Banki mają informować policję o wypłatach 5000 USD

Opublikowano: 02.04.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 733

Departament Sprawiedliwości nakazuje pracownikom banków, aby brali pod uwagę informowanie policji w razie wypłat przez klientów kwoty 5000 dolarów, lub większej. Jest to mrożący krew w żyłach przykład tego, jak ulega nasileniu wojna wypowiedziana posiadaczom gotówki. Już od jakiegoś czasu nakazuje się bankom składanie raportów o “podejrzanej działalności” klientów. Na dodatek, jeśli kierownicy oddziałów nie spełnią odpowiednich norm, grozi się im karami finansowymi a nawet więzieniem.

Zgodnie z tym, co kilkanaście dni temu zauważył Simon Black – inwestor oraz autor bloga finansowego, „urzędnicy wyższego szczebla Departamentu Sprawiedliwości mówili grupie bankowców o potrzebie kapowania na własnych klientów policji”. Zastępca prokuratora generalnego – Leslie Caldwell wygłosiła mowę, w której zachęcała banki, aby „alarmowali władze o problemie”. Wtedy policja będzie mogła „przechwycić środki”, lub chociaż „wszcząć dochodzenie”.

Jak podkreśla Black, zgodnie z poradnikiem dla federalnej rady nadzorującej instytucje finansowe (ang. Federal Financial Institution Examination Council), aby poinformować policję, wystarczą takie podejrzane działania, jak “transakcje przeprowadzone przez bank, w jego placówce lub filii, na łączną sumę 5000 dolarów, lub więcej”. Autor bloga finansowego przewiduje przerażający scenariusz, zgodnie z którym próba wypłacenia gotówki z konta bankowego może się skończyć na domowej wizycie policji.

W wizji Blacka, oskarżającego banki o działania jako „nieopłacani szpiedzy rządu”, “Ledwo co dojedziesz do domu, a już na ciebie czeka niespodzianka w postaci dwóch policjantów, chcących zamienić z tobą słówko o wypłaceniu przez ciebie pieniędzy”.

Jak z kolei pisze Mac Slavo: „Chcesz wypłacić pieniądze, aby kupić używany samochód od handlarza? A może bliska tobie osoba potrzebuje nagle gotówki? Podane wyżej przykłady są dzisiaj postrzegane jako podejrzane i jeśli wypłacisz choćby kilka tysięcy dolarów, pracownik banku jest prawnie zobowiązany do powiadomienia policji o podejrzeniu zaistnienia działalności przestępczej. A zanim zaczniesz się sprzeczać, że niemożliwe jest, abyś był podejrzany o popełnienie przestępstwa, gdyż nie zrobiłeś przecież nic złego, weź pod uwagę, że w dzisiejszych czasach samo bycie podejrzanym o bycie podejrzanym jest wystarczającą przesłanką do tego, aby wpisać cię na listę obserwowanych w Ameryce terrorystów”.

Wojna z posiadaczami gotówki zaostrza się, gdy władze wprowadzają rygor na jedną z niewielu ostoi anonimowości.

We Francji, z kolei, minister finansów Michel Sapin pochwalił wprowadzenie wchodzących w życie we wrześniu ograniczeń, które nie pozwalają robić obywatelom wypłat przekraczających 1000 euro. Nowe regulacje, wprowadzone w imię walki z terroryzmem spowodują, że miesięcznie wypłaty przekraczające 10 000 euro będą zgłaszane organom zajmującym się nadużyciami finansowymi.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii, HSBC (Hongkong and Shanghai Banking Corporation) przesłuchuje swoich klientów na temat sposobu w jaki zarabiają i wydają pieniądze oraz ogranicza dla nich większe wypłaty gotówki począwszy od 5000 funtów w górę.

Wracając do Stanów Zjednoczonych – zakup biletów za pomocą gotówki od rodzimego operatora pociągów pasażerskich (Amtrak) jest traktowany jako działalność podejrzana, co stanowi część szeregu zachowań „wskazujących na działalność przestępczą”.

Banki również utrudniają klientom możliwość wpłat i wypłat gotówki. Np. Chase (JPMorgan Chase Bank, N.A.) wprowadza nowe kontrole w przepływie kapitału, nakazujące identyfikacje wpłat gotówki oraz zakazuje wpłat na konto innej osoby.

W październiku 2013 r. zwróciliśmy również uwagę na to, jak Chase ustanowił zmiany w zakresie polityki dot. przelewów bankowych, zakazując tych międzynarodowych. Ograniczył on również możliwość wpłat i wypłat dla klientów biznesowych do 50 000 dolarów w systemie zestawienia cyklicznego.

Autorstwo: Paul Joseph Watson
Tłumaczenie: Rafał Szablewski
Źródło oryginalne: PrisonPlanet.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Rozbi 02.04.2015 10:26

    Tak z ciekawości się spytam – wie ktoś może jak sprawa wygląda W Australii albo w Nowej Zelandii ?

  2. shkshk 02.04.2015 11:45

    Przeczytałem to na Prison Planet 1 kwietnia… Myślałem, że to prima aprilis

  3. MakSym 02.04.2015 13:03

    Najśmieszniejsze jest, że HSBC, bank założony z pieniędzy z handlu narkotykami i uczestniczący do dzisiaj w każdym możliwym rodzaju działalności przestępczej na wielką skalę, ma stać się żandarmem “praworządności”. 🙂

  4. skyhigh 03.04.2015 09:51

    ale jakis mało wiarygodny ten artykulec, z resztą jaki to problem… wystarczy, ze przestepca nie bedzie używał konta w banku a dulary bedzie chował w skarpecie i nie ma problema

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.