Autobusy elektryczne kompletną klapą w Edmonton

Opublikowano: 24.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1881

Podobnie, jak w Gdańsku, w Edmonton (Kanada) autobusy elektryczne okazały się kosztowną fanaberią. Poniżej reklamowy filmik sprzed dwóch lat.

Są bardzo drogie – co najmniej dwukrotnie droższe niż autobusy z silnikiem Diesla. Na jednym ładowaniu nie zajdą daleko, więc ich użyteczność jest bardzo ograniczona. Nienawidzą też zimnej pogody, która zimą wyczerpuje ich baterie jeszcze szybciej. W dowolnym momencie około 3/4 z nich znajduje się w warsztacie, a nie na ulicy. Podłogę trzeba było wzmocnić kosztem kilku milionów dolarów, bo e-busy są o około 40 procent cięższe od zwykłych autobusów.

E-autobusy okazały się klapą o wartości 60 milionów dolarów. Tymczasem jak zapewniał podatników podczas zakupu ówczesny burmistrz Don Iveson: „Te superwydajne autobusy pomogą nam kontrolować koszty świadczenia usług. W całym okresie eksploatacji autobusu… jest to w rzeczywistości bardziej opłacalne”.

Urzędnicy miejscy przekonywali mieszkańców, że autobusy będą tańsze w utrzymaniu i prawie nie zmniejszają zasięgu w niskich temperaturach. Konstruktor autobusów Proterra twierdził, że e-busy będą w stanie przejechać na jednym ładowaniu 340 km, zarówno latem, jak i zimą. Tymczasem nawet przy dobrej pogodzie te nieliczne autobusy, które jeżdżą, muszą być ładowane w środku dnia, dlatego kursują tylko wczesnym rankiem i wieczorem. Zimą maksymalny zasięg wynosi nieco ponad 100 km, czyli mniej niż jedną trzecią pierwotnych gwarancji.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: „The Sun”
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Wujek Polonii 24.11.2023 14:12

  Już dawno wymyślono i zbudowano silnik na sprężone powietrze. Stacje ładowania mogą być na “pętlach” i mogą być zasilane zieloną energią. Tylko że wielkie koncerny nie będą na tym zarabiać.

 2. Kazma 24.11.2023 15:07

  To już lepiej niech zrobią autobusy na węgiel, parowe, to będą tańsze i o wiele bardziej ekologiczne!

 3. replikant3d 24.11.2023 20:37

  Kazma, od razu przypomina mi się komedia ,,spokojnie to tylko awaria,,…i scena wrzucaniem węgla do ,,pieca,, w promie kosmicznym…

 4. niusy 24.11.2023 22:08

  A w takim Jaworznie, w którym od dawna jeżdżą (pierwsze miasto z flotą wyłącznie elektrycznych), jakoś nie słychać o większych problemach.

 5. woma123 25.11.2023 00:30

  Bo macie elektrownię! He, he, he.

  DuDuS

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.