Banki zamrażały konta protestujących też na własną rękę

Opublikowano: 09.03.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1302

Kanadyjskie Stowarzyszenie Bankowców poinformowało komisję parlamentarną, że banki zamroziły konta protestujących w konwoju Wolności nie tylko na podstawie informacji dostarczonych przez RCMP, ale także na podstawie „własnych ustaleń”.

„Opieraliśmy się przede wszystkim na nazwiskach dostarczonych przez RCMP, ale w ramach nakazu istniały odrębne zobowiązania, które wymagały od banków dokonania własnych ustaleń” – powiedziała Angelina Mason, generalny radca prawny i wiceprezes Canadian Bankers Association (CBA) przed Komisją Finansów 7 marca.

Mason powiedziała, że banki nie polegały na listach informacji dawców konwojów, które wyciekły online. Platforma crowdfundingowa GiveSendGo, która zebrała ponad 10 milionów dolarów na konwój Wolności, została zhakowana około 13 lutego, a niektóre media ujawniły następnie informacje o darczyńcach. Mason dodała, że liczba kont zamrożonych jednostronnie była niewielka, ale jej nie podała. Po uchyleniu ustawy o nagłych wypadkach, która obowiązywała od 14 do 23 lutego, wszystkie konta zostały odmrożone, z wyjątkiem tych objętych nakazami sądowymi, i żadne konta nie zostały zamrożone przez pomyłkę.

Zamrożenie kont bankowych bez nakazu sądowego było jednym z najbardziej kontrowersyjnych środków wprowadzonych na mocy ustawy, a niektórzy posłowie opozycji kwestionowali konieczność tego środka ze względu na jego poważny wpływ na życie ludzi i prawa wynikające z kanadyjskiej konstytucji. Według Mason banki zamroziły 180 kont na podstawie informacji RCMP, a funkcjonariusze RCMP zeznali przed komisją, że co najmniej 257 kont zostało zamrożonych przez instytucje finansowe, w tym banki i spółdzielcze kasy pożyczkowe.

Mason powiedziała również, że klienci, których konta zostały zamrożone, będą teraz to mieli odnotowane w dokumentach. „Jak to wpłynie na relację z bankiem zależy od konkretnego scenariusza ryzyka dowolnego banku. Nie ma całościowego podejścia” – wyjaśniła.

Niektórzy posłowie z komisji dowiedzieli się, w jaki sposób rząd dostarczał instytucjom finansowym informacji, które doprowadziły do zamrożenia kont bez normalnego procesu prawnego wymaganego do uzyskania nakazu sądowego, a robił to, zapewniając bankom immunitet. Mason powiedziała, że instytucje nie otrzymały żadnych pisemnych wytycznych od rządu i zostały jedynie ustnie poinformowane, w jaki sposób zostaną zastosowane uprawnienia nadzwyczajne. Poinformowała również, że nie otrzymano również żadnych wskazówek, jak długo instytucje finansowe powinny przechowywać informacje dostarczone przez RCMP.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.