Bank z ludzką twarzą?

Opublikowano: 01.02.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1074

Związek Powiatów Polskich zamierza stworzyć bank komunalny. Jego twórcami i właścicielami mają zostać samorządy lokalne. Bank udzielałby samorządom kredytów tańszych i na dłuższy okres niż robią to banki komercyjne.

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, ZPP przygotowuje dokumentację niezbędną do dopełnienia formalności związanych z utworzeniem banku komunalnego. – „Żyjemy w ciężkich czasach. Coraz trudniej o pożyczkę czy kredyt, a samorządy mają coraz większe problemy z pozyskaniem środków na inwestycje. Stąd wziął się pomysł powołania banku. Taki bank mógłby uratować samorządowe budżety i inwestycje w czasach kryzysu” – mówi gazecie Ludwik Węgrzyn, ekspert ds. finansowych Związku Powiatów Polskich.

Wzorem dla ZPP jest Norwegia, gdzie działa bank komunalny. Jego kapitał w 80% składa się z pieniędzy Skarbu Państwa, a w 20% ze środków samorządów lokalnych. Pożyczki czy kredyty są w nim przyznawane samorządom lokalnym o średnio 50% taniej niż w bankach komercyjnych i na mniej uciążliwych zasadach pod względem formalnym. Terminy spłaty kredytów sięga tam 20, a nawet 30 lat, nie zaś, jak w komercyjnych bankach w Polsce, przeciętnie 10 lat.

Ludwik Węgrzyn uważa, że w sytuacji, gdy w Polsce istnieje ok. 3 tysięcy jednostek samorządu terytorialnego, można bez problemu zgromadzić kapitał potrzebny takiemu bankowi, jeśli każda JST wpłaci choćby po zaledwie 100-200 tys. PLN.

Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich zarekomendowało prowadzenie prac nad tym projektem. Zobowiązało również zarząd ZPP do nawiązania współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w celu ewentualnego utworzenia nowej instytucji. Prace nad dokumentacją i aspektami formalnymi mają potrwać kilka tygodni.

Życzymy powodzenia temu pomysłowi! Warto wspomnieć, że banki komunalne istnieją w wielu krajach zachodnich. Były też one w formie zdecentralizowanej popularne w Polsce przed wojną, gdzie na szczeblu powiatowym pożyczały pieniądze gminom i miastom, ale także klientom indywidualnym, oferując mieszkańcom alternatywę wobec komercyjnej lichwy.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

  1. 23 01.02.2012 10:17

    i to sie chwali.
    ciekawe jak to wyjdzie w PL

  2. Murphy 01.02.2012 12:00

    Też popieram. Pewnie to dużo lepsze niż ta prywatna lichwa.

  3. Roots Chant Rising 01.02.2012 12:23

    Określenie “bank z ludzką twarzą” w dzisiejszych czasach trochę brzmi jak “humanitarne zabijanie”. Idea ma potencjał, czas pokaże.

  4. dinozaur 01.02.2012 19:53

    3*NIE!Samorządy są niewypłaclane,mają saldo ujemne. Ośrodek centralny przerzuca coraz więcej obowiązków na powiaty(gminy)ratując się przed dziurą w budżecie.W przenośni :bankruci będą drukować sobie pieniądze. Za to mam pytanie. Po cholerę Bank Gospodarstwa Krajowego powołany przez W. Grabowskiego?Dziś to jedyny bank państwowy! Został założony w trudnych czasach w 1924r i powołany na dla rozwoju gospodarki polskiej!

  5. sync 01.02.2012 20:42

    Zgadzam się w pełni z Dinozaurem. Państwo jest zadłużone na wszystkich poziomach administracyjnych, a najgorsze, że są to kredyty konsumpcyjne.
    Z drugiej strony banki zawsze chętnie zadłużały samorządy. Równie dobrze może to być zmiana taktyki banków w związku z sytuacją w Grecji, gdzie pieniądze są nie do odzyskania. Może to być także desperacka próba, bardziej świadomych samorządowców przed całkowitym wskoczeniem do kieszeni zachodnich banków.
    Stawiam na to, że szykuje się “fest załamka”, za którą już banki nie chcą być obwiniane.

  6. kristofor 02.02.2012 06:10

    Dobrze się na tym nie znam, ale logicznie: tak tak, niech stworzą takie banki, zrobią się kolejne miejsca pracy (co później zostanie określone mianem sukcesu danej partii, która akurat będzie u władzy), stworzy się kolejne “koryto” dla polityków i ich znajomych.

    cytując: “jeśli każda JST wpłaci choćby po zaledwie 100-200 tys. PLN.”
    100-200 tys. PLN – to ile to będzie obiadów? ile kursów dokształcających? jak bardzo będzie można: zwiększyć płacę nauczycieli, pielęgniarek, śmieciarzy, parkingowych; polepszyć drogi, chodniki, czystość w danym obszarze; opłacić kursów dla młodych-zdolnych; pomóc lokalnym niepełnosprawnym?
    Pomysł z tego punktu wydaje się żałosny…

  7. fm 02.02.2012 08:34

    Nie potrzeba nam już banków.
    Wystarczającą ilość krzywd wygenerowały.

  8. adambiernacki 02.02.2012 08:52

    “Z ludzką twarzą”? Tak ale żydowską. Przejęli Skoki właśnie. Nie jest możliwe by powstał jakikolwiek polski bank. Znacjonalizować Banki! Niech żyje wolna Polska!

  9. bro 02.02.2012 16:12

    @ Adam – współczuje ci, popatrz wokół siebie, nie chodzi o to kto kupuje, chodzi o to że Polak najtaniej się sprzeda, wolnej Polski niestety najwcześniej twoje wnuki zaznają

  10. maleczka 03.02.2012 16:37

    idea wydaje sie dobra ale jak ja sie wprowadzi w zycie to wtedy wychodzi dopiero co autor mial na mysli…

  11. rbq 03.02.2012 16:38

    Recepta na bezrobocie – utwórzmy dodatkowe 50 000 urzędów pracy, w których zatrudnimy po 40 osób i… już prawie po bezrobociu!!! To taka moja mała dygresyjka.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.