Banki masowo kupują złoto i pozbywają się dolarów

Opublikowano: 11.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2292

Jak estymuje Goldman Sachs w przyszłym roku ceny złota wzrosną do 1600 USD za uncję. Stwierdza też, że banki centralne konsumują jedną piątą światowej podaży żółtego metalu.

„Dedolaryzacja w bankach centralnych – popyt ze strony banków centralnych na złoto jest największy od czasów Nixona, pochłaniając 20 procent globalnej podaży” – powiedział Bloombergowi szef globalnych badań nad towarami w Goldman, Jeff Currie. „Będę bardziej lubił złoto niż obligacje, ponieważ obligacje nie odzwierciedlą dedolaryzacji”.

Powołując się na „napędzany strachem popyt” na ten szlachetny metal, analitycy Goldman powiedzieli w zeszłym tygodniu, że inwestorzy powinni zdywersyfikować swoje portfele długoterminowych obligacji kupując złoto.

„Długoterminowo wszystko zależy od tego co stanie się z globalnym wzrostem. Im dalej tym większe prawdopodobieństwo, że USA wejdzie w recesję. Będziemy mieli 1600 USD do 2021 r.”, stwierdził analityk Goldman Sachs, Michaił Sprogis. We wtorek złoto sprzedawano po 1463,30 USD za uncję.

Sprogis powiedział, że popyt na złoto z banków centralnych będzie napędzany zakupami z Rosji, Turcji, Chin i innych krajów, w tym z Polski.

Statystyki wykazały, że fundusze hedgingowe i inni spekulanci zwiększyli w tym tygodniu (zakończonym 3 grudnia) swoje zwyżkowe zakłady na ten szlachetny metal o 8,9 procent. Jest to największa zwyżka od końca września.

Źródło oryginalne: RT.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Szwęda 11.12.2019 17:47

  A jak złoto poszło w górę – kilo kosztuje prawie 200.000 złotych!

 2. q137 11.12.2019 22:53

  Recesja recesją ale tu chyba chodzi o coś grubszego. Ciekawie w tym temacie wypisuje autor tekstu z poniższego linka, jak dla mnie klasyk:
  https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2019/06/04/mirra-kadzidlo-i-gold-futures/

 3. Dandi1981 12.12.2019 10:06

  Kredyty w frankach tez zachwalali

 4. lboo 12.12.2019 11:22

  No trochę to podejrzane, z jednej strony to logiczne że złoto w niepewnej sytuacji powinno zyskiwać na wartości. Ale z drugiej strony jak bank coś mówi, to pewnie próbuje wywołać reakcję która mu przysporzy kasy.
  Ale może oni się już zorientowali że ludzie widzą że banki kłamią i będą robić coś przeciwnego niż wskazuje na to sugestia banku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.