Autorytarne środki krajów Europy Wschodniej przeciwko COVID-19

Opublikowano: 31.12.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2125

W Europie mamy obecnie powszechne naruszenia praw i wolności demokratycznych w odpowiedzi na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Jak wykazała analiza Guardiana, europejskie podejście polityczne do pandemii koronawirusa podzieliło się według twardych linii między Wschodem a Zachodem.

Według badania przeprowadzonego przez Institute for Varieties of Democracy (V-Dem), w 5 z 18 krajów Europy Wschodniej zgłoszono poważne naruszenia międzynarodowych wolności demokratycznych od marca 2020 roku, podczas gdy żaden z 12 krajów Europy Zachodniej tego nie zrobił.

Badanie pokazuje również, że kraje Europy Wschodniej częściej uciekają się do niewłaściwego przymusu, dezinformacji i dyskryminacji, przy czym najczęstszym naruszeniem są ograniczenia mediów.

Najpoważniejsze naruszenia miały miejsce w Serbii, gdzie ich liczba była trzykrotnie większa niż średnia europejska. W ramach specjalnego reżimu wprowadzonego w ramach ogłoszonego stanu wyjątkowego uchodźcy, migranci i osoby ubiegające się o azyl byli selektywnie wybierani i umieszczani w ścisłej 24-godzinnej kwarantannie kontrolowanej przez wojsko. Nie wolno im było opuszczać ośrodków, a personel pomocniczy nie mógł wejść do środka.

Belgia była jedynym krajem Europy Zachodniej, w którym doszło do umiarkowanych naruszeń. Według Instytutu V-Dem podczas pandemii w kraju odnotowano profilowanie etniczne, a mniejszości etniczne zostały nieproporcjonalnie dotknięte przez policję. Śmierć 19-latka z Afryki Północnej podczas policyjnego pościgu wywołała protesty antyrasistowskie, ludzi domagających się sprawiedliwości i odpowiedzialności. Później Komitet ONZ ds. Eliminacji Dyskryminacji Rasowej (Cerd) wydał raport, w którym wyraził zaniepokojenie dyskryminującymi działaniami policji.

Eksperci twierdzą, że takie działania często następują po represjach w związku z Covid-19 ustanowionych przez rząd i nie mają jasnej podstawy w zakresie praworządności. Analiza Guardiana pokazała również, w jaki sposób niektóre rządy w Europie Wschodniej i Środkowej z historią podważania zasad demokratycznych wykorzystały pandemię do dalszego rozpowszechniania antydemokratycznych praktyk.

W Słowenii rząd nałożył ograniczenia finansowe i prawne na organizacje pozarządowe i zmienił przepisy dotyczące ochrony środowiska w ramach pakietu środków stymulujących rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od 23 czerwca 2021 r. kraj został dodany do listy obserwacyjnej krajów doświadczających gwałtownego spadku wolności obywatelskich. Rządy coraz częściej używają COVID-19 jako wymówki, aby podjąć działania, które wpływają na podstawowe prawa człowieka.

Podczas gdy demokracje pozostały dość stabilne w większości krajów Europy Zachodniej, według Instytutu V-Dem cztery kraje Europy Wschodniej przekształciły się z demokracji liberalnej w demokrację wyborczą. Dwa inne kraje – Węgry i Serbia – przeszły od demokracji wyborczej do autokracji wyborczej.

Jest jednak nadzieja, ponieważ autorytaryzm opiera się zasadniczo na poparciu społecznym. Dla zwykłych ludzi protest, sprzeciw i edukacja są najlepszymi sposobami oporu wobec tendencji antydemokratycznych.

Indeks Liberalnej Demokracji, opracowany przez Instytut V-Dem, mierzy stopień demokracji i siłę instytucji demokratycznych w danym kraju, z punktacją od 0 do 1. Mierzy jakość wyborów, prawo wyborcze, wolność słowa i mediów, wolność zrzeszania się, ograniczenia władzy wykonawczej i praworządności. Składający się z kilku wskaźników wtórnych, ma dać kompleksową ocenę jakości demokracji w kraju.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.