BBC uważa, że Monty Python jest zbyt biały
Szefostwo BBC uderzyło w komików legendarnej grupy Monty Pythona, uznając ją za zbyt białą i męską. Brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny uznaje, że w dzisiejszych czasach, skecze i seriale z kolorowymi aktorami są bardziej pożądane.
Shane Allen, szef działu komediowego BBC powiedział, że gdyby dziś miała powstać grupa Monty Pythona, z pewnością nie składałaby się z sześciu białych mężczyzn z Oxbridge – w przeciwnym wypadku, ich skecze w ogóle nie pojawiłyby się w telewizji. Allen stwierdził, że dziś liczą się programy cechujące się różnorodnością i nawiązał między innymi do serialu „Czarny Jezus” czy „Famalam”, który składa się praktycznie z samych czarnoskórych aktorów.
W ten sposób BBC po raz kolejny pokazuje swoją niechęć wobec białych. Teraz stacja promuje seriale z aktorami pochodzącymi z mniejszości etnicznych, a wcześniej prowadziła rekrutacje na nowych dziennikarzy. BBC wyraźnie zaznaczyła, że nie będzie przyjmować zgłoszeń od białych, a tym samym narusza ustalone przez siebie zasady, gdyż dyskryminuje osoby ze względu na kolor skóry.
John Cleese z grupy Monty Pythona odpowiedział, że BBC prowadzi inżynierię społeczną, a członkowie jego grupy satyrycznej byli wielokulturowi na swój sposób – Graham Chapman jest gejem, a Terry Gilliam to Amerykanin, natomiast w przeważającej większości przypadków, skecze uderzały w mężczyzn, co zapewne zadowalało sufrażystki.
Grupa Monty Pythona zasłynęła z oryginalności i angielskiego humoru. Rzecz w tym, że ich humor był zbyt mało poprawny politycznie jak na obecne czasy – ich żarty dotyczyły między innymi homoseksualizmu, religii i polityki. John Cleese zauważył, że słynny skecz o Ministerstwie Głupich Kroków mógłby dziś zostać uznany za obraźliwy wobec niepełnosprawnych. Można byłoby wymienić wiele podobnych przykładów.
W dzisiejszych czasach, dobra komedia musi najpierw przejść przez sito cenzury i zostać sprawdzona pod kątem poprawności politycznej – ale przede wszystkim, musi przedstawiać wielokulturowość. To są nowe standardy BBC i innych zachodnich stacji telewizyjnych.
Autorstwo: John Moll
Zdjęcie: Tim Loudon (CC BY-ND 2.0)
Na podstawie: Telegraph.co.uk, Independent.co.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl