Azerbejdżan zajął obszary, z których wycofała się Armenia

Opublikowano: 25.11.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1720

Siły Azerbejdżanu wkroczyły do rejonu Kelbecer, z którego wycofały się armeńskie wojska – poinformowano na stronie azerbejdżańskiego Ministerstwa Obrony.

„Zgodnie z trójstronnym porozumieniem podpisanym przez prezydentów Azerbejdżanu, Federacji Rosyjskiej i premiera Armenii, jednostki armii Azerbejdżanu wkroczyły do regionu Kelbecer 25 listopada” – podano w komunikacie.

Aby umożliwić przemieszczanie się oddziałów, przeprowadzono prace inżynieryjne, rozminowywanie oraz przygotowywane są trudne szlaki górskie na trasie wojsk.

Doradca prezydenta Azerbejdżanu Hikman Hadżijew powiedział wcześniej, że Baku dało Armenii dodatkowe dziesięć dni na wycofanie wojsk i ludności cywilnej z rejonu Kelbecer. Przekazanie rejonu Azerbejdżanowi nastąpiło 25 listopada. Trudności związane były z tym, że tylko jedna droga o ograniczonej przepustowości prowadzi z rejonu Kelbecer do Armenii i zaistniały trudne warunki pogodowe.

Rejon Kelbecer administracyjne wchodzi w skład Azerbejdżanu. Zgodnie z powszechnym spisem ludność z 1989 roku 99,5% populacji stanowili etniczni Azerbejdżanie. W kwietniu 1993 roku rejon w wyniku działań zbrojnych znalazł się pod kontrolą nieuznanej Republiki Górskiego Karabachu, gdzie podzielono go między rejony Martakert i Szahumian.

Liderzy Rosji, Azerbejdżanu i Armenii Władimir Putin, Ilham Alijew i Nikol Paszynian 10 listopada podpisali oświadczenie ws. całkowitego zakończenia działań zbrojnych w Górskim Karabachu. Dokument przewiduje, że wojsko armeńskie i azerbejdżańskie pozostaną na zajmowanych pozycjach, Armenia ma zwrócić Baku rejony Kelbecer, Lacin i Agdam.

Ponadto w strefie konfliktu stacjonować będą rosyjskie siły pokojowe, które będą kontrolować linię kontaktową oraz korytarze Lacın i Nachiczewański. W Azerbejdżanie powstanie też rosyjsko-tureckie centrum monitoringowe, które będzie nadzorować przestrzeganie zawieszenia broni.

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew nazwał podpisanie dokumentu kapitulacją Armenii. Jak zaznaczył, dokument jest maksymalnie korzystny dla Baku, teraz etap militarny został zakończony i można zająć się kwestiami politycznymi.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. JP 26.11.2020 09:45

    [Benjamin Fulford] Aresztowanie agenta kabała w Japonii będzie przełomem

    https://meditation539.com/2020/11/26/benjamin-fulford-aresztowanie-agenta-kabala-w-japonii-bedzie-przelomem/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.