Bądź głupi, społeczeństwo tego wymaga

Opublikowano: 06.07.2012 | Kategorie: Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 8573

Czy kiedyś zastanawialiście się, jakiego obywatela potrzebuje biznes, polityka? Obywatel musi być wybitnym specjalistą we własnej dziedzinie, absolutnym abnegatem w innych dziedzinach, pozbawionym “korzeni” i myślącym w sposób zunifikowany.

Nad takim “skarbem” trzeba pracować od podstaw. Już małym dzieciom aplikujemy papkę w formie filmu rysunkowego, kolorowych książeczek z dokładnie tymi samymi rysunkami, książeczek do kolorowania z tymi samymi postaciami. Po otrzymaniu takiej papki już żadne dziecko nie pomyśli inaczej, niż zgodne z przygotowanym schematem. A gdzie miejsce na wyobraźnię? Zrozumiałem to, gdy kupiłem mojemu dziecku w antykwariacie „Dzieci z Bullerbyn” a ono oświadczyło, że takiej brzydkiej książeczki nie chce słuchać. Jeszcze tego dnia, cała kolorowa papka powędrowała na strych a tata intensywniej zabrał się za czytanie “brzydkich książeczek”.

OBYWATEL MUSI BYĆ MOBILNY

Aby to uzyskać, trzeba możliwie wcześnie, np. w wieku 16 lat wyrwać dziecko z domu i zakwaterować w szkole z bursą. Uczelnie muszą być elastyczne. Oferować stypendia, aby student nie całe studia spędził w jednym mieście. Mamy z tego same korzyści, młodzież czerpie wyselekcjonowaną wiedzę od wielu nauczycieli, z wielu kultur, a także uczy się, że za pracą trzeba podążać z jednego miejsca w inne. Niestraszne mu inne społeczeństwa, inne zwyczaje, szczególnie, że i te ulegają unifikacji.
Mamy swoją słowiańską Noc Kupały, lecz pieczołowicie obchodzimy Walentynki. Przodkowie to przecież zbędny balast, od nich już niczego nie otrzymamy. Święto ku czci przodków trzeba zastąpić kolorową zabawą, jaką jest Halloween. Prawda, że to starożytne święto celtyckie, lecz z tamtego święta to dzisiejsze odziedziczyło chyba tylko nazwę.

Aby być mobilny nie możesz mieszkać we własnym domu. Amerykanie praktycznie nie mieszkają we własnych domach, nie jeżdżą własnymi samochodami, lecz wynajmują je od banku. Wszystko na kredyt.

OBYWATEL MUSI MYŚLEĆ ZGODNIE ZE SCHEMATEM

W tym celu w szkołach stosuje się testy. Test może sprawdzić nawet komputer i ma zawsze jedyną prawidłową odpowiedź. Jakiekolwiek interpretacje, własne zdanie i pomysły albo polemiki nie mają żadnej szansy przebicia się. Testami bardzo trudno, ale można sprawdzać przedmioty ścisłe. Ale przecież w zadaniu nie liczy się wynik, a sposób rozumowania i jak doszło się do wyniku. Kiedyś tak w dobie dyskusji nad przywróceniem obowiązkowej matury z matematyki dla sprawdzenia samego siebie wieczorkiem usiadłem do próbnej matury. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że w zadaniu wyznacz miejsca zerowe funkcji akceptowane było rozwiązanie, podstaw wartości wyników z punktów A, B, C, D do równania i zobaczysz który wynik prawidłowy. Czy tak jest w życiu? Jednak nigdy nie zrozumiem, jak za pomocą testów można oceniać wrażliwość człowieka? Jak testem sprawdzić odczucia człowieka pod wpływem wiersza, obrazu, fotografii czy też książki? Testy preferują tylko ociężałych umysłowo kujonów, zapamiętujących schematy zgodnie z ogólnie przyjętym zdaniem. Aby zdać test, nie wolno przeczytać książki, bo nuż będzie miało się inne zdanie niż oficjalnie przyjęte. Trzeba przeczytać i nauczyć się opracowania, czytaj klucza. Tam właśnie znajdują się wszystkie wytyczne, jak tę powieść, wiersz, obraz należy rozumieć. Biznes potrzebuje ludzi myślących schematycznie. Indywidualiści by go zabili.

