Bardzo silne trzęsienie ziemi w obrębie Yellowstone

Opublikowano: 09.07.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Yellowstone to nie tylko amerykański Park Narodowy, pełen gejzerów, ale też wielki superwulkan, którego erupcja zmieniłaby ziemski klimat na dekady. Dlatego bardzo niepokojące jest znaczne zwiększenie aktywności sejsmicznej w obrębie tej kaldery wulkanicznej. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 stopni, które wystąpiło w czwartek było najsilniejszym od wielu lat.

Ten ostatni wstrząs wystąpił w okolicy północno-zachodniej części Parku Narodowego Yellowstone i był mocno odczuwalny w stanach Waszyngton i Oregon. Jak twierdzą specjaliści z amerykańskiej agencji geologicznej USGS, wstrząs główny i następujące po nim wstrząsy wtórne nie miały nieregularnego charakteru, co zdaniem specjalistów wskazuje na to, że nie były pochodzenia wulkanicznego.

Obecny poziom alarmu dla superwulkanu Yellowstone nadal nie został podniesiony, a kod bezpieczeństwa dla lotnictwa pozostaje zielony. Mimo to aktywność sejsmiczna w obrębie tego superwulkanu stale rośnie. W czerwcu 2017 roku, sieć sejsmografów, która monitoruje aktywność wulkanu, zarejestrowała aż 1171 trzęsień ziemi w Parku Narodowym Yellowstone. Większość z nich miała magnitudy od 2 do 3 stopni w skali Richtera, ale zdarzały się też wstrząsy silniejsze jak 4,4 stopni z 16 czerwca. Jednak ostatnie trzęsienie o sile 5,8 stopni, to zdecydowanie rekord i nie było tak silnej aktywności sejsmicznej w tej okolicy od przynajmniej 70 lat.

Ostatni raz gdy doszło do dużej erupcji Yellowstone, czyli 640 tysięcy lat temu, ten superwulkan zdołał wyemitować do 380 kilometrów sześciennych popiołu, który spowił cały kontynent amerykański. Znacząca aktywność wulkan ten wykazywał ostatnio 70 tysięcy lat temu. Eksperci z USGS twierdzą, że szansa na to, że erupcja zacznie się niedługo są jak 1 do 730 tysięcy. Miejmy nadzieje, że mają rację.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Krokodylowy
Użytkownik
Krokodylowy

Chciałbym zobaczyć te falę uchodźców ze Stanów, którzy będą szturmować mur Trumpa uciekając do Meksyku i dalej w głąb Ameryki Południowej. Okrutny chichot historii. Zwłaszcza, że USmany za taką usługę będą musiały pewnie skasować zadłużenia swoich południowych sąsiadów. Albo po prostu na południe przed exodusem ludności pojadą wpierw dywizje pancerne wspierane z powietrza ;)

janpol
Użytkownik

Po pierwsze primo: superwulkan nie musi “wybuchnąć” np. tak jak ten 640 tys. lat temu, może nastąpić seria mniejszych erupcji, które zmniejszą ciśnienie w kalderze (np. tak jak ok. 70 tyś lat temu a tak nawiasem mówiąc jest to dużo częstsze i dużo bardziej prawdopodobne) i im więcej ich będzie i w większym czasie tym mniejsze skutki dla środowiska.
Po drugie primo: muszę rozczarować niektórych – poziom gospodarczy, stopień organizacji państwa i podjęte już przedsięwzięcia (o których już głośno tu i ówdzie) są raczej gwarantem, że nawet super wybuch superwulkanu w Yellowstone (czy na Hawajach, bo tam też się zanosi nie mówiąc już o innych kataklizmach, które też są jakoś tam prawdopodobne) nie zachwieją za bardzo gospodarką USA a może nawet wbrew przeciwnie – dadzą impuls do rozwoju gospodarki w “normalnym i pożądanym” kierunku (czyli US – mani zaczną wreszcie produkować rzeczy naprawdę potrzebne zamiast I-bzdur i innych bzdur – patentowanych i nikomu naprawdę niepotrzebnych gadżetów). Ale im tego nie życzę bo to jest niestety związane z kilkudziesięcioma- a może nawet kilkuset- tysiącami ofiar a tego nie należy życzyć nikomu nawet wrogowi. No i faktycznie ilość pyłu w atmosferze może wpłynąć na kilku – do nawet pono kilkudziesięciu lat pogorszenia klimatu i ew. głodu na całej planecie.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