Autystyczna telepatka?

Opublikowano: 01.06.2013 | Kategorie: Paranauka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1155

Kilka miesięcy temu rodzice 9-letniej autystycznej dziewczynki, Nandany Unnikrishnan, zauważyli u niej nietypową zdolność do wyczuwania myśli i zamiarów jej matki. Wykraczała ona daleko poza zwyczajną empatię. Badacze z kliniki dziecięcej w Szardży (ZEA) poddali dziewczynkę testom, które sugerowały, że rzeczywiście może posiadać ona nadnaturalny wgląd w to, co myśli jej matka…

Cierpiąca na autyzm 9-letnia Nandana Unnikrishnan mieszka z rodzicami w Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pod koniec marca 2013 r. reportaż o jej niezwykłym przypadku opublikowała gazeta „Khaleej Times”. Rodzice dziewczynki twierdzili, że od kilku miesięcy w zachowaniu Nandany daje się zauważyć pewna „zbieżność” z myślami i emocjami je matki. Wykraczało to na tyle poza szeroko rozumianą empatię, iż rodzice uznali, że ich córka potrafi w jakiś sposób podłączać się do umysłu matki.

– Nie wiemy, jak to się dzieje, ale potrafi ona odczytywać moje myśli i emocje – mówiła Sandhya Unnikrishnan – matka Nandany. – Czułam się dziwnie, kiedy przychodziła i prosiła o potrawę, którą dopiero zamierzałam jej przygotować. Również kiedy z mężem zamierzaliśmy ją gdzieś zabrać, skądś o tym wiedziała.

Kiedy Nandana miała półtora roku zdiagnozowano u niej zaburzenia autystyczne (ASD) oraz nadpobudliwość psychoruchową (ADHD). Gdy jej matka dowiedziała się o chorobie, ukończyła studia z zakresu pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Bangalore (Indie). Regularna praca z córką sprawiła, że Nandana poczyniła znaczne postępy.

– Na początku było mi bardzo trudno nauczyć ją nawet podstaw – mówiła jej matka. – Na przykład miesiąc zajęło mi wpojenie jej, czym jest kubek. Dzisiaj córka już dużo łatwiej się uczy. Jest dobra z matematyki. Na wiele pytań odpowiada w sposób bardzo inteligentny jak na dziecko z tym stopniem zaburzeń – mówiła kobieta dodając, że z czasem zauważyła, że Nandana, odrabiając z nią zadania, może odczytywać odpowiedzi… z jej umysłu.

Rodzice nie wiedzieli jednak, jak obiektywnie przetestować zdolności telepatyczne córki tym bardziej, że 9-latka ma znaczne problemy z mówieniem i koncentracją uwagi, przez co osoby postronne mają zwykle problem z oceną treści je wypowiedzi.

– Dlatego nauczyłam ją pisać na komputerze – mówiła matka. – Teraz, gdy poproszę ją by zapisała to, o czym myślę, jest ona w stanie to zrobić. Oczywiście robi błędy i nie jest w stanie pojąć interpunkcji czy znaczenia odstępów. Kiedy pomyślę słowo “odstęp”, Nandana napisze je zamiast oddzielić od siebie wyrazy.

W lutym 2013 r. państwo Unnikrishnan zabrali córkę do Kliniki Dziecięcej w Szardży, gdzie leczy się ona od 5 lat. Tam przed grupą składającą się m.in. z psychiatry i pedagoga, Nandana zaprezentowała swoją zdolność do czytania w umyśle matki. Psychiatra Dżina Fidżi potwierdziła w liście do “Khaleej Times”, że była pod wrażeniem „intensywności, z jaką Nandana przechwytywała treść myśli, emocji i intencji matki”.

Gazeta tak opisała przebieg eksperymentu: “Sandhyi przekazano wierszyk na poziomie drugiej klasy, po czym polecono jej by przeczytała go sobie w myślach. Nandana miała z kolei za zadanie napisać go na komputerze. Przepisała go w całości. Na kartce wręczonej matce znajdował się też sześciocyfrowy kod, który dziecko bezbłędnie “przechwyciło” z jej umysłu.”

Następnie przeprowadzono test na odległość. Sandhyi podano pewną cyfrę, po czym opuściła ona pomieszczenie, gdzie przebywała Nandana. Dziecko bez problemu odgadło cyfrę i zapisało ją na komputerze, co sugerowało, że zagadkowa więź między matką i córką utrzymuje się nawet, gdy nie są one bezpośrednio obok siebie.

– Widzieliśmy wiele autystycznych dzieci z wybitnymi umiejętnościami matematycznymi czy niesamowitą pamięcią do dat – mówi psychiatra Philip John – konsultant kliniki, w której leczy się dziewczynka, a także przewodniczący jednej z sekcji Indyjskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. – U osób ze schizofrenią odnotowuje się syndrom „przekazu myśli”. Wierzą one, że treści z ich umysłu przekazywane są osobom postronnym. Nie dochodzi jednak wówczas do rzeczywistego przesyłu myśli. Nandana w jakiś sposób dostaje się do umysłu swojej matki, przy czym kanał tej komunikacji pozostaje nieznany. To pierwszy przypadek, kiedy spotykam się z czymś podobnym – mówi uczony.

Państwo Unnikrishnan uznają, że uzdolnienia ich córki wymagają dalszych badań. Specjalista od psychologii autyków oraz sawantów, tj. osób upośledzonych, ale wybitnie uzdolnionych, dr Darold Treffert uznał, że przypadek Nandany jest nie tylko niezwykle rzadki, ale rodzi też daleko idące konsekwencje związane z koniecznością poddania go rygorystycznym badaniom.

– Sklasyfikowałbym ją jako sawanta o bardzo rzadkich umiejętnościach – mówi Treffert. – W moim archiwum znajduje się 319 takich osób, ale tylko 1% z nich doświadczyło czegoś, co można uznać za komunikację pozazmysłową. Żaden z nich nie donosił nigdy o telepatii, ani czymś podobnym, co obserwujemy w przypadku Nandany.

Zdjęcie: Nandana Unnikrishnan
Opracowanie i źródło: Infra

BIBLIOGRAFIA

1. S. Saseendran, Miracle Girl: Nandana has access to mother’s memory, Khaleejtimes.com, 25.03.2013.

2. Mind reading Sharjah girl ‘exceedingly rare savant’, Khaleejtimes.com, 02.04.2013.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Jedr02 01.06.2013 17:06

    No to chyba mamy dowód że istnieje telepatia. Ciekawe jakie wyjaśnienia ma nasza wspaniała nauka.

  2. goldencja 02.06.2013 11:12

    “Badacze z kliniki dziecięcej w Szardży”… Poczekajmy na powtórzenie eksperymentu przez naukowców, to pogadamy.
    “Następnie przeprowadzono test na odległość. Sandhyi podano pewną cyfrę, po czym opuściła ona pomieszczenie, gdzie przebywała Nandana.” Dla znawców tematu “body reading” wystarczy sekunda. Powinni dać jej numerek dopiero za ścianą. Do tego córka może poznać matkę bardziej niż wydaje się osobom badającym autyzm i dzięki temu mózg dziewczynki oblicza bardzo dokładnie co matka powie, zrobi w danej chwili. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, zwłaszcza, że umysły dzieci z autyzmem liczą doskonale.

  3. matimozg 02.06.2013 21:27

    Trzeba było by to lepiej zbadać i udowodnić. To że ktoś coś napisał jeszcze nie jest dowodem.

  4. Takie_tam 02.06.2013 23:46

    “(…) dzięki temu mózg dziewczynki oblicza bardzo dokładnie co matka powie, zrobi w danej chwili. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, zwłaszcza, że umysły dzieci z autyzmem liczą doskonale.”

    Aha i dokładnie obliczyła sobie wierszyk, który przeczytała matka.

    “Poczekajmy na powtórzenie eksperymentu przez naukowców, to pogadamy.”

    Jak wyjdzie pozytywnie to powtarzamy jeszcze raz. Kiedyś w końcu nie wyjdzie i będzie argument przeciwko 😉

  5. goldencja 03.06.2013 08:23

    @Takie_tam, nie masz pojęcia czym jest “body reading”…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.