Banki notują rekordowe zyski

Opublikowano: 14.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 884

Narodowy Bank Polski w swoich statystykach wskazuje wprost na rekordowe zyski sektora bankowego w naszym kraju. Ogółem w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku zarobiły one o 140 procent więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Było to możliwe zwłaszcza dzięki podwyższaniu stóp procentowych przez bank centralny.

Najnowsze dane NBP odnoszą się do pierwszego kwartału bieżącego roku. W jego trakcie cały sektor bankowy w Polsce odnotował rekordowy zysk na poziomie 6,2 miliarda złotych. W pierwszym kwartale ubiegłego roku było to „jedynie” 2,6 miliarda złotych, stąd też w skali roku odnotowano wzrost o blisko 140 proc.

Media ekonomiczne zwracają uwagę na szybki przyrost zysków banków. Na koniec lutego było to bowiem 4,11 miliarda złotych, z kolei w marcu doszło do tego jeszcze 2,1 miliarda złotych.

Sam poziom przychodów odsetkowych banków zbliżyły się po marcu do 20,5 miliarda, gdy tymczasem przed rokiem w analogicznym okresie było to 11,96 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 70 proc. Mniejsze były z kolei koszty odsetkowe, bo sięgnęły one poziomu 3,7 miliarda złotych.

Bardzo wolno rosną natomiast koszty ponoszone przez banki. W ciągu roku wydatki administracyjne zwiększyły się jedynie o 9,6 proc. i wyniosły tym samym około 11 miliardów złotych. Saldo odpisów kredytowych zmniejszyło się natomiast o 51 proc. i wyniosło 1,6 miliarda, co oznacza coraz lepszą spłacalność zaciąganych kredytów.

Banki mogą cieszyć się rekordowymi zyskami z powodu ciągłego podnoszenia stóp procentowych przez NBP. Decydująca o oprocentowaniu kredytów stawka WIBOR 3M na początku ubiegłego roku wynosiła 0,21 proc., z kolei na koniec marca bieżącego roku było to już 4,8 proc.

Na podstawie: Money.pl, BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl

3

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dgruzin 14.05.2022 22:29

    Jak dostali 2,5 mld, które miały pójść na Służbę Zdrowia …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.