MODA

Musicie zrozumieć biznes. Na wiele miesięcy wcześniej zanim przyroda pomyśli o zmianie pory roku, dyktatorzy mody wydają ogromne pieniądze na pokazy, na których ustalą jedyne, obowiązujące trendy. Później projektanci spędzą niezliczone liczby godzin na projektowaniu, maszyny pójdą w ruch, zużyje się tysiące metrów tkaniny, aktorki, prezenterki spędzą godziny na prezentowaniu nowych trendów mody w dziennikach w programach typu gadające głowy czy też w serialach. Napisanych zostanie setki artykułów prezentujących to, co najlepsze, najmodniejsze, czego nie mając nie masz szans uchodzić za człowieka z gustem. Wydrukowane zostaną setki stron katalogów.

I wszystko to by upadło, gdyby już nastolatkowi nie wpojono do głowy, że przed każdym sezonem należy sprawdzić, co jest właśnie modne i że absolutnie nie ma mowy, aby założyć spodnie z zeszłego sezonu, choć były noszone tylko kilka razy, bo nie będzie się należało do „towarzystwa”. Absolutnie niedopuszczalne jest, aby nie postępować zgodnie ze sztampą. Wychylisz się, to cię zaraz „przytną” uczone w modzie bezguścia, które bez porady katalogów mody bielizny osobistej dobrać sobie nie potrafią, nie mówiąc już o garderobie wierzchniej. Przecież „przebicie się” kilku takich myślących indywidualistów, którzy ubierają się zgodnie z własnym gustem (lepszym lub gorszym ale własnym) doprowadziłoby do ogromnych strat całego przemysłu.

NARZEKAMY NA MIERNOTĘ REKLAM

Zrozumcie biznes… Właśnie płynie statek pełen towarów, mamy fabrykę codziennie „wypluwającą” setki ton produktów. Towar ten trzeba szybko upłynnić, aby zwolnić magazyny na nowe produkty. Potrzebna reklama, zlecamy to do wyspecjalizowanego studia, które ma przygotować reklamę na wszystkie kraje, w których produkt będzie sprzedawany. Tam pracują specjaliści od psychologii społecznej, szczególnie masowej czyli psychologii ludzi, których mózgi zostały wyprane zgodnie z powyżej opisanym schematem. Ludzie ci nie mają zielonego pojęcia o właściwościach produktu. Oni wiedzą jak zrobić, aby wydało ci się, że bez tego produktu żyć nie możesz. Produktu to ty lepiej nie naprawiaj, wewnątrz nie ma żadnych części, które mógłby regulować użytkownik.

Dlatego też, na ekranie widzimy młodego człowieka lecącego samochodem do góry kołami i pijącego napój z puszki, który wylewa się do jego gardła. Niezgodne z prawem fizyki, płyn wypływa przeciw ciążeniu ziemskiemu? Jak to, przecież się to udało, po prostu wystarczyło przekręcić kamerę do góry nogami i zastosować odpowiednią dekorację.

Widzimy przerażoną kobietę, która usłyszała „buch” i zobaczyła litry wody płynące z pralki. Zaraz pojawi się mądry mechanik, który uczonym głosem poinformuje, że gdyby użyła zmiękczacza właśnie tej firmy, nigdy by jej się to nie zdarzyło. No właśnie, tyle że komora bębna wykonana jest z tworzywa sztucznego i aby usłyszeć to buch musi nastąpić urwanie się bębna, a akurat na mocowanie bębna kamień niewielki ma wpływ. Największe przeciążenia w pralce występują w czasie wirowania, a wtedy wody w niej jest naprawdę niewiele. Ale który ze znormalizowanych ludzi widział, jak pralka od wewnątrz wygląda?

W innej reklamie piękna dziewczyna przekonuje nas, „chcesz być piękna, kup farbę do włosów”, a za chwilę kolejna piękna pani przekonuje, że jak już masz włosy zniszczone farbą, to niezbędna jest ci odżywka. Nie upłyną dwie sekundy a inny głos płynący z ekranu przekonuje, że „duży może więcej i lepiej”. Pewnie to prawda, gdy chodzi o produkty o wysokim stopniu przetworzenia. Jeżeli zaś chodzi o produkty żywnościowe jak owoce, mięso, warzywa, to „więcej” oznacza dłuższy czas przydatności do spożycia, a więc wyższą niespożywalność produktu przez bakterie, grzyby, pleśnie i inne organizmy żywe. Czyżby i w tym człowieka? Jak zawierzyć reklamie, która ewidentnie wykazuje niekompetencję jej twórców? Musisz dać sobie mózg „znormalizować”.

