AWPL chce obowiązkowych lekcji religii na Litwie

Opublikowano: 21.03.2013 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 276

Sejmowy Komitet ds. Prawa i Praworządności oświadczył, że obowiązkowe nauczanie religii w szkole jest sprzeczne z Konstytucją. Posłowie AWPL wnieśli projekt poprawek do Ustawy o oświacie, aby religia w szkołach początkowych i podstawowych była obowiązkowa.

Projekt AWPL został sceptycznie oceniony również przez Departament Prawa Europejskiego przy Ministerstwie sprawiedliwości oraz przez prawników z kancelarii Sejmu.

Zgodnie ze statutem Sejmu, jeśli Komitet uznał projekt za sprzeczny z Konstytucją, to projekt może trafić pod obrady Sejmu tylko w tym wypadku, jeśli go poprze większość posłów.

Wcześniej wiceprzewodniczący Sejmu od AWPL Jarosław Narkiewicz tłumaczył, że jego partia chce, aby etyka opierała się na wartościach religijnych. „Proponujemy, aby przekazanie tej wiedzy opierałoby się na wartościach religijnych. Nie tylko chrześcijańskich (…). Inne religie mają dużo wspólnego. Przede wszystkim to dotyczy rodziny, że tradycyjna rodzina to związek kobiety i mężczyzny. To dotyczy praktycznie wszystkich religii. I zapoznanie się osobom, które nie chcą wyznawać żadnej religii, z wartościami religijnymi jest czymś bardzo ważnym” – powiedział poseł.

Narkiewicz dodał, że przedstawiciele tzw. „nurtu liberalnego” często stosują etykę przeciwko religii. „Naszym zdaniem przedmiot etyki jest oderwany od podstawowych wartości, na które opiera się filozofia religijna, z których wyszła część etyki. I za pośrednictwem etyki liberalni przedstawiciele, przy pomocy tych norm etycznych przedstawiają naszym dzieciom wypaczone, dla nas nie nieprzechylne zrozumienie świata” – powiedział Jarosław Narkiewicz.

Obecnie do 14 roku życia to rodzice decydują, czy uczeń ma chodzić na lekcje religii, czy etyki. Od 14 roku życia uczeń sam może zadecydować, na który przedmiot chce uczęszczać. Litewski Kościół katolicki również nie popiera pomysłu, aby religia była obowiązkowym przedmiotem w szkole.

Źródło: PL Delfi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Rozbi
Użytkownik
Rozbi

W. – dokładnie to samo sobie pomyślałem – wyjąłeś mi to … spod palców :)