Bat na pracodawców

Opublikowano: 07.04.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 724

Sejm szykuje wyższe kary dla firm unikających płacenia nowej stawki godzinowej (13 zł brutto za godzinę pracy). Wzrosną one z 2 tys. zł do 5 tys. zł.

Podczas trwającego od 5 kwietnia posiedzenia sejm będzie procedował m.in. podniesienie grzywien dla pracodawców-recydywistów, którzy więcej niż raz zostali przyłapani na niepłaceniu obowiązującej od stycznia br. stawki godzinowej. Przyjęta 22 marca poprawka do Kodeksu Pracy dotyczy kompleksowej ochrony wynagrodzenia wynikającego z wysokości tej stawki. Komisja przyjęła poprawkę podnoszącą kwestię sankcji za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, dodając w art. 96 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia nowy paragraf – 1b. „Przyjęliśmy poprawkę dotyczącą podwyższenia kwoty grzywny co do sankcji wobec pracodawcy za nieregulaminowe wynagrodzenie za pracę. Poprawka daje Państwowej Komisji Pracy możliwość nałożenia grzywny w wysokości do 5 tys. zł na pracodawcę łamiącego przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w przypadku tzw. recydywy, czyli złamaniu po raz drugi ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę” – referował Jan Mosiński, przewodniczący podkomisji.

Zdaniem posła, zapis ten daje Państwowej Inspekcji Pracy istotny argument . Zgodnie z obecnym stanem prawnym inspektor pracy może nałożyć grzywnę, ale w wysokości do 2 tys. zł.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Waldorfus 07.04.2017 17:57

  Kupczyk kapitalizmu średniowiecznego: Bezrobocie i brak bezpieczeństwa szansą dla elit

  Ciekaw jestem jak inspektor pracy zamierza skontrolować obciążenie pracowników pracą za godziny, które wcale nie są opłacane – tzw zostawanie po godzinach?…

  Drodzy czytelnicy… Moi najdrożsi „pracownicy”… Polskiego pracownika uwiązuje się do kieratu za pośrednictwem bardzo specyficznych mechanizmów polityki społecznej i robi się to z całkowitą premedytacją. Pozbawiony ucieczki człowiek, przerażony możliwym brakiem, wręcz przeżycia – bo tak właśnie jest w tej „cywilizowanej” Polsce – będzie w tej polityce społecznej wręcz bronił swojego pracodawcy, zamiast pomóc inspektorowi pracy skontrolować jego pracodawcę/oprawcę. Dzieje się tak z prostej przyczyny: Polakom, już na samym początku tzw transformacji ustrojowej, odebrano prawo do realnego, stałego zasiłku dla bezrobotnych. Stało się tak z chwilą, gdy w większości cywilizowanego świata, państw Europy zachodniej, taki zasiłek gwarantuje człowiekowi przeżycie, powtarzam – przeżycie – do dziś, i po dziś dzień, żaden kraj europy zachodniej od tego nie zbankrutował i nie pozbawił się w ten sposób rąk do pracy. W Polsce zaś ludzie zamarzają we własnych domach, bo nie stać ich nawet na opał… W tej Polsce, w której 500 + na drugie dziecko, dostają wszystkie rodziny bez względu na dochód, nawet nie odnajdując związku przyczynowego od kogo te pieniądze dostają (wiem bo pytam współbraci pracodawców); w Polsce w której zamierza się rozdawać, albo już się rozdaje (bo nie wiem czy ta ustawa już weszła w życie) leki za kompletną darmochę wszystkim starcom – bez względu na dochód; nawet byłym ubekom. O wyborców trzeba przecież dbać. Prawda mój rządzie?…

  Polacy jednak wolą pracować pod presją jak pozbawieni szacunku dla siebie, mało solidarni wobec siebie niewolnicy. A kolejne rządy, po dziś dzień, tak jak by – trudno powiedzieć czy nie chciały tego zrozumieć, czy nie potrafiły – nie potrafiły zrozumieć, że dla jednego pracodawcy 5 tyś grzywny to jest jak splunąć, a dla drugiego, utracić płynność finansową.

  Wszyscy, zaś – zarówno pracodawcy (Kukiz 15) jak i rządzący – w dalszym ciągu, traktują pracownika, obywatela, członka narodu polskiego – człowieka… z należną dlań pogardą: pogardą dla jego zdrowia i życia: – Aaaaaaa… ty jesteś… luuuump…: https://waldorfus.wordpress.com/

  Te zapowiadane zmiany, to mrzonki, jak za starych dobrych feudalnych czasów… Tak właśnie dziś, wygląda – „prawa” sprawiedliwość.

 2. 8pasanger 07.04.2017 21:35

  W dobrą stronę ale to żart i kpina.PIP robi w ciągu roku około 90 tysięcy kontroli.Zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w 2014r. było 4mln z czego wg badań GUS około 1,8mln aktywnych.
  http://pcm.pl/pl/w-bazie-gus-jest-juz-ponad-4-mln-podmiotow-gospodarczych-a-ile-jest-aktywnych-podmiotow-w-polsce/
  5000?I kontrola średnio raz na 20lat?Powiedzieć, że to kpina a nie żaden bat to nic nie powiedzieć.Przykład pierwszy z brzegu:
  http://trybuna.eu/katarzyna-duda-nie-dam-sie-zastraszyc-rozmowa-trybuna-eu/
  Pomyślcie kto kupowałby bilet w pociągu gdyby konduktor sprawdzał bilety raz na 20 lat?

 3. rumcajs 08.04.2017 10:51

  Ustalanie kwotowo kary jest absurdem…. ustalanie na podstawie dochodów, i okreslonego procenta tej kwoty, jak w przypadku kar nakładanych przez UOKIK, byłoby dopiero własciwe, ale jak wiadomo, kruk krukowi oka nie wykole…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.