Bardzo jasny meteor nad południową Polską

Opublikowano: 18.04.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 4

We wtorek wieczorem nad południową Polską pojawił się bardzo jasny meteor – poinformował PAP Mariusz Wiśniewski z Pracowni Komet i Meteorów (PKiM).

16 kwietnia o godzinie 20:26 UT (22:26 czasu lokalnego) niebo nad granicą polsko-czesko-słowacką rozświetlone zostało przez wyjątkowo jasne zjawisko meteorowe. Bolid zarejestrowany został przez bardzo wiele polskich stacji bolidowych oraz na terenie Czech, Słowacji i Węgier. Trwa analiza uzyskanych zapisów.

Wstępne szacunki pozwalają na stwierdzenie że było to zjawisko bardzo długie. Przelot zarejestrowany został na długości prawie 250 km. Duża prędkość wejścia w atmosferę oraz wysokość na jakiej bolid się zakończył wykluczają możliwość znalezienia resztek meteorytu.

Naoczni świadkowie informują o niebiesko-zielonym kolorze oraz widocznej fragmentacji. Niezwykłe szczęście miał fotograf z Węgier. Zarejestrował ostatnią fazę lotu aparatem z teleobiektywem. Na zdjęciach dostrzec można wyraźny kolor zjawiska, pozostawiony pomarańczowy ślad, a na koniec kilka wyraźnie rozdzielonych fragmentów.

Polska Sieć Bolidowa (PFN od angielskiego Polish Fireball Network) jest projektem realizowanym przez Pracownię Komet i Meteorów. Jej zadaniem jest monitorowanie nieba nad całą Polską w celu rejestracji jasnych zjawisk bolidowych, które mogą zakończyć się spadkiem meteorytu. Obecnie w PFN działa 18 takich stacji rozsianych po całym terytorium naszego kraju.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
egzopolityka
Użytkownik

Te zjawiska będą narastać w najbliższych miesiącach tak, że będą “zauważalne” sto razy bardziej aż ludzie zrozumieją co się święci.

FreeG (korektor i moderator WM)
Użytkownik

@egzopolityka – źródło?

PS. Twoje “najbliższe miesiące” trwają bodajże już kilka lat.

ninjas84
Użytkownik
ninjas84

dokładnie tylko wiele nie widzimy, bo ludzie na ogół nie patrzą w niebo a ci co patrzą mają ograniczony widok na niebo między innymi przez te zasrane smugi które rozpościerają się po całym niebie. Ale jak się trochę poobserwuje niebo to faktycznie częściej od jakiegoś dłuższego czasu niecodzienne rzeczy zauważyć.