“ZŁOTA RĄCZKA” TO PRAWIE PRZESTĘPCA

Chodzi sobie taki człowieczek po świecie, tu coś naprawi, temu pomoże. Myśli, zna różne urządzenia. Zrobi to za kilka złotych. To największy wróg przemysłu. Przeciwko niemu wytaczane są najcięższe działa. Czy wiesz, że zgodnie z przepisami, jakakolwiek ingerencja w urządzenie przez osoby nieupoważnione przez producenta, pozbawiają cię prawa do użytkowania tego urządzenia? Zestaw narzędzi, jaki otrzymujesz z samochodem, ogranicza się do lewarka i klucza do kół. Wszelkie naprawy tylko w serwisie. Prawda, że w dzisiejszym samochodzie niewiele naprawisz, ale są pewne narzędzia, które mogą się w drodze przydać, szczególnie w sytuacji krytycznej. Wszelkie urządzenia budowane są tak, aby mózgu przy nich nie używać. Nawet komputery PC, które z definicji były urządzeniami do samodzielnej konfiguracji, dziś budowane są tak, aby użytkownik nic nie mógł zrobić sam. Już po roku na rynku nie ma części, które by do tego „dziadka” pasowały. W komputerze przenośnym nawet wymiana dysku twardego grozi utratą gwarancji. Wymienisz płytę główną, tracisz prawo do użytkowania oprogramowania (OEM).

CO TAM SZUMI W POLITYCE?

A czy politycy takich znormalizowanych nie potrzebują. Po cóż programy, po cóż debaty o gospodarce, o życiu ludzi? Zrobi się dobry PR, podatnik w dotacjach do partii na to dał, napisze kilka hasełek, powie, że przeciwnik brzydki i nic nie potrafi, ważne, aby zaznaczyć iż za moich rządów wszystkim będzie się żyło się dostatnio a Polska będzie rosła w siłę. Zasymuluje się ogniste spory. To wystarczy na 4 lata dostatniego życia, na koszt podatnika.

Tak więc, jeżeli nie jesteś opisanym tu człowiekiem „znormalizowanym”, myślisz, starasz się zrozumieć otaczający cię świat lub, co zgroza, chcesz być indywidualistą, myśleć niezależnie, jak najszybciej wracaj na pranie mózgu, bo nie jesteś odpowiednim obywatelem. Człowiek myślący, to dziś gatunek wymierający.

Autor: Faral
Źródło: Nowy Ekran

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

18
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Świetny artykuł. Ale jeszcze sporo zostało do napisania na ten temat. Czekam na kolejne…
Pozdrawiam
R.

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

Chyba ktoś kto to pisał nie ma pojęcia jak działa biznes – szczególnie jeśli chodzi o dział MODA.
No naprawdę Panie Faral.

Naprawdę jest Pan tak naiwny że twierdzi iż dyktatorzy mody narzucają nam to co mamy ubrać?
Na rynku jest prawdopobnie kilka tysięcy różnych ciuchów w różnych modelach, krojach , kolorach.

I dlaczego wybieramy akurat to czy tamto ? Czy dlatego że wielki dyktator powiedział nam że to jest fajne? Czy może dlatego że nam to się podoba, dobrze w tym wyglądamy i dobrze się w tym czujemy?

Jakoś nie widziałem żeby sprzedawały się w dużych ilościach rzeczy brzydkie, paskudne, źle skrojone i w obrzydliwym kolorze.

Ludzie piszący ten artykuł mają pojęcie takie że reklama jest jak Bóg – wszechmocna, a ludzie są bezmyślni jak mrówki- Nie do przyjecia dla takich ludzi jest że ktoś może świadomie sam wybrać produkt jaki kupuje, w tym wypadku – może samemu wybrać ciuch jaki kupi.

