Bárðarbunga tworzy nowy rozdział w geologii Ziemi

Opublikowano: 10.11.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Trwająca od sierpnia silna aktywność wulkanu Bárðarbunga powoduje, że islandzcy geolodzy są bardzo zaniepokojeni. Zgodnie z wypowiedzią wulkanologa Ármanna Höskuldssona, nigdy wcześniej wulkan ten nie zachowywał się w taki sposób. Nie ma żadnych informacji na ten temat w raportach naukowych z przeszłości, dodaje naukowiec.

“Ta wielka liczba trzęsień ziemi, które występują tam codziennie przez tyle tygodni jest czymś czego nie widziałem wcześniej. Badaliśmy dokładnie wiele erupcji innych wulkanów i taka sytuacja nie miała jeszcze miejsca. Komplikuje to wiele, ponieważ nie wiemy czego można się spodziewać i do czego to doprowadzi” – powiedział Höskuldsson w rozmowie z visir.is.

Zdaniem naukowca aktywność wulkanu Bárðarbunga oraz erupcja na Holuhraun są tak naprawdę początkiem dalszych wydarzeń geologicznych, które będą występowały w okolicy lodowca Vatnajökull.

Rada Naukowa z Wydziału Ochrony Cywilnej poinformowała pod koniec października, że aktywność sejsmiczna w wulkanie zwiększa się. Coraz częściej rejestrowane są silne trzęsienia ziemi, które mają ponad 5 stopni w skali Richtera.

Stacja GPS, która znajduje się w centrum Bárðarbungi pokazuje, że osiadanie kaldery postępuje w podobnym tempie jak miało to miejsce w ciągu ostatnich tygodni. Całkowita depresja wynosiła pod koniec października około 42 metry.

Kaldera wulkanu Bárðarbunga, znajduje się w centrum mającego 200 km długości systemu wulkanicznego. Krater tego wulkanu ma 10 km szerokości i znajduje się pod 850 metrową pokrywą lodowca Vatnajökull.

Erupcja, która ma miejsce na polu lawy Holuhraun znajduje się około 35 km na północ od kaldery wulkanu.

Źródło: Iceland News Polska

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