Banany GMO

Opublikowano: 17.06.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1301

Wzmocnione witaminami, genetycznie modyfikowane „superbanany” mają być testowane na ludziach w USA. Początek prób ma odbyć się w ciągu sześciu tygodni. Badacze planują rozpocząć uprawę takich owoców w Ugandzie w roku 2020. Banany mają być wzbogacone o większe ilości witaminy A. Niedobór tej witaminy może prowadzić do ślepoty a nawet śmierci.

„Konsekwencje niedoboru witaminy A na całym świecie są tragiczne. Każdego roku z tego powodu umiera 650-700 tysięcy dzieci a kolejne 300 tysięcy ma problemy ze wzrokiem” – mówi profesor James Dale. Jego zdaniem nauka może pomóc wzbogacić rośliny takie jak banany w witaminę A, co pomoże ograniczyć jej niedobór w biednych populacjach. Projekt wzbogacania ugandyjskich bananów w witaminę A został opracowany w australijskim Queensland University of Technology i jest wspierany przez fundację Billa i Melindy Gatesów.

Jak mówi profesor Dale, przeprowadzone zostały już testy na uniwersytecie. Nowe, modyfikowane banany mają mieć bardziej pomarańczowy odcień, ale poza tym mają nie różnić się od tych naturalnych. Jeśli zielone światło dla hodowli tego typu bananów w Ugandzie, podobne projekty zostaną przygotowane dla Rwandy, Kenii i Tanzanii. Naukowcy zapewniają, że dostosowanie nowych bananów do afrykańskich warunków uprawy nie stanowi żadnego problemu.

Twierdzenie, że modyfikowane genetycznie rośliny nie stanową zagrożenia dla zdrowia ludzkiego nie jest jeszcze mocno zakorzenione w świadomości opinii publicznej, mimo usilnych kampanii korporacji biotechnologicznych. Krytycy modyfikowanej żywności mówią, że naukowcy mówiący o braku szkodliwości GMO na organizm człowieka są głównie finansowani przez firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją modyfikowanych nasion i preparatów ochrony roślin.

Fundacja Gatesów wspiera badania nad technologią GMO i jej promocją. W 2010 roku fundacja nabyła niewielką ilość akcji biotechnologicznego giganta Monsanto. Jak twierdzą Gatesowie, produkcja modyfikowanej żywności przyczyni się do ograniczenia głodu w biednych krajach. W 2013 roku Fundacja Gatesów, po zarzutach o powiązaniach z Monsanto pozbyła się wartych 23 miliony dolarów akcji firmy, jednak nadal wspiera badania nad modyfikowaną żywnością. Gates popiera także uprawę takich roślin w Afryce.

Rośliny modyfikowane genetycznie są obecnie uprawiane w 28 krajach świata, na powierzchni 12 procent gruntów uprawnych. Liczba ta podwaja się co pięć lat. W Unii Europejskiej do komercyjnego uprawiania i zbiorów dopuszczone są jedynie dwie rośliny modyfikowane, w USA jest to 96 odmian roślin. W Stanach Zjednoczonych prowadzono kampanię na rzecz etykietowania produktów GMO, co dałoby konsumentom możliwość wyboru. Kampanię sprzeciwiającą się takim praktykom prowadziły firmy zajmujące się produkcją modyfikowanych roślin, w tym Monsanto. Najczęściej modyfikowane w tym kraju rośliny to kukurydza, soja i rzepak.

Na podstawie: RT
Źródło: Autonom


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Bond James Bond 17.06.2014 11:17

    Co za stek bzdur.

    Te 700 tys dziecie umiera, ale chyba w krajach trzeciego świata i z głodu , co zapewno prowadzi również do niedoboru witaminy A.

