Będą wyroki śmierci za Rana Plaza?

Opublikowano: 20.07.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 844

Ponad trzy lata po katastrofie w ogromnej szwalni Rana Plaza, w której zginęło 1134 pracowników i pracownic, prokurator postawił zarzuty 41 osobom, które były odpowiedzialne za tragedię albo pomagały ściganym. Aż 38 usłyszało zarzuty o morderstwo, które w Bangladeszu karane jest śmiercią.

Do jednej z największych tragedii w przemyśle odzieżowym doszło 24 kwietnia 2013 roku. Dzień wcześniej na budynku, przeznaczonym na biura i punkty usługowe, a użytkowanym przez fabryki, używające ciężkich, wywołujących znaczące drżenia maszyn, zauważono pęknięcia, jednak zostało to zignorowane. O 8 rano, kiedy w Rana Plaza znajdowały się już 3122 osoby, budynek zaczął się walić; 1134 pracowników zginęło a niemal 2 tys. zostało rannych, wielu poważnie.

Niemal trzy lata po tragedii prokuratura postawiła zarzuty 41 ludziom, z których aż 38 oskarżanych jest o udział w morderstwie. Głównym oskarżonym jest właściciel budynku, Sohel Rana, który zaraz po wypadku usiłował zbiec do Indii – to właśnie o pomoc w tej ucieczce podejrzewa się pozostałą trójkę. Z całej grupy 35 osób zjawiło się dzisiaj w sądzie, szóstka prawdopodobnie przebywa za granicą i będzie sądzona zaocznie. W Bangladeszu zasądza się i wykonuje karę śmierci; prawdopodobne jest, że jeśli sąd uzna sprawców za winnych morderstwa, o które są oskarżani, zostaną jej poddani.

Wśród oskarżonych znajdują się także właściciele fabryk, mieszczących się w Rana Plaza, którzy zmusili pracowników do wykonywania swoich obowiązków mimo widocznych rys na budynku. Z postępowania wynika też, że biurowiec został postawiony nielegalnie – Rana nie miał koniecznych zezwoleń ani na ten, ani na kilka innych posiadanych kompleksów.

Tragedia była przyczyną wybuchu powszechnego oburzenia, którego adresatami były przede wszystkim światowe marki, korzystające z usług bangladeskich podwykonawców. Od tego czasu wiele z nich wprowadziło – często fikcyjne – piony “społecznej odpowiedzialności biznesu”; w Bangladeszu udało się też doprowadzić do podniesienia najniższej na świecie płacy minimalnej, co jest przede wszystkim sukcesem masowych protestów i strajków. Według zeszłorocznego raportu Human Rights Watch sytuacja jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracy zmieniła się nieznacznie, o czym na łamach Strajk.eu obszernie pisaliśmy w zeszłym roku.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.