Będzie „emerytura” dla matek czworga dzieci

Opublikowano: 17.11.2018 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1804

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej broni programu Mama+ i zapowiada, że wejdzie on w życie od 1 marca przyszłego roku. Mowa o świadczeniach dla kobiet (czasem dla mężczyzn), które wychowały co najmniej czwórkę dzieci.

W wywiadzie udzielonym Radiu Zet min. Elżbieta Rafalska stanęła w obronie programu kolejnego świadczenia rodzinnego od dawna zapowiadanego przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, skrótowo określanego jako Mama+. Dziennikarka Radia Zet Beata Lubecka zarzuciła projektowi, że od miesięcy znajduje się w fazie konsultacji bez żadnego postępu, bo jest “bublem prawnym”. Rafalska stanowczo zaprzeczyła takiej interpretacji. Jej zdaniem proces legislacyjny postępuje powoli, ponieważ ministerstwo poważnie podchodzi do konsultacji społecznych, w trakcie których pojawiło się wiele uwag do pierwotnego projektu.

Jednocześnie Rafalska przyznaje, że nie ma szans na wejście programu w życie 1 stycznia, jak wcześniej sugerowała. W lipcu Beata Szydło zapowiadała, że ustawa w tej sprawie może trafić do Sejmu we wrześniu. Obecnie jest listopad, a projekt nadal nie jest w pełni gotowy. Zanim zostanie zatwierdzony przez Komitet Społeczny, przejdzie przez Radę Ministrów, potem przez Sejm i Senat, by na końcu zyskać akceptację prezydenta, termin styczniowy dawno minie. Szefowa MRPiPS jest natomiast przekonana, że nowe świadczenie zacznie funkcjonować od 1 marca 2019 r.

Mama+ to program gwarantujący “świadczenie uzupełniające” w wysokości nieprzekraczającej minimalnej emerytury, tj. 1029 zł – dlatego przez niektórych nazywane emeryturą matczyną – dla osób, które wychowały czworo lub więcej dzieci. Program jest adresowany przede wszystkim do kobiet. W ich przypadku warunkiem otrzymania świadczenia jest ukończenie 60. roku życia. W pewnych przypadkach możliwe będzie otrzymanie pieniędzy przez ojców co najmniej czworga dzieci. Oni będą z kolei musieli mieć ukończone 65 lat.

Część środowisk lewicowych i feministycznych chwali program Mama+, ponieważ interpretuje ją jako uznanie pracy domowej kobiet za pracę w sensie ścisłym, na równi ze zwyczajowo pojmowaną działalnością zarobkową.

Autorstwo: PJ
Zdjęcia: EME (CC0)
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. polach 17.11.2018 13:16

    Zamiast dawać 500 plus , Mama plus , nic nie rób plus itp pro rządowe propagandy tylko, przestali by Rodzicom zabierać w podatkach, czytaj okradać nas na wszelkim możliwym kroku, wszyscy by na tym lepiej wyszli, gospodarka przy niskich podatkach dostaje kopa, redukuje się sama szara strefa itp ale to wiadomo. Zwiększyć kwoty wolne od podatków, do poziomo co mają posłowie (ponad 30 tys pln) przestać nas okradać np. kupując gaz z USA droższy od i tak b.drogiego przez głupotę “rządzących” gazu z Rosji…Przestać okradać społeczeństwo i zadłużać je bez opamiętania, np. pomysłami jak bazy wojskowe na nasz koszt(USA) i tak można by wymieniać, ale to się nie zmieni dopóki ludzie się w końcu nie obudzą do zmian, dla obopólnej korzyści.

  2. agama 17.11.2018 19:54

    zadłużanie Polski w niemieckich bankach do poziomu niespłacalności to część strategii zniewalania tego kraju

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.