Autonomia Palestyńska też łamie prawa człowieka

Opublikowano: 16.02.2014 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 458

Wydany w tym tygodniu raport palestyńskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka (ICHR) krytykuje Autonomię Palestyńską (AP) i Hamas za pogwałcenia praw człowieka i wolności na Zachodnim Brzegu i w Gazie.

Raport (January 2014 Report of Human Rights Violations), który został zignorowany przez media głównego nurtu i organizacje praw człowieka na Zachodzie, ujawnia, że w styczniu 2014 r. 10 Palestyńczyków zginęło na Zachodnim Brzegu i w Gazie w wyniku anarchii, bezprawia i nadużywania broni.

Raport wylicza także przypadki tortur i maltretowania w więzieniach AP i Hamasu. ICHR wskazuje na rosnącą liczbę przypadków tortur w więzieniach należących do budzącej strach Prewencyjnej Służby Bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu.

ICHR pisze, że w styczniu otrzymała 56 skarg na tortury i maltretowanie w więzieniach palestyńskich: 36 w Strefie Gazy i 19 na Zachodnim Brzegu. Ponadto ta organizacja praw człowieka otrzymała niezliczone skargi na arbitralne i bezprawne aresztowania Palestyńczyków przez władze AP i Hamas.

Policja Autonomii Palestyńskiej atakuje protestujących.

ICHR napisała, że otrzymali także skargi od Palestyńczyków, którzy oskarżają siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu o bezprawne rekwirowanie ich pieniędzy.

Organizacja otrzymała również skargi na ataki na wolność słowa i zgromadzeń oraz swobodę mediów, jak również na pokojowe protesty i wolności akademickie.

Z 10 Palestyńczyków, którzy zginęli w styczniu, połowa, według tego raportu, zginęła w wyniku walk między klanami. Jeden Palestyńczyk został zabity podczas pracy w tunelu na granicy między Strefą Gazy a Egiptem. Trzech Palestyńczyków zginęło w wypadkach, które organizacja określa jako „anarchia [w zakresie] bezpieczeństwa i nadużycie broni”. W Strefie Gazy 13-letnia dziewczynka o imieniu Wisam Aszhour popełniła samobójstwo, wieszając się w domu rodzinnym.

W kwestii tortur organizacja pisze, że otrzymała skargi od Palestyńczyków, którzy mówili, że byli torturowani podczas przetrzymywania w więzieniach Autonomii Palestyńskiej i Hamasu.

ICHR informuje, że w styczniu otrzymała 85 skarg na bezprawne i arbitralne aresztowanie przez oba rządy palestyńskie. Wielu zatrzymanych mówi, że zostali aresztowani za „motywowane politycznie” wykroczenia.

Jeśli chodzi o napaści na wolność słowa i pokojowych protestów ICHR wskazuje, że 12 stycznia 2014 r. policja PA użyła siły, by rozpędzić protest młodzieży palestyńskiej na północ od Ramallah. Między 60 a 70 protestujących odniosło rany głowy i nóg, kiedy policja zaatakowała ich pałkami i granatami ogłuszającymi.

Według raportu 28 stycznia 2014 r. policjanci użyli ostrej amunicji dla rozpędzenia osób rzucających kamieniami w centrum Ramallah. Pisze również, że nie było powodu do używania ostrej amunicji podczas tego incydentu. Czworo protestujących odniosło rany, kiedy policjanci zaatakowali ich pałkami.

Raport notuje, że w ostatnim tygodniu stycznia siły bezpieczeństwa Hamasu dokonały nalotu na dwa kampusy uniwersyteckie w Stefie Gazy i użyły nadmiernej siły, by rozproszyć protest studentów przeciwko wysokiemu czesnemu.

Na Zachodnim Brzegu Prewencyjna Służba Bezpieczeństwa wezwała na przesłuchanie wielu studentów podejrzanych o udział w działalności politycznej, a uniwersytet w Jerycho wydalił studenta z powodu podejrzenia, że jego brat należy do Hamasu.

Odnosząc się do anarchii i bezprawia na Zachodnim Brzegu ICHR wskazuje na wydarzenie, które miało miejsce 18 stycznia w pobliżu Hebronu. Tego dnia ponad 100 mężczyzn zaatakowało budynek rady miejskiej Jatta, używając buldożera, żeby dostać się do środka.

Burmistrz Musa Machamarah powiedział, że napastnicy byli krewnymi i przyjaciółmi pracownika rady, który został zwolniony z pracy. Burmistrz skarżył się, że mimo iż uprzedził policję Autonomii Palestyńskiej o możliwości takiego ataku, żadne posiłki policyjne nie zostały wysłane na miejsce wydarzeń.

Raport ujawnił, że Autonomia Palestyńska nadal ignoruje wyroki sądowe. Prewencyjna Służba Bezpieczeństwa i Ogólna Siła Wywiadowcza ignorują nakazy wydane przez różne sądy, by uwolnić zatrzymanych Palestyńczyków. IHCR wylicza siedem takich spraw, które zdarzyły się w ostatnim miesiącu.

Na początku zeszłego tygodnia przedstawiciele IHCR spotkali się z ministrem spraw wewnętrznych AP, Saidem Abu Ali i omawiali z nim przypadki tortur i pogwałceń praw człowieka na Zachodnim Brzegu. Omawiali także trwające rozprawy sił bezpieczeństwa z palestyńskimi studentami z uniwersytetu Bir Zeit na Zachodnim Brzegu. Wielu studentów skarżyło się, że są obierani za cel z „przyczyn politycznych” przez rozmaite gałęzie palestyńskiego establishmentu bezpieczeństwa.

Dane w tym raporcie raz jeszcze pokazują, że ani Autonomia Palestyńska, ani Hamas nie respektują praw człowieka i wolności słowa na terytoriach pod ich panowaniem.

Fakt, że Hamas jest odpowiedzialny na pogwałcenia praw człowieka i napaści na wolność słowa nie powinien być zaskoczeniem dla nikogo.

Zaskakuje jednak, że kierownictwo Autonomii Palestyńskiej, które często przechwala się, że podlegający mu Palestyńczycy cieszą się wolnością i demokracją, nadal kłamie nie tylko swoim wyborcom, ale także mediom zachodnim i darczyńcom międzynarodowym w sprawie przestrzegania praw człowieka.

Autonomii Palestyńskiej udaje się odwrócić uwagę od tych problemów przez składanie całej winy na Izrael. Dla Autonomii Palestyńskiej wyłącznie Izrael jest odpowiedzialny za pogwałcenia praw człowieka i napaści na wolność słowa, zgromadzeń i na media.

Większość rządów zachodnich, dziennikarzy i organizacji praw człowieka najwyraźniej postanowiło dawać wiarę stanowisku Autonomii Palestyńskiej, że jedynymi złoczyńcami są Izraelczycy. Właśnie dlatego raport ICHR o anarchii, bezprawiu i pogwałceniach praw człowieka przez Autonomię Palestyńską i Hamas będzie całkowicie zignorowany przez Zachód.

Tłumaczenie M.K.
Źródło oryginalne: Gatestone Institute
Źródło polskie: Listy z naszego sadu

O AUTORZE

Khaled Abu Toameh – urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w “The Jerusalem Post”, “Wall Street Journal”, “Sunday Times”, “U.S. News”, “World Report”, “World Tribune”, “Daily Express” i palestyńskim dzienniku “Al-Fajr”. Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.