA CIA bez pomyślunku , w Polsce za tuska to seryjny samobójca grasował . 1ofiara, warta życia milionów . To ofiara losu , gdy on sam prowokuje !
    Odwagi. Wyrok ; list gończy z karą śmierci Kima .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.