Banki składają pozwy przeciw frankowiczom

Opublikowano: 05.01.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3270

Banki składają pozwy przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego. Może się tego spodziewać każdy, kto w 2019 r. wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. Jak podkreśla portal Prawo.pl — banki podejmują te kroki, bo obowiązuje je 3-letni okres przedawnienia roszczeń.

„Wysyp” pozwów przeciw frankowiczom miał miejsce z końcem roku, ponieważ terminy przedawnienia przypadają właśnie na ostatni dzień roku kalendarzowego. Jak zauważa Prawo.pl – „problem w tym, że w sprawach frankowych nie ma jednolitej linii orzeczniczej wskazującej, od którego momentu należy liczyć początek terminu przedawnienia”.

„Dlatego też banki próbują się zabezpieczać i składają pozwy przeciwko swoim klientom, co do zasady biorąc pod uwagę 3-letni termin liczony od momentu wniesienia pozwu przez frankowicza” – tłumaczy na łamach portalu Karolina Pilawska, adwokat, wspólnik w kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci.

Praktyka pozywania kredytobiorców, którzy wytoczyli powództwa przeciwko bankom w 2019 r., ma związek również z treścią uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 r. SN stwierdził, że termin przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału rozpoczyna swój bieg od momentu, w którym umowa kredytu stała się nieważna. „Takie rozumowanie należy ocenić krytycznie, bowiem frankowicz już składając pozew ma świadomość roszczeń, które wywodzi przeciwko bankowi. Niemniej wydaje się, że praktyka sądów powszechnych w tym względzie, podyktowana niewątpliwe rzeczoną uchwałą SN, staje się dość powszechna” – zauważa mec. Pilawska. 

Jak podkreśla Prawo.pl — inny punkt widzenia ma Związek Banków Polskich. „Bank, jak każdy podmiot gospodarczy, musi dbać o swoje interesy oraz klientów, np. deponentów. Nie możemy więc dopuścić do przedawnienia roszczeń. Pozew może (ale nie musi) dostać nie tylko kredytobiorca, który wystąpił przeciwko bankowi do sądu, ale każdy frankowicz, który wszedł w spór z bankiem np. na drodze postępowania reklamacyjnego” – tłumaczy cytowany przez Prawo.pl Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP.

Jak wskazują prawnicy, zarówno reprezentujący frankowiczów, jak i banki — problem wymaga spójnego, sprawiedliwego rozwiązania w orzecznictwie. Ogromne znaczenie mogą mieć orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na które wszyscy czekają.

Zdjęcie: ginasanders (pl.DepositPhotos.com)
Na podstawie: Prawo.pl
Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. Krisnow 05.01.2023 12:09

  Bardzo dobrze, niech banksterzy walczą ze swoimi klientami, może co niektórym otworzą się oczy i przestaną wierzyć tym zakłamanym instytucjom ;}

 2. Szurnięty Mędrzec 05.01.2023 19:03

  “Jak anulowałem kredyt bankowy za pomocą magicznego hasła – Tomasz Kuzak”

  https://www.youtube.com/watch?v=YMGANZk7KtY&t=1996s&ab_channel=PorozmawiajmyTV

 3. kufel10 06.01.2023 05:11

  Pamiętajcie, że pomimo wzrostu rat, zarówno klitki kredyciarzy frankowych jak i wiborowych zyskały na wartości, czasami np 3-krotnie. I taki bezczelny kredyciarz śmie pozywać bank do sądu? Śmie brać jakieś wakacje kredytowe na nasz koszt, gdzie zamiast nadpłacić to sobie jedzie na wczasy albo kupuje kolejny telewizor? Moi drodzy, spójrzcie prawdzie w oczy – ta banda cwaniaczków przyczyniła się do wzrostu cen mieszkań, uniemożliwiając lub utrudniając uczciwym ludziom zakup, należy im się najwyższy wymiar kary.

 4. Fenix 06.01.2023 06:58

  @kufel10 To prawo bankowe należy zmienić ,a nie karać ludzi za banksterów przekręty ! Kapitalizm to zła matka , karmi jednostki wybrane kosztem całej reszty.

