Szczepionka dla krów ograniczy emisję metanu

Opublikowano: 08.07.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1081

Coraz więcej ludzi jest świadoma wpływu przemysłu mięsnego i nabiałowy na nasze zdrowie i środowisko. Wielu zaczyna ograniczać spożywanie produkowanych przez nie towarów, część przechodzi na wegetarianizm, a nawet weganizm, pozostali zaś próbują szukać dostawców produktów zwierzęcych z bardziej ekologicznych źródeł np. z gospodarstw otoczonych łąkami, na których swobodnie mogą się paść zwierzęta.

Mimo tych działań, emitowany przez bydło gaz cieplarniany: metan nadal pozostaje dużym problemem dla środowiska. Większość amerykańskich krów karmionych jest modyfikowaną genetycznie kukurydzą i soją. To przyczynia się do zachorowań na zespół jelita drażliwego oraz problemów z trawieniem, przez co krowom częściej się „odbija”. Dodatkowo zwiększa się u nich ilość tworzonych gazów jelitowych, a tym samym ilość metanu emitowanego do atmosfery. Według szacunków ONZ za 18% tej emisji odpowiada właśnie bydło.

Z propozycją rozwiązania problemu wyszli naukowcy z Nowej Zelandii, którzy chcą ograniczyć wydzielanie tego gazu cieplarnianego przez krowy dzięki szczepionce. Przewiduje się, że jej zastosowanie wakcyny pozwoliłoby zmniejszyć emisję metanu do atmosfery nawet o 30%. Badacze pracują pod dużą presją, bo produkt ma jak najszybciej znaleźć się w obrocie. Prace rozpoczęto pięć lat temu, obecnie szczepionka jest już w fazie testowania na zwierzętach.

A mnie zastanawia, skąd wziął się pomysł na tak skomplikowane rozwiązanie problemu, dla którego najważniejszym jest usunięcie jego przyczyny. A przyczynę można usunąć bardzo prosto – należy ograniczyć ilość zjadanego przez nas mięsa. Ważną kwestią pozostają także skutki uboczne dla ludzi spożywających mięso od zaszczepionych krów, oraz sprawa dodatków i konserwantów, które będzie zawierać ta szczepionka, a które umożliwią jej stosowanie na szeroką skalę.

Opracowanie: Xebola
Źródła polskie: Xebola.wordpress.com, WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. jeszcze 22.01.2016 08:54

  Świat stanął na głowie.

 2. Prometeusz 22.01.2016 09:52

  @jeszcze:

  No co Ty…! To dopiero poczatek 🙂

 3. Szaman 22.01.2016 10:49

  A może by tak zmienić krówkom dietę na trawniczek ? ja pier.. co za idiotyzm. inna sprawa że wyhodowaliśmy kulturę mięsożerców i teraz ludzie chcą żreć mięcho w tonach. A przecież optymalna ilość mięsa dla człowieka to 100 gram 1- 2 razy w tygodniu przy czym lepsze są ryby a dla rybek to my mamy na naszym globie 70% powierzchni pastwiska i metanu nie produkują!.

 4. jeszcze 22.01.2016 11:06

  @Prometeusz
  Początek … ale końca.

 5. MakSym 22.01.2016 11:24

  Pomysłowość szarlatanów od szczepień nie przestaje mnie zadziwiać…. 🙂

 6. Prometeusz 22.01.2016 12:47

  @jeszcze:

  Nie no, co Ty?! Ja myslalem, ze wlasnie ‘Swietlanej Przyszlosci’, ‘Nowej Ery’ itd…

  Nie no, zartuje chlopaki. No jasne, ze poczatek konca – ale nie jestesmy w stanie nic z tym zrobic, wiec lepiej smiac sie, niz plakac – tak mysle przynajmniej na chwile obecna.

 7. jeszcze 22.01.2016 13:09

  Och, nie ma co płakać w końcu dojdziemy do ściany i wszystko się wywali. Już nie raz tak w dziejach ziemi było.
  I nie zgadzam się, że nic nie możemy zrobić. Zmiana zaczyna się w każdym z nas. Najpierw z miana w myśleniu, potem czyny. Jeśli np. ja nie szczepię i przekazuję to dalej, to czyż nie jest to zmiana?
  Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu wszyscy szli jak barany na rzeź szczepić dzieci i siebie, a dziś?
  Świadomość rośnie i każdy z nas może ją krzewić. Oczywiście, że będziecie postrzegani jak oszołomy, ale jak później ludzie przyjmą Wasz punkt widzenia, nikt nie będzie już tego pamiętał. Łatka oszołoma, dziwaka, szaleńca to niewielka cena za ZMIANĘ.
  Także Panowie, w górę serca!
  (tylko nie odpowiadajcie Wznosimy je do pana;)

 8. Świetlisty 23.01.2016 20:24

  Co za bzdura 😀 Moze dać krowom stoperan?
  GMO nas zniszczy a nie metan
  druga sprawa to dieta roślinna wcale nie jest zdrowa a wręcz przeciwnie ,namawia sie na taką diete bo chodzi o program depopulacji i zwiekszenie zysków dla farmacji

  Po co w ogóle robi sie rośliny GMO? Uwazacie ze dlatego zeby pokonac głód na świecie?
  Nieee ,niestety dlatego zeby przejąc kontrole nad produkcją zywnosci (chyba to głowny powód)
  Rośliny GMO są odporne na rakotwórczy ,uszkadzający płody glifosat który potem zjemy
  Ponad to GMO nie wytwarzają nasion jak tradycyjne normalne rosliny ,jak ktos zasadzi musi kupic od koncernu nasiona na nastepne plony

  Pozdrawiam i bez odbioru

  PS efekt cieplarniany czy era lodowcowa to normalne etapy planety ziemia (poczytać w starych zródłach)

  Wszystko to to w ogóle “wielka kupa” i oszustwo tfu !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.