Barcelona protestuje. Madryt się przyłącza?

Opublikowano: 17.10.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 494

Kolumny zwolenników niepodległości Katalonii kierują się z różnych miast Hiszpanii do Barcelony, żeby wziąć udział w strajku generalnym, zorganizowanym po wyrokach wobec katalońskich polityków w związku z ich udziałem w przeprowadzeniu nielegalnego referendum niepodległościowego w 2017 roku. Łącznie na katalońską stolicę idzie pięć kolumn – z Girony (według danych organów porządkowych około 10 tys. osób), Vic, Bergi, Tarregi i Tarragony. Kadry marszu transmituje m.in. stacja telewizyjna 24 Horas.

„Marsz Wolności” odbywa się z inicjatywy organizacji społecznych Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC) i Omnium Cultural, których liderzy Jordi Sanchez i Jordi Cuixart zostali skazani przez Sąd Najwyższy Hiszpanii na 9 lat pozbawienia wolności za udział w organizacji nielegalnego referendum ws. niepodległości w 2017 roku. Akcję poparła również radykalna organizacja Komitety Obrony Republiki (CDR). W wyniku zamieszek, których epicentrum stało się lotnisko Barcelony, ucierpiało 131 protestujących i około 70 funkcjonariuszy porządku publicznego.

W ciągu trzech dni kolumny będą musiały przejść około 100 km. Jak zapowiedzieli organizatorzy, do działania zainspirował ich „marsz solny” zwolenników Mahatmy Gandhiego, który odbył się w Indiach w 1930 roku oraz „Marsz na Waszyngton” Martina Luthera Kinga z 1963 roku. „Celem marszu jest masowa i pokojowa odpowiedź, (chcemy – red.) znów zapełnić ulice, broniąc prawa do samostanowienia i wolności więźniów politycznych” – podkreślono w oświadczeniu organizatorów. Według nich takimi więźniami są właśnie katalońscy politycy, skazani przez Sąd Najwyższy na różne kary pozbawienia wolności (nawet na 13 lat więzienia) za ich udział w przeprowadzeniu nielegalnego referendum niepodległościowego.

Jak poinformował korespondent Sputnika, demonstracje przeciwko surowym wyrokom dla katalońskich liderów odbyły się także w Madrycie. W Barcelonie wczoraj wieczorem znów doszło do starć protestujących z policją. Demonstranci rzucali w policję butelkami i innymi przedmiotami, policja musiała użyć siły w stosunku do agresywnych protestujących.

1 października 2017 roku przeprowadzono referendum w Katalonii. Wzięło w nim udział 43% mieszkańców, z których 90% głosowało za oddzieleniem się autonomii od Hiszpanii. Hiszpański rząd i Trybunał Konstytucyjny uznały głosowanie za niezgodne z prawem. Kataloński parlament 27 października proklamował niepodległość. Następnego dnia rząd kraju wprowadził w Katalonii bezpośrednie rządy, odsuwając od władzy Generalitat i rozwiązując parlament. Po wyroku wielu katalońskich polityków, w tym przewodniczący Generalitat de Catalunya Carles Puigdemont opuścili Hiszpanię.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 2 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.