Będzie zdrowiej w Niemczech

Opublikowano: 01.10.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 531

Niemiecki rząd chce ograniczyć skalę stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt. Ich stosowanie nie ma nic wspólnego ze zdrowiem zwierząt, za to szkodzi ludziom.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w ubiegłym roku niemieccy hodowcy wykorzystali 1734 tony antybiotyków – dwukrotnie więcej niż w 2005 r. Żeby przeciwdziałać tej niebezpiecznej tendencji, rząd postanowił utworzyć bank danych, co pozwoli na skuteczniejszą kontrolę przypadków stosowania antybiotyków w hodowli. Kontrolerzy będą mieli prawo do oceny częstotliwości wykorzystywania środków farmakologicznych w poszczególnych zakładach hodowlanych i do porównywania danych z informacjami z innych ferm. Na tej podstawie hodowca będzie mógł zostać zobowiązany do ograniczenia ilości stosowanych antybiotyków. „Celem jest ograniczenie stosowania antybiotyków do przypadków, gdy są one nieodzowne z terapeutycznego punktu widzenia” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa w Berlinie.

Autorzy projektu zwracają szczególną uwagę na konieczność ograniczenia stosowania w hodowli zwierząt środków farmakologicznych, które mają kluczowe znaczenie w medycynie. Ich powszechne wykorzystywanie w hodowli może prowadzić do zwiększonej odporności u ludzi na te środki, co osłabiłoby ich działanie – ostrzegają naukowcy. Minister rolnictwa Ilse Aigner zapewniła, że znaczna redukcja antybiotyków jest możliwa. „To jest jedna z najambitniejszych i najdalej idących reform dotyczących stosowania leków w hodowli” – zapewniła Aigner. Podkreśliła przy tym, że stosowanie antybiotyków w celu zwiększania wagi zwierząt jest od dawna zabronione.

Wejście w życie znowelizowanej ustawy spodziewane jest wiosną 2013 r.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Komzar 02.10.2012 09:03

    Kierunek dobry ale wykonanie jak zwykle dziwnie nieudolne.
    „Celem jest ograniczenie stosowania antybiotyków do przypadków, gdy są one nieodzowne z terapeutycznego punktu widzenia”

    To źle postawiony cel. Celem powinno być wyeliminowanie antybiotyków z mleka. Wtedy żaden rolnik nie da krowie zdrowej antybiotyku a jak będzie chora i antybiotyk będzie potrzebny to jej mleko nie trafi do sprzedaży.
    Na pewno pomocne będę przepisy ograniczające dostęp do antybiotyku ale podstawą są kontrole odbieranego mleka. Jak wykryty zostanie w nich antybiotyk to taki rolnik powinien tracić “licencje” na kilka miesięcy plus kara więzienia za próbę zatrucia ludzi.

  2. bXXs 04.10.2012 18:26

    Dlaczego martwisz się o antybiotyki w mleku? Nie masz w sklepach Mleka a produkty mlekopodobne i pochodne. Mleko zwierzęce szkodzi człowiekowi i produkty z mleka powinne być kupowane jak Szampan, raz od “święta” . Masowe szpikowanie mięsa i mleka antybiotykami jest spowodowane działaniem “konserwującym” produkt. Twoje zdrowie to problem dla producentów leków, więc musisz chorować, twoja śmierć przed emeryturą to istny zysk dla państwa i wielu korporacji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.