Bank brytyjski zapłaci 2 mld USD kary za oszustwa

Opublikowano: 30.03.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 510

Bank brytyjski Barclays zgodził się zapłacić 2 mld USD z powodu oszustw w USA.

Barclays uzgodnił z amerykańskim departamentem sprawiedliwości 2 mld USD (1,4 mld GBP) za sprzedaż papierów zabezpieczonych hipoteką w okresie poprzedzającym kryzys finansowy z 2008 roku.

Rozliczenie następuje po trzyletnim dochodzeniu w sprawie zarzutów, że bank wyrządził miliardy dolarów strat inwestorom poprzez “udział w oszukańczym systemie” w celu sprzedaży papierów wartościowych zabezpieczonych hipotecznie (RMBS) w latach 2005-2007.

Mówi się, że brytyjski bank wprowadził inwestorów w błąd co do jakości kredytów hipotecznych wspierających te transakcje.

Departament sprawiedliwości zarzucał naruszenie ustawy o reformie, odzyskiwaniu i egzekwowaniu przepisów instytucji finansowych z 1989 r., opartej na oszustwach pocztowych, drukarskich i bankowych, a także innych uchybieniach.

Dwóch byłych szefów Barclays również osiągnęło porozumienie. Paul Menefee, który pełnił funkcję głównego bankiera w dziale sekuratyzacji RMBS typu subprime, oraz John Carroll, który pracował jako główny inwestor przy przejęciach kredytów subprime, zapłaci łącznie 2 mln USD.

Richard Donoghue, amerykański adwokat ze wschodniej dzielnicy Nowego Jorku, powiedział: “To rozliczenie odzwierciedla ciągłe zaangażowanie Departamentu Sprawiedliwości i tego urzędu, aby banki i inne podmioty oraz osoby fizyczne były odpowiedzialne za ich nieuczciwe działania.

“Znacząca kara, którą Barclays i jej dyrektorzy zgodzili się zapłacić, jest ważnym krokiem w kierunku uznania szkód wyrządzonych gospodarce narodowej i inwestorom w RMBS”.

Kara grzywny jest mniejsza niż oczekiwali analitycy z City i mniej niż kary zapłacone przez inne banki zagraniczne, które miały podobne roszczenia. W grudniu 2016 r. Credit Suisse zapłacił 5,3 mld USD jako rozliczenie i dla konsumentów. Deutsche Bank wyłożył 7,2 mld $ miesiąc później. W tym czasie Barclays powiedział, że nie zgodzi się, a departament sprawiedliwości wszczyna postępowanie sądowe.

Skarga departamentu dotyczyła 36 umów na kredyty hipoteczne zabezpieczonych hipoteką, które stanowiły 31 miliardów dolarów pożyczek subprime i Alt-A zbywalnych na rynku.

Departament twierdził, że kredytobiorcy, których kredyty poparły te umowy, są “znacznie mniej godni zaufania”, niż jak twierdził Barclays “godne zaufania”. Ponadto nieruchomości obciążone hipoteką były “systemowo warte mniej” niż te, które zostały przedstawione inwestorom.

Ostatecznie ponad połowa tych pożyczek została spłacona.

Barclays powiedział, że ugoda rozwiązała “wszystkie faktyczne i potencjalne roszczenia cywilne” departamentu sprawiedliwości dotyczące sekurytyzacji, gwarantowania i sprzedaży papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką w latach 2005-2007.

Jes Staley, jego dyrektor naczelny – który nie był w banku w czasie sprzedaży RMBS – powiedział: “Cieszę się, że udało nam się osiągnąć sprawiedliwe i proporcjonalne porozumienie z Departamentem Sprawiedliwości”.

Osiągnięcie nastąpiło prawie miesiąc po tym, jak Barclays potwierdził stratę w wysokości blisko 2 miliardów funtów w zeszłym roku, po wielu wysokich opłatach, w tym 900 milionów funtów od zmiany podatku od osób prawnych Donalda Trumpa i 127 milionów funtów od upadku firmy outsourcingowej i budowlanej Carillion. Zyskała także 2,5 mld funtów strat ze sprzedaży Barclays Africa.

Zysk przed opodatkowaniem wzrósł o 10% do 5,3 mld GBP w 2017 r., ale bank odnotował stratę po opodatkowaniu w wysokości 1,9 mld GBP. W 2016 roku osiągnął zysk w wysokości 1,6 miliarda funtów.

Staley powiedział: “Zakończenie naszej restrukturyzacji w 2017 r. I objęcie nas ważnymi sprawami, takimi jak ta, za którą stoimy, oznacza, że ​​Barclays ma dobrą pozycję do osiągania coraz wyższych zysków i do zwrócenia większej części tych zysków naszym akcjonariuszom w czasie. “

W rezultacie Barclays nadal zamierza wypłacić dywidendę w wysokości 6,5 pensa za 2018 r. – dodał. Akcje Barclaysa zostały wyprzedane po ogłoszeniu.

Źródło: Brytol.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o