Czejna
Użytkownik
Czejna

“Nie do przyjecia dla takich ludzi jest że ktoś może świadomie sam wybrać produkt”- swiadomie, powiadasz:
http://www.youtube.com/watch?v=hMjH1bvADII&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FBR1QfcKI-g&feature=player_embedded
i pewnie duzo wiecej technik wplywajacych na nasza percepcje i chociazby wybory, jest wykorzystywanych do zarabiania na nas, do manipulacji. Wiedza na temat funkcjonowania istoty ludzkiej mimo, ze wciaz jeszcze niewielka, ale juz wystarczajaca jest do zrobienia z nas poslusznych niewolnikow co to niby swiadome wybory podejmuja.
A o ilu technikach jeszcze nie wiemy?

hashi
Użytkownik

Botów i mapetów wśród nas jest sporo, na szczęście coraz więcej ludzi budzi się.

Kusynho
Użytkownik
Kusynho

dziękuję za napisanie tego artykułu, chociaż moja wiedza na ten temat jest bardzo niska i nie mogę się do niego krytycznie odnieść. czekam na następne

Radek
Użytkownik
Radek

@ Rozbi
Co do wyboru ciuchów, to jest tragedia. Kiedyś chciałem sobie kupić czarne buty sportowe. Bez problemu kupiłem. Następnego roku obleciałem wszystkie firmy (Adidas, Lee, Puma, itd.) i tylko w jednym były całkiem czarne i tylko jeden model. Więc o wyborze, to mi nie mów. Gusta są kształtowane i z tym trzeba się pogodzić, że jeżeli tego roku nie modne, to trudno dostać.

bettymegami
Gość
bettymegami

No i obywatel musi być obowiązkowo cis hetero jak wszyscy obok.

joker0skater
Użytkownik
joker0skater

@Rozbi pojęcia nie masz jak działa moda. Dlaczego kiedyś trendy zmieniały się co kilka lat, a dziś co roku nosi się coś innego? Co roku lansuje się coraz to szerszy asortyment ciuchów (ale nie różnorodny), aby kupować więcej i więcej, aby za rok znów kupić więcej. Mimo, że ciuchów do wyboru jest dużo to często dany produkt jest zrobiony w setkach opcji, ale na jedno kopyto. Zrozumieją mnie osoby, które wyobraziły sobie zakup, albo przypomniały produkt (ciuch, buty) sprzed lat a dziś nic podobnego nie mogą dostać. Skąd aż tyle programów, gazet poświęconych modzie? Dziś kiedy jestem świadomy i kupując kieruje się jakością jestem dumny nosząc sweter czy koszulę kilka lat.

norbo
Użytkownik

“Uwielbiam nowe ubranka. A stare ubranka są brzydkie. Zawsze wyrzucamy stare ubranka. Lepszy nowy wzór niż łatanie dziur. Dużo łat nędzny świat.”

Aldous Huxley – Nowy wspaniały świat

bartosz_kopan
Użytkownik
bartosz_kopan

@Faral

Gratuluje arykułu, szczególnie powrotu do korzeni. Do dziś jeszcze pamiętam książkę “Dzieci z Bullerbyn” czy “Mikołajki” i inne, te prawdziwe książki dla dzieci, które chłonęło się w zaciszu pokoju, i które rozwijały dziecięcą wyobraźnie do granic możliwości. Co dziś proponuje się najmłodszym? Teletubisiową pakę ?
Gratuluje postawy i czekam na kolejny arykuł.

klara
Użytkownik
klara

ja idę swoją drogą.

Telewizji prawie wcale nie oglądam, tam w kółko to samo. Siedz przed TV ,rżryj czipsy, popi1aj piwkiem(winkiem,wódeczką)nażarty i pijany ,to osoba nieszkodliwa, taki system był stosowany w związku radzieckim.

Kupuj, kupuj, kupuj ….. zaciągaj kredyty… zapiepszaj do roboty by to wszystko potem spłacić…..( podatki są też tam wliczone !!!)

Po co wam cała chałupa śmieci ????? a czy to dobre dla natury??

Kupujcie jedzenie w puszkach, w pięknych opakowaniach z DUżĄ ilością “zdrowej CHEMII “!!!!
Wy się przecież nie znacie co ukrywa się np. pod E 324 ??? studiowaliście chemię ?? weż opakownie i czytaj, wejdż do netu zapisz ten składnik i szukaj co to jest?????
Potem szukaj działań ubocznych !!!!

