Austria przedstawia pakiet antyterrorystyczny

Opublikowano: 18.12.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1084

Pierwszą część zmian w prawie pod nazwą „pakietu antyterrorystycznego” przedstawił w środę rząd Austrii. Pakiet będzie teraz przez sześć tygodni poddawany ocenie.

Istotną zmianą w stosunku do zapowiedzi jest brak wyrażenia wprost zakazu funkcjonowania politycznego islamu. Na same zasady prawa prawdopodobnie nie wpłynie to jednak tak bardzo, bo ustawa mówi teraz o religijnym ekstremizmie. Brakuje też zapowiadanych przez rządzącą Austriacką Partię Ludową (ÖVP) zapisów o możliwości przedłużenia więzienia terrorystów po odbyciu przez nich wyroku.

Tutaj też ustawodawca austriacki proponuje środki zastępcze – elektroniczny monitoring ludzi skazanych za przestępstwa terrorystyczne po opuszczeniu przez nich więzienia. Przepis ma być neutralny religijnie i dotyczyć sprawców wszystkich przestępstw terrorystycznych bez względu na rodzaj motywacji religijnej czy politycznej.

Chociaż turecki reżimowy dziennik „Daily Sabah” triumfuje, że „polityczny islam” wypadł z kontrowersyjnej ustawy, austriaccy politycy nawet nie próbują ukryć, że cele ich walki z islamizmem pozostają niezmienne, a prawo zostało jedynie dostosowane tak, by spełniać wymogi konstytucji. Minister ds. integracji Susanne Raab mówi na przykład, że ktokolwiek będzie chciał wprowadzić “sądy szariackie” w Austrii, musi liczyć się z tym, że stanie przed sądem kryminalnym.

W Austrii rozpoczęła się debata nad tym, czy w ogóle precyzowanie w przepisach religijnego ekstremizmu jest konieczne. Konstytucjonalista Heinz Mayer przypomina, że w prawie karnym istnieją przepisy o ruchach wywrotowych, które mogą być używane w tych przypadkach. Raab broni konieczności bardziej doprecyzowanej regulacji, ponieważ chodzi o “przestępstwo kryminalne, którego celem jest stworzenie nowego, opartego na religii porządku społecznego”.

Minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer na „Twitterze”, podobnie jak Raab, potwierdza kontynuowanie deklarowanych celów walki z islamizmem. „Musimy podjąć działania przeciwko skrajnie prawicowej i radykalnie islamistycznej scenie”, pisze. Zapowiada też zmiany w przepisach dotyczących symboli, które dotkną także prawicowców. Zakazane mają zostać symbole skrajnie prawicowego ruchu identytarystów, a także Państwa Islamskiego i uznawanej za terrorystyczną kurdyjskiej PKK.

Natomiast przyspieszenie ścieżki pozbawiania podwójnego obywatelstwa nie zostawia wątpliwości co do intencji ustawodawców, bo prawie w 100% dotyczyć to będzie muzułmańskich radykałów. W dodatku skrajne stowarzyszenia i meczety będą mogły być zamykane w szybkim trybie w razie zaistnienia w nich propagandy terrorystycznej.

Raab chce też przejrzystości w przypadku imamów. Ma być jasne, gdzie który imam występuje z nauczaniem i ma powstać ich rejestr. Jeszcze bardziej w stosunku do poprzedniego prawa (Islamgesetz) rząd zacieśni kontrolę nad finansowaniem organizacji religijnych, uniemożliwiając obchodzenie zakazu poprzez struktury finansowania przez stowarzyszenia czy fundacje.

Poza tym wprowadza się dożywotni zakaz posiadania broni przez osoby skazane za przestępstwo terrorystyczne oraz zakaz pracy w zawodach związanych z ochroną.

Prawo dotyczące przedłużania wyroków terrorystom zostało przeniesione na następny rok. W listopadzie za wprowadzeniem takiego rozwiązania mocno obstawał kanclerz Austrii Sebastian Kurz. „Jeżeli chory psychicznie przestępca może zostać zamknięty na dożywocie, jeżeli wciąż stanowi zagrożenie, to terrorysta także może zostać zamknięty do końca życia” – twierdził Kurz.

Prawicowa Wolnościowa Partia Austrii FPÖ ostro krytykuje rząd za to, że z planów wypadły zapisy o zakazie działania politycznego islamu. Z drugiej strony Islamska Wspólnota Wyznaniowa Austrii IGGÖ zarzuca rządowi, że nie zaprosił organizacji do konsultacji w kwestii zacieśnienia przepisów dotyczących islamskiego prawa, a słowa ministrów o religijnym ekstremizmie w kontekście politycznego islamu uważa za naruszenie konstytucji. Socjaldemokracja SPÖ jest „umiarkowanie” przychylna proponowanym zmianom i podkreśla zadowolenie, że z przepisów zniknęło wyszczególnienie politycznego islamu.

Opracowanie: Jan Wojcik
Na podstawie: Vol.at, Dailysabah.com, Diepresse.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.