Austria uznała rzeź Ormian sprzed 100 lat za ludobójstwo

Prezydent Niemiec Joachim Gauck nazwał masakrę Ormian, która zaczęła się sto lat temu w Imperium Osmańskim, ludobójstwem. Zwrócił też uwagę na niemiecką współodpowiedzialność za tę tragedię.

Gauck jest pierwszym tak wysokim przedstawicielem Niemiec, który otwarcie użył słowa ludobójstwo w kontekście masakry Ormian. W przemówieniu wygłoszonym w Berlinie dodał, że także Niemcy, jako sprzymierzeńcy Imperium Osmańskiego w czasach pierwszej wojny światowej, ponoszą współodpowiedzialność, a być może nawet współwinę za śmierć prawie półtora miliona Ormian.

Władze w Berlinie dotychczas unikały sformułowania „ludobójstwo”, aby nie narażać na szwank stosunków z Turcją. Po długich dyskusjach zdecydowano jednak, że sprawa zostanie nazwana po imieniu w rezolucji, o której będzie dyskutował niemiecki Bundestag.

Na początku tygodnia rzeź Ormian nazwał ludobójstwem parlament Austrii, co wywołało ostrą reakcję dyplomatyczną Turcji.

22 kwietnia parlament Austrii uznał za ludobójstwo rzeź Ormian, dokonaną przez Imperium Osmańskie w 1915 r. Wiedeń zaapelował również do Ankary o „wniesienie jasności i rzucenie światła na ciemną przeszłość”, a w szczególności przyznanie, że mordy na ludności ormiańskiej miały charakter zorganizowanej zbrodni.

Turecki MSZ zareagował gwałtownie, oświadczając, że przyjęła oświadczenie austriackiego parlamentu „z oburzeniem, ponieważ przeczy faktom historycznym i bezpodstawnie oskarża naród turecki o przestępstwa”. Oficjalnie tureckiego ambasadora odwołano „w celu konsultacji”, co jest dyplomatycznym sformułowaniem najwyższego niezadowolenia z wzajemnych relacji.

Ankara od dawna ma problem z tym fragmentem swojej historii, piętnując jakiekolwiek próby nazwania rzezi Ormian ludobójstwem przez społeczność międzynarodową. Ostatnio zaprotestowała przeciwko wypowiedziom papieża Franciszka, który używał słowa „ludobójstwo” i demonstracyjnie zignorowała oświadczenie Parlamentu Europejskiego na ten sam temat.

W latach 1915-1917 w wyniku masowych morderstw, czystek etnicznych i wypędzenia na pustynię, śmierć poniosło około 1,5 miliona Ormian.

Władze w Ankarze utrzymują, że liczba Ormian, którzy stracili życie w latach 1915-1917 nie była wcale tak wysoka, a ich śmierć nie była ludobójstwem.

24 kwietnia został ogłoszony przez parlament Europejski Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim.

Autorstwo: jkl (1-4, 9), MW (5-8, 10)
Źródła: Lewica.pl, Strajk.eu
Kompilacja 2 wiadomości dla: WolneMedia.net