Będzie nowe święto państwowe

Opublikowano: 09.05.2022 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1603

W ciągu ostatnich kilku lat do kalendarza polskich świąt wprowadzono wiele nowych. To między innymi Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego obchodzony 27 grudnia, 24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 14 kwietnia obchodzone jest od kilku lat Święto Chrztu Polski, a 1 sierpnia jest Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Niebawem pojawi się nowe święto, czyli Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Będziemy je celebrować 20 czerwca.

Sprawą tą zajmowali się radni Sejmiku Województwa Śląskiego na początku 2022 roku. 24 stycznia wystosowali apel do prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Podobne działania podjęły też inne organizacje m.in. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk.

Śląscy radni głosowali, aby święto to przypadało 16 lipca. Dlaczego? Tego dnia w 1922 roku w Katowicach doszło do podpisania dokument upamiętniający przejęcie części Śląska przez Rzeczpospolitą Polską.

„Sejmik Województwa Śląskiego zwraca się do Pana Prezydenta z apelem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do ustanowienia w dniu 16 lipca nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Tego dnia, 16 lipca 1922 roku, został w Katowicach uroczyście podpisany Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Celem ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich jest upowszechnienie wiedzy o trzech powstaniach śląskich, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski i ukształtowanie się zachodniej granicy II Rzeczpospolitej” – zapisano w uchwale podjętej 24 stycznia 2022 roku przez radnych Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wyjaśniano też, że trzy powstania śląskie z lat 1919-1921 stanowią jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii odradzającego się po I wojnie światowej państwa polskiego, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski.

Jak potoczyły się losy apelu? Sprawą zajął się prezydent Duda. W ubiegły piątek, 6 maja, podpisał projekt ustawy wskazującej, że święto to powinno zostać wprowadzone do polskiego kalendarza, a ostateczną datą świętowania ma być nie 16 lipca, a 20 czerwca.

„Bardzo dziękuję za tę inicjatywę. Mam nadzieję, że ten dzień wkrótce zostanie ustanowiony Narodowym Dniem Powstań Śląskich” – mówił Andrzej Duda, prezydent RP. „Powrót Śląska do Polski to ważny moment w naszej historii. 20 czerwca 1922 roku wojska polskie wkroczyły na Górny Śląsk, dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu Powstań Śląskich. To forma hołdu oddanego uczestnikom tych wydarzeń i wierzę, że to święto zaistnieje podobnie jak ustanowione niedawno święto związane z Powstaniem Wielkopolskim” – dodał prezydent RP.

„Mając na uwadze oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnianie wiedzy o tych zrywach w świadomości Polaków, ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich – jest w pełni uzasadnione” – wskazano w projekcie ustawy, który podpisał Andrzej Duda.

Nowe święto, podobnie jak Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nie będzie dniem wolnym od pracy, a w kalendarzu pojawi się prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Na podstawie: Prezydent.pl, Slaskie.pl, Katowice.ipn.gov.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.