Austriacy przeciwko sankcjom

Opublikowano: 08.04.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1671

Większość Austriaków chce zniesienia unijnych sankcji wobec Rosji. Istnieją jednak poważne różnice w zależności od preferencji partyjnych, wieku i dochodów. Krytycy sankcji są zazwyczaj politycznie prawicowi, młodsi i mają niższe dochody.

Austriacy, którzy chcą, aby sankcje UE wobec Rosji zostały utrzymane, są w mniejszości. Obecnie stanowią oni 37 proc., w porównaniu z 41 proc. wzywającymi do zniesienia ograniczeń. Oznacza to, że przeciwnicy sankcji po raz kolejny mają większość. Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez instytut badania opinii INSA dla „eXXpress” (1000 respondentów online, na podstawie ankiet telefonicznych, okres od 3 do 4 kwietnia). Tym razem liczba uczestników, którzy nie są ani za, ani przeciw kontynuacji sankcji, była wyższa niż zwykle: 22% albo nie chciało udzielać żadnych informacji, albo nie wie, jak się z tym czuje, albo deklaruje: „Nie obchodzi mnie to”.

Co wyróżnia się w szczególności: 73% wyborców Zielonych chce utrzymania sankcji, 72% wyborców FPÖ (Wolnościowa Partia Austrii) – prawie tyle samo – domaga się ich zniesienia. W żadnej z innych grup docelowych zidentyfikowanych w badaniu INSA zatwierdzenie lub odrzucenie sankcji nie było tak jasne. Poza tym zwolennicy sankcji stanowią stosunkowo wyraźną większość wśród wyborców NEOS – 53%, wśród Partii Ludowej (ÖVP) i socjaldemokratów (SPÖ) stanowią odpowiednio 46% i 41%, w porównaniu do 37% każdy, według których sankcje powinny zostać zniesione.

Po raz kolejny ÖVP i SPÖ stają przed problemem: ich elektorat jest podzielony w kwestii polaryzującej, jedna strona jest obsługiwana tylko przez FPÖ. Istnieje również wyraźna polaryzacja między prawicą a lewicą: im dalej na prawo w spektrum politycznym znajdują się uczestnicy badania, tym częściej są przeciwni kontynuacji karania Rosji przez UE. 59%, którzy określają się jako prawicowi od centrum, chce końca, w porównaniu do zaledwie 31% osób po lewej stronie centrum. Centrum polityczne jest niemal zrównoważone w tej kwestii: 38% jest za kontynuacją, 40% za zniesieniem sankcji. Co druga osoba na lewicy od centrum chce, aby sankcje były kontynuowane.

Coś jeszcze rzuca się w oczy: rozbieżność między pokoleniem 60+ a tymi wszystkimi Austriakami, którzy są młodsi. Najstarsza grupa wiekowa jest jedyną, w której zwolennicy sankcji mają większość z 49%, podczas gdy tylko 37% wzywa do zakończenia. Z drugiej strony poparcie jest najniższe wśród najmłodszej grupy wiekowej (16-29 lat) i wynosi zaledwie 22 proc., podczas gdy 39 proc. – 12 proc. więcej – chce jego zakończenia. Średnie pokolenie (40-49 lat) jest najbardziej zdecydowane we wzywaniu do zaprzestania działań antyrosyjskich (47%).

W żadnej grupie wiekowej zwolennicy i krytycy nie mają bezwzględnej większości – właśnie ze względu na dużą liczbę tych, którzy nie popierają ani jednego, ani drugiego.

Wyraźna luka w dochodach jest widoczna: tylko przy dochodzie w wysokości 3000 euro i więcej, większość respondentów opowiada się za utrzymaniem sankcji. Zasadniczo stosuje się następujące zasady: wraz z poziomem dochodu gospodarstwa domowego odsetek tych, którzy opowiadają się za kontynuacją sankcji, wzrasta również z 24% w grupie dochodowej poniżej 1000 euro, do 51% w grupie 4000 euro i więcej. Respondenci z grupy o najniższych dochodach są szczególnie zainteresowani utrzymaniem sankcji, a mianowicie 24% (tyle samo chce ich zniesienia).

Wyraźna tendencja widoczna jest również w edukacji: im wyższe świadectwo ukończenia szkoły przez uczestników badania, tym częściej opowiadają się oni za kontynuacją unijnych środków karnych wobec Rosji. 47% wszystkich respondentów z dyplomem ukończenia szkoły średniej chciałoby, aby sankcje zostały utrzymane, podobnie jak wielu chce, aby zakończyły się one wśród osób z obowiązkiem szkolnym. Przeciwnicy sankcji stanowią również większość (46%) grupy edukacyjnej z dyplomem ukończenia szkoły technicznej.

Źródło zagraniczne: eXXpress (Austria)
Źródło polskie: MyslPolska.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.