Będą nowe obowiązki dla pieszych?

Opublikowano: 24.09.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1178

Niedawno wprowadzone zmiany w prawie o ruchu drogowym m.in. zaostrzyły kary. Rozwiązania nie do końca spodobały się politykom Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin (i nie tylko im). Partia zdecydowała się wystąpić z własną inicjatywą.

Co zakłada projekt przedstawiony przez ZChR? Wyjaśnił to rzecznik partii Paweł Cżyż.

„Sam zamiar przekroczenia jezdni na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej pieszy powinien sygnalizować każdorazowo podniesieniem ręki. Dziwi nas, że urzędnicy oraz funkcjonariusze policji, którzy są kierującymi pojazdów, nie zauważyli plagi wtargnięć tuż pod koła pojazdów, albowiem zmiany jakie wprowadzono spowodowały wśród pieszych wrażenie, że zawsze mogą oni wkroczyć na jezdnię na skrzyżowaniu bez sygnalizacji nawet bez weryfikacji nadjeżdżający pojazd ma możliwość zatrzymania. Nawet interpretacja czy pieszy zamierza skorzystać z przejścia dla pieszych czy nie jest tutaj poważnym problemem. Zupełnie pominięto też ograniczenia widoczności, którego podlega kierujący od strony lewego słupka od strony kierowcy, co ma istotny wpływ na możliwość reakcji na widok pieszego wkraczającego nagle na jezdnię od lewej strony. Więcej. Starsi wiekiem kierowcy mają inną zdolność do reakcji, wielokrotnie słabszy wzrok, itd. Zatem chcemy, aby piesi byli zobowiązani na skrzyżowaniach niekierowanych i w ich bliskości zobowiązani byli do umożliwienia przejazdu pojazdu i dokonania przejścia po odzyskaniu pewności, że pojazd się oddalił. To, że ktoś zmienił przepisy dla statystyk musi ustąpić zdrowemu rozsądkowi. Dlatego uruchomimy specjalny serwis »Zdrowy rozsądek na drogach«, aby zbierać podpisy poparcia pod powrotem zdrowego rozsądku na drogach publicznych. Natomiast wysokie mandaty nam nie przeszkadzają i apelujemy, aby zebrane środki w 100 procentach przekazywać na remonty dróg powiatowych na terenie, na którym są wystawiane” – powiedział.

Zdaniem ZChR rozwiązania, które weszły w życie 17 września, „nie mają na celu w zasadzie niczego innego, jak jedynie drenowanie kieszeni kierowców”.

„Zbierana jest danina z wykroczeń, ponownych egzaminów i ona nie ma żadnej bezpośredniej styczności ze wsparcie bezpieczeństwa na drogach. Nikt nie mówi o fatalnym stanie nawierzchni dróg, szczególnie niższej klasy. Zawsze policja skupia się na prędkości, warunkach jazdy czy trzeźwości, a nie ewidentnych zaniedbaniach w stanie technicznym drogi. Skoro już winduje się mandaty do poziomu europejskiego, to ZChR chce ścisłego powiązania środków uzyskanych w ramach mandatów z obligatoryjnym obowiązkiem ich zainwestowania w odnowę nawierzchni dróg powiatowych i wojewódzkich. Każdy ukarany będzie miał wówczas świadomość, że jego złamanie przepisów chociaż w jednym aspekcie odnosi jakiś pozytyw dla społeczeństwa” – podkreślił Cżyż.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: NGOpole.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Maurycy Hawranek 24.09.2022 11:27

    Pomysł byłby dobry, gdyby dotyczył możliwości przechodzenia w miejscach nieoznakowanych, a nie na przejściach dla pieszych. Myślałem, że „zebry” wymyślono właśnie po to, aby piesi nie musieli kierowcom sygnalizować, że chcą przejść na drugą stronę.

  2. Radek 24.09.2022 14:04

    Zebra jest po to aby:
    1. Pieszy miał pierwszeństwo. To znaczy, aby pojazd go przepuścił jak pieszy zamierza przejść. Oczywiście o ile to jest technicznie możliwe, bo w rzeczywistości pojazdy podlegają prawom fizyki, o czym mogą ustawodawcy nie wiedzieć.
    2. Aby móc karać pieszych za przejście nie na zebrze.
    3. Aby wskazać miejsce do przejścia w miarę bezpieczne.

    Ale nie słyszałem, że zebra jest po to aby nie musieć sygnalizować, że się chce przejść, nie musieć odrywać oczu od smartfona czy w jakimś innym celu.

  3. Maurycy Hawranek 24.09.2022 15:31

    @Radek

    W jaki sposób sygnalizujesz że chcesz przejść? Coś nie za bardzo chce mi się wierzyć, że podnosisz rękę do góry i machasz nią do kierowcy, jak chcą pomysłodawcy zmiany przepisów.

    Według mnie samo podejście do krawężnika przy zebrze i ewentualnie rozglądanie się czy coś jedzie, gapienie na nadjeżdżający samochód, jest wystarczającym sygnałem do ochoty przejścia na drugą stronę, bo mowa ciała jest wystarczająco czytelna, że chce się przejść. Kierowca ma zwolnić przed zebrą i upewnić się, czy ktoś chce przejść na drugą stronę, a piesi mają zachować ostrożność, bo może jechać jakiś pijak, a nie wchodzić na jezdnię bez rozglądania się na boki.

  4. Radek 24.09.2022 18:12

    “rozglądanie się czy coś jedzie, gapienie na nadjeżdżający samochód, jest wystarczającym sygnałem do ochoty przejścia na drugą stronę” Tyle wystarczy. Ale nie samo podejście z oczami wlepionymi w komórkę

  5. keitaro 25.09.2022 06:36

    Znowu standaryzacja, czyli kolejne unijne kretynizmy. A jak wprowadzali podatki w paliwie to też mówili że to na naprawę dróg pójdzie. I co? I kupa! A nawiązując do tematu to lałbym tych co jeżdżą rowerem w słuchawkach na uszach, a podwójnie tych co mają w nich funkcję redukcji odgłosów otoczenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.