Barwne kłótnie ośmiornic

Opublikowano: 01.02.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1146

Dotąd ośmiornice postrzegano jako zwierzęta prowadzące samotniczy tryb życia, a zdolność zmieniania kolorów jako sposób ukrywania się przed drapieżnikami. Tymczasem okazuje się, że mięczaki te kontaktują się ze sobą, a nawet prowadzą dysputy.

Biolodzy doszli do takiego wniosku, przeanalizowawszy ponad 52 godziny nagrań. “Stwierdziliśmy, że ośmiornice wykorzystują postawy i wzory na ciele do przesyłania innym sygnałów w czasie “rozmów”. Mogą one być dość krzykliwe; dość wspomnieć o dużym wyciągnięciu, uniesieniu płaszcza […] i przybraniu bardzo ciemnej barwy” – podkreśla David Scheel z Alaskańskiego Uniwersytetu Pacyficznego.

Badane ośmiornice należały do gatunku Octopus tetricus, który zamieszkuje płycizny zatoki Jervis.

Pierwsza wskazówka nt. nieznanych dotąd aspektów życia ośmiornic pochodziła od płetwonurka. Zachęceni tymi doniesieniami biolodzy postanowili przeprowadzić dogłębniejsze badania. Ogółem byli świadkami 186 interakcji (na nagraniu zajmowały one ponad 7 godzin) i ponad 500 działań.

Scheel i współpracownicy w Uniwersytetu w Sydney zauważyli, że gdy ośmiornica o ciemnym ubarwieniu zbliżała się do drugiej ciemnej O. tetricus, spotkanie częściej kończyło się zapasami. Kiedy ciemna ośmiornica podpływała do jaśniejszego osobnika, ten drugi raczej się wycofywał. Jeśli to jasna ośmiornica przybliżała się do ciemnej, ciemna przeważnie stawiała jej czoła (utrzymywała pozycje).

“Ciemne umaszczenie wydaje się wiązać z agresją, podczas gdy jasny kolor towarzyszy wycofaniu.”

Ośmiornice rozpościerały też czasem ramiona i unosiły płaszcz. Przybierając tę wyprostowaną postawę, często szukały położnych wyżej obszarów. Naukowcy sądzą, że w zamierzeniu chcą one wtedy wydawać się większe i bardziej pewne siebie.

Badacze przypuszczają, że kontakty społeczne ośmiornic są częstsze przy dostatku pożywienia i niedoborze kryjówek.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.