Będzie można łowić dorsze w okresie ich tarła!

Opublikowano: 30.07.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 606

Odkąd pamiętam, mój ojciec wędkował. Na wakacjach wstawał przed wschodem słońca i stał w kaloszach gapiąc się godzinami na spławik. Czasem pozwalał mi potrzymać wędkę, choć chętniej wysyłał mnie z siostrą byśmy mu poszukały robaków na przynętę. Takie to były czasy. Miał też podręczniki o wędkowaniu, w których jedną z podstawowych informacji było zestawienie okresów godowych poszczególnych gatunków ryb, co przekładało się na tymczasowy zakaz ich łowienia. Tak było w starych podręcznikach mojego taty, ale zdaje się, że Komisja Europejska chce zaprowadzić nowy porządek w tej sprawie…

Od 23 lat na Bałtyku obowiązywał wprowadzony przez Unię Europejską zakaz połowów dorszy w okresie letnim, kiedy ryby te miały tarło. W tym czasie samice składały ikrę, a samce ją zapładniały, co umożliwiało przetrwanie tego gatunku Z niewyjaśnionych powodów w lipcu bieżącego roku Komisja Europejska zdecydowała o zniesieniu tego zakazu. Według polskich rybaków decyzja KE jest katastrofalna w skutkach i doprowadzi do wyginięcia dorszy i bankructwa rybaków.

Stanisław Godek, armator, tak to tłumaczy: “Dla nas to bardzo zła wiadomość, bo oznacza zagładę tej ryby. Okres był po to, by mogła się rozmnażać. Przecież odławianie dorszy w trakcie tarła oznacza, że nie będzie kolejnego narybku!”

Bałtycki dorsz znalazł się niedawno na czerwonej liście WWF jako gatunek zagrożony wyginięciem, a polscy rybacy od dawna walczą o zwiększenie długości okresu ochronnego na dorsze właśnie ze względu na coraz mniejszą ich populację. Proponują nawet czasowe wyłączenie połowów w celu przywrócenia liczebności i kondycji tych ryb. Zdaniem armatorów polityka Unii Europejskiej na Bałtyku jest nieodpowiedzialna, a nawet szkodliwa. Jak twierdzi Adam Jakubiak, rybak: „Tego typu gafy pokazują, że faktycznie decyzyjność w kontekście każdych obszarów połowowych powinna leżeć w gestii krajów, które są na tym obszarze posadowione” (a nie urzędników z Brukseli).

Protesty rybaków popiera Ministerstwo Gospodarki Morskiej, które już wysłało pismo do KE w tej sprawie. A polskie organizacje rybackie zwróciły się do armatorów ze wszystkich krajów nadbałtyckich, aby mimo unijnego rozporządzenia dorszowi rybacy nie wypływali latem w morze. Apel poparli polscy przetwórcy ryb, którzy oświadczyli, że nie będą teraz odbierać dorszy ani od polskich rybaków, ani od rybaków z innych krajów UE.

Niestety, z całą pewnością można stwierdzić, że znajdą się i tacy armatorzy, którzy bez względu na konieczność ratowania bałtyckich dorszy wypłyną w morze. Za ikrę dorszy rybacy dostają w skupie dwa razy więcej pieniędzy niż za same ryby. Zniesienie zakazu połowów tego gatunku w czasie tarła oznacza jedno: zagładę bałtyckich dorszy. To przypomnijmy może jeszcze raz: kto podjął decyzję w tej sprawie?

Opracowanie: Xebola
Źródła: xebola.wordpress.com, WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. agama 30.07.2016 22:40

  jakiś przygłupi neonazista jakich tam pełno

 2. SenZen 31.07.2016 00:14

  Korwin-Mikke i jego typowe zdanie na pożegnanie przemówień w europarlamencie mi się przypomniało z uśmiechem na ustach 😛
  “… a pozatym sądzę, że unia europejska powinna być zniszczona”

 3. M4ndarkus 31.07.2016 09:40

  Skoro rybacy tak się martwią zniesieniem zakazu to niech mimo przyzwolenia nie łowią ryb, gdzie tu problem? unia do niczego nie jest tu potrzebna. Ale pewnie z chęci większego zarobku część nie będzie mogła się opamiętać i będą łowić…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.