Pobyt w księgarni za granicą :: niesamowita ilość okładek z wampirami, straszydłami, wszędzie obrazek oka lub oczu ?? co to znaczy? chcą nas przygotować do kontroli ? już tam ?
Dlaczego muszę ubierać się w to co oni chcą?? po co mi te markowe drogie ciuchy ? reklama za darmo ????

wszędzie mydlenie oczu !!!

a TY pędż do pracy ,bo musisz to mieć (zakupy), bo inni to mają…, bo trzeba kredyt z wysokim procentem spłacać…..,przecież musi ktoś płacić coraz nowe podatki…., a nasz rz….. wydaje bezmyślnie nasze pieniądze w błoto…. ludzie zapłacą to chętnie w nowych podatkach!….

Bruja
Gość
Bruja

Z tym kreowaniem mody,to racja.
Chciałam sobie zakupić całkiem niedawno czarne,proste dzinsy,nie jakies rurki – nie do dostania.O dzwonach mozna pomarzyc.Mam nosic rurki bo taka jest moda i juz!
Otóz nie,ja rurek nosic nie bede gdyz nie lubie i bede chodzic w starych spodniach bo taki mam kaprys!
Kwestia przytaczanych rurek tez jest ciekawa – czy zauwazyliście,ze nosza je praktycznie wszystkie dziewczyny? Nie wazne czy maja dobra figure,czy dobrze w nich wygladaja – nosza,bo taka moda…..zero własnego myslenia i podazanie za stadem.Serce mnie peka.
Ksiazki? Syn,sierota co kiedys własna głowe gdzies zostawi,zapodział Świetoszka z biblioteki i pani nakazała mu odkupic…szukał tydzien i znalazł…i teraz nie wiem co myslec…w sensie czy to dobrze czy zle…kosztowała 3.10,nóweczka iswiezynka…z jednej strony dobrze to,ze klasyka za taka cene jest dostepna dla kazdej kieszeni ale z drugiej – dlaczego inne ksiazki kosztuja tak wiele? No ja czaje,ze Świetoszek to nie jest tomisko ale jednak to papier,farba itd.no nie?
Nie ogarniam pomału tego wszystkiego…czas umierac?

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

Głupoty gadacie z tym kreowaniem mody.
Siedzę w temacie od 5 lat, obserwuje fora związanę z modą i dobrze wiem że najwięcej pieniędzy na ubrania wydają osoby które kupują najbardziej alternatywne ubrania o których istnieniu wam się nawet nie śniło – ubrania których nie zobaczysz NIGDZIE w telewizji, a i ciężko w polskich sklepach.

ludzie cenią sobie bardziej oryginalność i są ludzie którzy wydają 1000zł miesięcznie na ciuchy zaprojektowane NIE przez dyktatorów mody – tylko na ciuchy całkowicie oryginalne, hand – made albo niedostępne w naszym kraju.

Jeśli to ma być oznaką modowej siły reklamy że wydaje się więcej pieniędzy na ciuchy niereklamowane od reklamowanych to nie wiem co jeszcze.

A rurki są w każdym sklepie bo wiele osób chce je kupić – jak nei chcesz kupić rurek to masz allegro.

Handel internetowy zmienił całkowicie branżę odzieżową i teraz wielcy projektanci/ producenci – dla zwykłych ludzi nic nie znaczą- znaczy tylko krój cena i kolor – marka jest na drugim miejscu.

Jeśli nie wierzycie to wystarczy wejść w allegro i zobaczyć które rzeczy najlepiej się sprzedają.

Prosty przykład tego jak LUDZIE tworzą rynek – a nie sprzedawcy.
Sprzedawaliśmy na allegro okulary typu Wayfarer 3-4 lata temu – wtedy były niepopularne. Chodzi o zwykłe NERDY zerówki (takie typowo hipsterskie)

Schodziły za 69-79zl – wiec przebitka byla gigantyczna, ale ludzie też wykupywali je na POTĘGĘ – dosłownie – w ciągu miesiąca prawdopobnie schodziło na allegro po tej cenie około tysiąca (jak nie więcej) sztuk.
Więc cena zaczeła od razu spadać – w następnym miesiącu już jakiś sprzedawca obniżył cenę do 39zl – a w jeszcze następnym miesiącu okulary można było kupić za 9zl – teraz mozna kupic je za przyslowiowe grosze (nie liczac koszto wysylki).
I malo tego – cały cza się sprzedają.

