Bąble Fermiego wciąż pełne tajemnic

Opublikowano: 05.08.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 722

Naukowcy ze SLAC National Accelerator Laboratory przeanalizowali dane zebrane w ciągu czterech lat przez Fermi Gamma-ray Space Telescope oraz z innych instrumentów. Chcieli się w ten sposób dowiedzieć jak najwięcej na temat tajemniczych bąbli o średnicy dziesiątków tysięcy lat świetlnych, które znajdują się nad i pod Drogą Mleczną. Bąble Fermiego odkryto przed czterema laty i natychmiast stały się one sensacją naukową.

Dzięki najnowszej analizie zdobyto się wielu interesujących informacji na temat bąbli. Okazało się na przykład, że krawędzie bąbli są dość ostre. Same bąble Fermiego – bo tak się nazywają – równomiernie emitują promieniowanie gamma. Inną zagadką są rozmiary bąbli. Ich najdalsze fragmenty są źródłem bardzo silnego promieniowania gamma, jednak nie wiadomo, dlaczego bąble są tak wielkie. Jest i kolejna zagadka. Część bąbli znajdująca się blisko płaszczyzny galaktyki emituje promieniowanie mikrofalowe oraz gamma. Jednak w odległości około 2/3 wysokości bąbli promieniowanie mikrofalowe zanika i wykrywalne jest tylko promieniowanie gamma. Właściwość ta wyróżnia bąble Fermiego od innych podobnych znanych struktur.

Środowisko naukowe wciąż nie wie, w jaki sposób powstały bąble. „Istnieje wiele modeli, które próbują to wyjaśnić, ale żaden z nich nie jest doskonały. Bąble wziąć pozostają tajemnicą” – mówi Dmitry Malyshev z Kavli Institute for Particle Astrophysics and Cosmology.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. xc1256 05.08.2014 19:33

    Niech nasi naukowcy na początek zaliczą szkołę lewego i prawego okna Horusa, to nie będą ” wywarzać otwartych drzwi “.
    Jak bryły wirują to wytwarzają np. torus, kulę itd…, manifestacją w kosmosie jest m.in promieniowanie gamma, a także wiele innych “tajemniczych” dla naszych naukowców rzeczy.

  2. MakSym 06.08.2014 10:54

    “The primer fields – toroidalne magnetyczne pole formujące

    Takie luźne na szybko tłumaczenie mocno zabarwione tym co widziałem w poniższych filmach.

    Opisany i udokumentowany jest w nich szereg badań eksperymentalnych, a nie jedynie teorii, dotyczących wpływu toroidalnych pól magnetycznych uzyskanych dzięki opatentowanym magnesom stałym w kształcie “mis z dziurką” na plazmę w komorze próżniowej, na nienamagnesowane ferromagnetyczne kulki (stal) i na magnesy stałe.

    Następnie na podstawie badań jest przedstawiona nowa magnetyczna teoria istnienia struktur w różnych skalach, od fotonu do galaktyk i dalej.

    W trzecim filmie przedstawiono teorię fali elektromagnetycznej, przedstawiającej zbiór fotonów jako obiektów o toroidalnym polu magnetycznym. Wyjaśniono m.in. zjawisko dyfrakcji światła jak i interferencji pojedynczego fotonu na podwójnej szczelinie wg nowej teorii.

    Choć autor podważa istnienie czarnych dziur, jednak wyniki jego badań są zaskakująco zgodne z teoriami Nassima Haramaina choćby pod względem uzyskiwania toroidalnego rozkładu plazmy w laboratorium, z tzw. jetami na biegunach N-S, jak i samoformującej się materii w toroidalnym polu magnetycznym – doświadczenie ze stalowymi kulkami. Haramein w swej teorii odnalazł i opisał źródło energii dającej toroidalny rozkład, natomiast tu autor przeprowadził bardzo znaczące eksperymenty, dostarczając jednak energii z zewnątrz, badź używając ferromagnetyków w polu magnetycznym. Moim zdaniem obie teorie są zgodne. Dużo ostatnio o torusie w moim świecie. Nie tylko w moim :tak: , zapewne jest to kształt na którym będą opierały się technologie przyszłości, miejmy nadzieję bliskiej. Toroid, torus, torus…. choćby M. Rodin, Dan Winter – tak tak ten kształt ma przełomowe znaczenie.”

    https://www.youtube.com/watch?v=9EPlyiW-xGI&list=FLcQ4mHSHVSC6ZTvhHGGwxeQ

    https://www.youtube.com/watch?list=FLcQ4mHSHVSC6ZTvhHGGwxeQ&v=2NogyJ0k8Kw

    https://www.youtube.com/watch?v=lpI6ikj1G-s&list=FLcQ4mHSHVSC6ZTvhHGGwxeQ

  3. Light 07.08.2014 09:01

    Tzw. “wszechświat materialny” to sposób naszego postrzegania, a nie autonomiczna rzeczywistość.

  4. xc1256 07.08.2014 18:33

    @MakSym – filmy nie dostępne z linków.

  5. MakSym 08.08.2014 15:36

    @xc1256

    The Primer Fields Part 1, 2, 3, kanał użytkownika YT – David LaPoint.
    Doradzam ściągnięcie, takie rzeczy lubią znikać z YT pod byle pretekstem.

  6. korela 12.08.2014 00:08

    Dzieki MakSym

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.