Banderowskie okrzyki i pieśń UPA na manifestacji Ukraińców

Opublikowano: 27.02.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4572

W sobotę 25 lutego w Katowicach odbyła się manifestacja mieszkających w Polsce Ukraińców. Przypomnieli oni o rocznicy eskalacji konfliktu w ich kraju, a także dziękowali za polską pomoc. Była także, niestety tzw. drugie dno. Nie obyło się bowiem bez banderowskich okrzyków – tych samych, które mordowani na Wołyniu Polacy słyszeli przed śmiercią.

Wydarzenie to odbyło się w ramach akcji „Light Will Win Over Darkness”. Uczestnicy manifestacji zebrali się najpierw na Rynku w Katowicach, a następnie przeszli śródmiejskimi ulicami. Oprócz okrzyków „Dziękujemy, Polsko!”, „ZSU” (Siły Zbrojne Ukrainy) czy „Putin jest mordercą” pojawiło się także banderowskie pozdrowienie „Sława Ukrainie, gierojom sława”.

Przypomnijmy, że dzisiejsza Ukraina otwarcie kultywuje banderowskie „dziedzictwo”, a członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) mają status „bojowników za niepodległość Ukrainy w XX wieku”. Tymczasem z polskiego punktu widzenia są zbrodniarzami, którzy dokonali rzezi na Polakach. Pod koniec sierpnia 2022 roku, jako pierwszy, order jubileuszowy z okazji 80. rocznicy powstania UPA otrzymał Myrosław Wasylowycz Symczycz ps. „Krywonis”. Wcześniej postawiono mu pomnik w Kołomyi. Dyrektor Generalny Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky pisał o nim „ludobójca Polaków w zachodniej Ukrainie”.

Przypomniał też, że odpowiada on za rzeź Polaków we wsi Pistyń. W 1944 zaś dowodzona przez niego grupa upowców zabiła 80 Polaków we wsi Trójca i spaliła ich domy. „Wojownicy OUN-UPA odchodzą, zostają jednostki, a większość ma sto lat. I po tylu latach widzimy jak kiedyś niesprawiedliwie zakazane pozdrowienie: Sława Ukrajini! Herojam sława! [Chwała Ukrainie! Chwałą bohaterom!] – rozprzestrzenia się nie tylko na Ukrainie, ale daleko poza jej granicami. A ludzie, których władze radzieckie nazywały bandytami, byli moralni, duchowi, odpowiedzialni za swoich ludzi i przyszłość państwa” – napisał burmistrz Iwano-Frankowska.

Podczas katowickiej manifestacji Ukraińcy śpiewali też „Czerwoną kalinę”. Pieśń ta pochodzi z 1914 roku i podczas I wojny światowej była hymnem Legionu Ukraińskich Strzelców Siczowych. Później wykorzystywać ją zaczęła UPA.

Mieszkający od 10 lat w Polsce, pochodzący z miasta Dniepr Rusłan, który zorganizował manifestację, twierdził, że jeśli Putin zdobędzie Ukrainę, wkrótce zaatakuje kolejne państwa. „Jeśli teraz wszyscy pomożemy Ukrainie, ale tak potężnie, żeby Rosja nie miała możliwości zaatakować Ukrainy przez najbliższe 10 lat, to wtedy możemy mieć spokój, przynajmniej tu, w Unii Europejskiej” – przekonywał i przypomniał, że wojna z Rosją trwa w rzeczywistości już dziewiąty rok. „Bardzo dziękujemy Polsce za wsparcie, to wszystko jest powyżej oczekiwań, ale też z drugiej strony przypominamy, że to nie jest koniec wojny, do końca wojny bardzo daleko […] Nadal potrzebujemy pomocy, przede wszystkim nowoczesnej broni, bo teraz Rosja podejmuje drugą potężną próbę przejęcia Ukrainy” – podkreślił.

Jak wynika z szacunków lokalnych władz, w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Katowicach schronienie znalazło kilkadziesiąt tysięcy osób uciekających przed wojną. Udzielane w pierwszych miesiącach wojny doraźne wsparcie – nocleg, wyżywienie czy pomoc psychologiczna – przerodziło się w systemowe i trwa do dziś, a działania skupiają się przede wszystkim na integracji polsko-ukraińskiej – zaznaczają urzędnicy.

Według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w całym regionie przez ostatni rok na pomoc uchodźcom przeznaczono łącznie ok. 700 mln zł. Olbrzymia pomoc popłynęła od mieszkańców województwa, którzy zaoferowali miejsca w swoich domach. Dodatkowo uruchomiono zbiorowe miejsca zakwaterowania, z których przez miniony rok skorzystało już 51 tys. osób. Obecnie w ośrodkach tych przebywa ponad 9,2 tys. osób, z czego w samych Katowicach jest ok. 900.

Autorstwo: MMC
Na podstawie: PAP
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. agama 27.02.2023 14:18

  nienormalne, że ludzie którzy dostali azyl w Polsce plują Polakom w twarz wychwalając obrzydliwego mordercę Polaków, za takie coś powinna być deportacja

 2. Stanlley 27.02.2023 16:39

  @agama totalna zgoda! W normalnym szanującym się kraju deportacja jest z miejsca za coś takiego!

  Po za tym ja tam widzę też mężczyzn w wieku poborowym – więc drze ryje mogą a walczyć o swój kraj się boją? Jakież to ukraińskie…

 3. Szwęda 27.02.2023 18:21

  Te zawołania albo są czynione nieświadomie przez ukraiński motłoch albo są bardzo zakamuflowane bo w dosłownym tłumaczeniu nie oznaczają niczego zdrożnego ani obraźliwego. Raczej bym jednak obstawiał za świadomym ich używaniem ale zapewne przykładowo dla zachodniej opinii publicznej nie ma w nich niczego złego, bo tłumaczą je dosłownie bez kontekstu historycznego.

 4. Stanlley 28.02.2023 09:05

  @Szwęda Ja w to nie wierzę bo jeszcze do 2006-2007 z tymi hasłami palili polskie flagi na swoich wiecach, potem ktoś z CIA im wyjaśnił że tak nie można. Dzieci w szkołach uczą że to Polacy ich mordowali a Bandera ich bronił…. To zupełnie jak z Niemcami z hitler jugend…. na zachodzie nie mają wątpliwości czym jest prawy sektor , bataliona azov albo mizantropic division – angielska wiki rozwiewa wątpliwości, polska wersja jest mocno okrojona…

 5. LichoNiespi 10.03.2023 15:07

  A przepraszam ze pytam, czyja to jest wina..tych ukraincow z Katowic…moze tak moze nie…wielka wina jest nie Polakow ale polaczkow ze slubu Katowic ktorzy do[puscili do tego….od czego byla Polska Policja..ups przepraszam ukrainska policja w polskich mundurach na terenie Polski.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.