 5. kufel10 07.01.2023 05:42

  @Fenix z całym szacunkiem – skoro pożyczasz na zmiennej stopie % albo walutę o zmiennym kursie to musisz się liczyć ze zmianą wysokości raty. Dorośli ludzie z definicji odpowiadają na swoje czyny. Niczego nikt nie zmieni, nikt nie wyjdzie na ulice, nikt nie obali rządu, ani nie zlikwiduje zusu, nasz naród składa się w dużej mierze z krzykaczy i sprzedawczyków, zawsze tak było, co pamiętamy z historii.

 6. Fenix 07.01.2023 09:25

  Pieniądz stał się towarem, a waluty kursem. Dlatego towar to jednorazówki, buble i najniższa jakość. Zamiast towar marką i miarą najlepszych, powiązany z pieniędzmi za towar. Twórca wyznacza wartość towaru. Co jest więcej warte towar czy pieniądz? Równowaga, powiązanie z wymianą towaru za pieniądze. Tak giełda towarów , nie giełda papieru. Nie może być papier ważniejszy od twórcy. DOK i wszystko wraca do normy, pożyczka bezprocentowa .Przywrócić miano i szacunek twórcy ! Pieniądz ma swoje miejsce narzędzia wymiany towaru.

 7. Fenix 07.01.2023 09:55

  @ kufel 10 kredyt prawo nieprzewidywalne i niestabilny + mamienie i łapanie dyletantów naiwnych, na 30 letnią spłatę kredytów niespłacanych ! Czy widzisz tu jednego uczciwego ? Masz konto w banku, to bierzesz w tym udział, i jesteś przymuszony do żerowania jednego na drugim, żydowska lichwa!

 8. kufel10 08.01.2023 05:14

  @ Fenix powiem Ci że szanuję żydów, za to że są tacy pracowici, konsekwentni, robią dobry biznes i podobno też szanują się nawzajem. W przeciwieństwie do naszych rodaków. Nie muszę ich lubić, ale chyba wolałbym być jednym z nich, niż jednym z nas, przynajmniej nie musiałbym się wstydzić za moich rodaków ani martwić czy moje dzieci i dzieci moich przyjaciół będą miały dostanie życie i czy będą mogły w pełni rozwinąć swoje talenty. Co do tych 30 lat – jeśli ktoś jest tak głupi, że daje się skubać, to trzeba to wykorzystać. Chcesz ich wszystkich edukować ekonomicznie? Przecież Cię wyśmieją. Oni mają “zdolność kredytową” na milion, to jakby złapali Boga za nogi (w ich mniemaniu) ! Dla nich własność to pojęcie abstrakcyjne 🙂

 9. Fenix 08.01.2023 06:06

  @kufel10 różnica miedzy nami jest taka, że ty szanujesz tych co skubią a nie tych skubanych. Ja szanuję wszystkich. DOK, udział własny na życie równy każdemu. Ja nie okradam , i nie jestem okradany.

 10. kufel10 08.01.2023 21:53

  @ Fenix to zatrudnij się w rządzie, wprowadź ten DOK i przestań biadolić. Bo póki co to pokrzykujesz jak te hordy piwnych filozofów z dyplomem ekonoma czy sprzątacza, dymających u pana swego – niemca za osiemset euro jałmużny, a po robocie telewizor, piwko, biedronka, kredycik i do wyra. W międzyczasie wysmarują swoje piwne tezy na internetach i na tym się kończy ich politykowanie. Szlachecka czy raczej kałmucka spuścizna.

 11. Fenix 09.01.2023 09:43

  ” Uderz w stół a nożyce się odezwą ” prawda boli! Szanuj ludzi by ludzie ciebie szanowali! Na czym oparta jest wartość pieniądza? Kto decyduje o jego wartości? Bez własnego udziału DOK w życiu ludzi ,sprawiedliwość nie istnieje, istnieje barbarzyńców prawo. Ja i ty razem my ,i nasze sprawiedliwych prawo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.