Barcelona wykupi od firm mieszkania-pustostany

Opublikowano: 25.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 523

Władze Barcelony zapowiadają zdecydowane działania na rzecz powiększenia miejskiego zasobu lokali na wynajem. Będą wykupywać od prywatnych podmiotów te mieszkania, które od dwóch lat pozostają niezagospodarowane, zamiast służyć potrzebom mieszkańców.

Władze katalońskiej metropolii postanowiły zawalczyć z problemem spekulacji na rynku nieruchomości. Chcą, by mieszkania pełniły swoją zasadniczą funkcję, były wynajmowane i zamieszkiwane, a nie wykupywane przez prywatne firmy jako lokata kapitału, czego efektem jest wzrost cen i czynszów. Tendencja taka zauważalna jest na rynku nieruchomości w Hiszpanii jeszcze od kryzysu r. 2008. To wtedy firmy, które dysponują nieruchomościami, zaczęły masowo wstrzymywać się z udostępnianiem mieszkań najemcom, czekając, aż wartość obiektów wzrośnie. W rezultacie chociaż potrzeby mieszkaniowe w Barcelonie są nadal wysokie, liczne nieruchomości stoją puste, niektóre popadają w ruinę.

Miasto odkupi od prywatnych właścicieli tylko te mieszkania, które są nieużytkowane od dwóch lat, a brak dowodów zużycia w nich prądu i wody jednoznacznie wskazuje, że nikt z nich nie korzystał. Za wykup Barcelona będzie płacić 50 proc. aktualnej ceny rynkowej. Następnie przeznaczy pozyskane lokale na tani wynajem.

Na razie informację o planowanym wykupie otrzymało od miasta 14 firm, w rękach których są 194 puste mieszkania. Ratusz dał im ostatnią szansę – miesiąc na znalezienie najemcy. Lokale, które były użytkowane od czasu do czasu (co widać w rachunkach za media) nie będą podlegały wykupowi, ale kolejnym krokiem miasta ma być skrócenie okresu dopuszczalnego nieużytkowania mieszkania. Za pewien czas Barcelona będzie wykupywać mieszkania, w których nikt nie przebywał przez sześć miesięcy.

„Jest to bardzo dobre rozwiązanie zmierzające do korekty patologii, jaką jest istnienie jednocześnie zjawiska bezdomności oraz wielkiej liczby pustostanów. W Polsce również mamy do czynienia z budową nowych osiedli, czy też wykupem mieszkań jedynie w celu inwestycji pieniędzy oraz spekulacji. To działanie szkodliwe społecznie, podwyższające zarówno koszty wynajmu, jak i wykupu mieszkań” – tak inicjatywę ocenił, w rozmowie z Portalem Strajk, Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o