Będzie referendum zjednoczeniowe w Irlandii?

Opublikowano: 03.02.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2160

Na sobotnim wiecu w Dublinie przewodnicząca północnoirladzkiej, nacjonalistycznej partii Sinn Fein zaapelowała do unionistów, by przygotowali się na „plan B”, czyli na zjednoczoną Irlandię. Mary Lou McDonald podkreśliła, że istnieje coraz większa potrzeba rozpisania referendum zjednoczeniowego.

Głosowanie w Irlandii Północnej zostało zignorowane przez brytyjski rząd, którego nie interesuje wpływ Brexitu na mieszkających tam ludzi – zaznaczyła przewodnicząca Sinn Fein, odnosząc się tym samym do faktu, że w referendum w 2016 r. aż 55,8 proc. Irlandczyków z północy opowiedziało się za pozostaniem w Unii Europejskiej. – Rzecz jasna nasi unionistyczni bracia i siostry powinni być uczestnikami procesu tworzenia nowej Irlandii. Oni chcą utrzymać unię z Wielką Brytanią, co szanujemy (…), ale też teraz powinni zacząć przygotowywać się na wszystkie okoliczności, w tym także na „plan B”, czyli na opowiedzenie się za związkiem Irlandii Północnej z Wielką Brytanią – dodała McDonald.

Przewodnicząca Sinn Fein (działającej w całej Irlandii, nacjonalistycznej partii silnie akcentującej katolicyzm i przez wiele lat uznawanej za polityczne skrzydło Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA)) nie ma wątpliwości, że wśród Irlandczyków po obu stronach granicy rośnie potrzeba zorganizowania referendum zjednoczeniowego. McDonald uważa, że Irlandczycy powinni wyrazić w tej sprawie opinię w głosowaniu powszechnym niezależnie od Brexitu.

Do rozpisania referendum zjednoczeniowego w Irlandii Północnej może dojść w momencie, gdy, jak czytamy w tekście Porozumienia wielkopiątkowego, „wydaje się, że większość głosujących chciałaby wyrazić opinię, że Irlandia Północna powinna przestać być częścią Zjednoczonego Królestwa i stać się częścią zjednoczonej Irlandii”. W razie wystąpienia silnych tendencji zjednoczeniowych w północnej części Zielonej Wyspy rząd brytyjski byłby zobowiązany do ogłoszenia referendum, przy jednoczesnym poparciu w tym względzie rządu w Dublinie.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Kain 04.02.2019 11:51

    Oby się zjednoczyli i pokazali wielkiego faka Angli.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.