    Projekt finansowany przez Gatesa, który opowiada się za przymusową sterylizacją ludzi, która ma zmniejszyć “przeludnienie” ziemi. Tutaj artykuł z wolnych mediów o tym jak pasze GMO niszczą układ rozrodczy zwierząt :
    http://wolnemedia.net/ekologia/pasze-gmo-niszcza-uklad-rozrodczy-zwierza/

    “Twierdzenie, że modyfikowane genetycznie rośliny nie stanową zagrożenia dla zdrowia ludzkiego nie jest jeszcze mocno zakorzenione w świadomości opinii publicznej,” – to akurat widać po ostatnich banach na amerykańską przenicę, soję i kukurdzę, których nie chce ani Japonia ani Chiny ani Rosja, co nie zmienia faktu, że i tak trafi ona w postaci białka i węglowodanów do odżywek dla “sportowców”, dostępnych w każdym dobrym sklepie ze zdrową żywnością , do czekolad w postaci lecytyny , do wszelkiej maści super słodkich batoników 😉

    Ileż to razy już słyszeliśmy o tym jak GMO będzie pogromcą głodu. Głodu, którego bezpośrednią przyczyną nie jest brak żywności.

    “W Unii Europejskiej do komercyjnego uprawiania i zbiorów dopuszczone są jedynie dwie rośliny modyfikowane” I co z tego, skoro można do UE sprowadzać półprodukty z przetworzonego GMO. Uprawiać nie wolno, ale sprowadzać i faszerować jedzenie tym g już tak.

    I tutaj kolejna sprzecznośc, skoro GMO ma zażegnać głód, to dlaczego jest ono pchane do krajów rozwiniętych i uprawiane przez te kraje ? Czyżby miały one więcej pieniędzy niż kraje dotknięte głodem i chodziło tylko o pieniądze ?

    Coś mi się zdaje , że min Węgrzy i Rosjanie postanowili nie zwalczać głodu panującego w ich krajach i zniszczyli dosłownie wszystkie uprawy GMO w swoim kraju.

  2. Anna Teresa 17.06.2014 12:07

    Wzrost upraw GMO od 1996 2007 z 0 do 180 mil ha
    wzrost głodu I dewastacji środowisk !

    Złoty ryż wyleczy chore na ślepotę zmierzchową i kseroftalmię dzieci w III świecie
    Nowa wersja złotego ryżu zawiera 20 krotną ilość beta-karotenu. Pozostaje jednak nadal wątpliwe czy w przypadku niedoboru białka, tłuszczu i cynku nastąpi przekształcenie beta karotenu w witaminę A i jej absorpcja z jelit
    Modyfikowany genetycznie ryż nie rozwiązuje podstawowych przyczyn niedoboru witaminy A, jakimi są bieda i brak zróżnicowanej diety. Krótkoterminowe rozwiązania takie jak podawanie witamin w tabletkach lub dostarczanie żywności są tanie i skuteczne
    Istnieje wiele źródeł pożywienia o wysokim poziomie beta-karotenu. Są nimi m.in.: marchewki, warzywa liściaste, maniok, mango, papaja, arbuzy (ale na nich korporacja nie zarobi)
    Badania przeprowadzone w Bangladeszu wykazały, że 75g indyjskiego szpinaku – taniej, całorocznej, zielonolistnej rośliny dostarcza wystarczającą dzienną dawkę witaminy A. (Haskell et al., 2004).

    Według tych danych od 2007 roku liczba głodujących wzrosła o 40 milionów, a od lat 2003-2005 – o 115 milionów
    Co roku umiera z głodu 15 milionów dzieci.
    Niedożywienie powoduje 55% wszystkich zgonów dzieci na świecie – proporcja, jakiej nie osiągnęła żadna choroba zakaźna od czasów zarazy morowej.
    Ok. 183 milionów dzieci waży mniej, niż powinny w swoim wieku.
    Niedożywienie dotyka połowę dzieci poniżej piątego roku życia w Azji południowej i 1/3 dzieci w Afryce Subsaharyjskiej.

  3. Szaman 17.06.2014 12:38

    chciałem coś powiedzieć o tym nonsensie ale widzę że przedmówcy już mnie wyręczyli.

    dodam tylko jeszcz ze te same h*je kradną ludziom ziemie i sadzą na nich to swoje świństwo przy którym żaden mieszkaniec nie znajduje potem już pracy lub też dostają od je**nych korporacji o połowe mniej kasy za pracę a niszczona w ten sposób lokalna gospodarka sie zawala i TO właśnie jest powodem głodu na świecie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.