A rurki noszą wszyscy bo niewiele osób chce się bardzo wyróżniać. A ci co chcą to tak jak napisałem na początku – wydają grubą kasę w zagranicznych sklepach – lub ewentualnie kupują w secondhandach (jest też oddzielna moda na secondhandy – to też przypiszecie wielkim korporacjom i dyktatorom mody?)
i to nie jest efekt reklamy tylko tego że jesteśmy “zwierzętami” stadnymi.

Jeśli uważacie że to kwestia mody/ biznesu to dlaczego kobiety nie są łyse? albo jest coraz mniej ściętych na bardzo krótko? Na pewno powiecie że to taka moda lansowana przez przemysł fryzjerski.

Ludzie noszą to co im się podoba – a to producenci i sprzedawcy muszą się dostować – tak jest – NIGDY odwrotnie.

Jeśli uważacie że jest odwrotnie to zapraszam – rozpocznijcie sprzedaż i projektowanie ciuchów i narzucajcie swoją wolę siłą innym.

Raptor
Użytkownik

“Dlatego też, na ekranie widzimy młodego człowieka lecącego samochodem do góry kołami i pijącego napój z puszki, który wylewa się do jego gardła. Niezgodne z prawem fizyki, płyn wypływa przeciw ciążeniu ziemskiemu?”

A właśnie, że zgodne jest to z prawami fizyki. Przepraszam za “zbędny” komentarz, ale mus to mus ;)

norbo
Użytkownik

@Rozbi, masz racje – rurki są w każdym sklepie bo każdy chce je kupić a jeśli jednak nie chce to zechce bo nic innego nie ma :D A jeśli jednak nie chce zechcieć to musi wydać grubą kasę….. zaiste wybór ogromniasty ;)

oporowiec
Użytkownik
oporowiec

nie społeczeństwo a rząd i korporacje….

vannamond
Użytkownik
vannamond

Rozbi – nie i tak.
Nie. Marketing jest potega. Kto uwaza inaczej, niech sie przyjrzy firmie Apple. Widzialem na wlasne oczy jak po nowego iPada w Tokio ustawialy sie kolejki na dwa dni przed dostawa a w Szanghaju do dzis trzeba sie zapisac na liste oczekujacych. Moze w Polsce nie ma takiego szalenstwa (wciaz uwazam, ze nasza zasciankowosc jest naszym najwiekszym atutem), ale globalnie – jest.
Tak. Najdrozsi sa malo znani projektanci. Wiem, bo kiedys sporo kasy wydawalem na ciuchy od Damira Domy, Ricka Owensa czy Yohji Yamamoto, o ktorych poza waskim gronem, do ktorego zapewne nalezysz, malo osob wie. Ja znalazlem sposob. Kupilem maszyne i ucze sie szycia.
A artykul jest okay.

Bruja
Gość
Bruja

Rozbi – jaka część społeczeństwa polskiego (mieszkajacego w Polsce) stać na zakupy za granicą/u nieznanych projektantów itd???? Na jakim ty świecie żyjesz? Przyjmujesz do wiadomości czasem fakt,ze styl i ubiór nie jest dla niektórych ludzi sensem życia a po prostu i zwyczajnie nie chca wygladac jak cała masa ludzi na ulicach? Tu skojarzenie o chińskich mundurkach..
Ja nie mam czasu ani chęci szukać np materiałów kilka miesiecy,potem uczyc sie szyc a jeszcze trzeba maszyne by kupic….
Czy znasz kobiety,ktore kupuja na allego spodnie? Ja nie…Moze z wami,facetami,jest inaczej..kobieta musi spodnie przymierzyc bo podane wymiary to jedno,a to jak sie w tym wyglada to drugie.
Czy pisza tu w ogole ludzie o stricte punkowych i wolnosciowych poglądach czy sami zblazowani bogacze ubierajacy sie za granica badz tez u mało znanych acz drogich projektantów???
Normalnie rece mi opadły….przesłanie do narodu wg niektórych tu – chcesz dobrze i oryginalnie wygladac? – nie buntuj sie i nie marudż i zarób tyle kasy zeby cie było stac na łacha od Yamamoto X za 1000 dolców…..