Badacze sztucznej inteligencji „tworzą Boga”

Opublikowano: 17.11.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1588

Sztuczna inteligencja może naprawdę nas zniszczyć. „Tworzymy Boga”, to niepokojące ostrzeżenie pochodzi od Mo Gawdat byłego dyrektora Google.

Jak powiedział w wywiadzie dla „Timesa” Gawat, były dyrektor ds. biznesowych w Moonshot firmy Google, która wcześniej nazywała się Google X, nadchodzi poważne zagrożenia dla ludzkości. Dalej dodał, że ogólna sztuczna inteligencja (AGI), która jest rodzajem wszechmocnej i świadomej sztucznej inteligencji jest nieunikniona. Efekty jej działania zbadaliśmy w symulacjach science fiction, z których można wyciągnąć konlkuzję, ludzkość może znaleźć się w apokalipsie wywołanej przez boskie maszyny.

Gawdat powiedział Timesowi, że doznał tego przerażającego odkrycia podczas pracy z twórcami sztucznej inteligencji w Google X. Eksperyment, którego był świadkiem, nie był niczym szczególnym, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Twórcy budowali ramiona robotów, które potrafiły znaleźć i podnieść piłkę. Po okresie powolnego postępu Gawdat zobaczył scenę, w której robot jedną ręką chwycił piłkę i wydawało się, że trzyma ją w kierunku badaczy w geście, który dla niego wyglądał jak gest atakujący.

„I nagle zdałem sobie sprawę, że naprawdę jest to przerażające” – powiedział Gawdat. „To całkowicie mnie zmroziło.” „To jest już rzeczywistością” i dodał, „to my tworzymy Boga”.

Zagrożenia, które widzi były dyrektor Google, są realistyczne, ale najpierw musimy zmierzyć się z prawdziwymi.

Ostrzeżenie byłego dyrektora Google jest niepokojące, ale nie jedyne. W sektorze technologicznym nie brakuje mądrych przestróg dotyczących sztucznej inteligencji. Na przykład Elon Musk wielokrotnie ostrzegał świat przed niebezpieczeństwem sztucznej inteligencji AI, która pewnego dnia zdeklasuje ludzkość. Liczne spekulacje, które z jednej strony ostrzegają przed niebezpieczeństwami, z drugiej wydają się być atrakcyjne i przez to odwracają uwagę od już widocznych przyszłych problemów.

Jednym z nich jest rozpoznawanie twarzy i algorytmy policyjne, które powodują prawdziwe niebezpieczeństwo dla społeczności, znajdującej się w niekorzystnej sytuacji w stosunku do zimnej maszyny. Jesteśmy w sytuacji gdy, niezliczone algorytmy propagują na całym świecie rasizm instytucjonalny, wpajając nam podporządkowanie zimnemu oku maszyny jako coś naturalnego. Są to małymi krokami narastające problemy, które jeszcze dziś można rozwiązać poprzez regulacje prawne.

Jednak trudno myśleć o rozwiązaniu tego przyszłego problemu, jeśli wielu pracujących przy tych projektach, myśli się tylko o rozwoju sztucznej inteligencji i bawi ich myśl o nieuniknionych narodzinach mściwego Boga.

Na podstawie: TheTimes.co.uk
Źródło: WiciPolskie.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 18 , średnia ocena wartości wpisu: 4,56 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. nazizm to ideologia lewicowa 17.11.2021 18:02

    i tak oto nieuchronnie zbliza sie moment, w ktorym film terminator z zaklatki “sci-fi” przeskoczy do “dokumentalne”.

  2. zxcv 18.11.2021 09:50

    Diuna, Terminator i inne machają nam z ostrzeżeniem

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.