Austria nakazuje radiom grać 33% utworów krajowych

Opublikowano: 30.06.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 728

W Austrii od 51 lat obowiązuje regulacja, według której pewien procent puszczanych w radiostacjach piosenek musi pochodzić od rodzimych artystów. Podpisanie tej deklaracji jest co prawda dobrowolne, ale zobowiązały się do niego trzy najważniejsze stacje – Ö1, Ö3 i FM4 – które łącznie kontrolują 75 proc. rynku radiowego w Austrii. Warto dodać, że są to wszystko radia publiczne.

Regulacja o muzyce austriackiej ma zapobiec nie tylko zalewowi popkultury anglosaskiej, ale przede wszystkim niemieckiej, która z uwagi na wspólny język dla Austriaków jest atrakcyjna, a słuchacze często nawet nie wiedzą, czy dany twórca jest Austriakiem czy Niemcem.

I tak do 2021 r. w wymienionych radiach publicznych średnio 33 proc. piosenek ma być austriackich, choć rozkład podziału różnie się prezentuje w poszczególnych stacjach i godzinach. Niemniej szef austriackich mediów publicznych (w Austrii wszystkie media publiczne, czyli telewizja, radio oraz internet są jednym koncernem) Alexander Wrabetz podkreśla: „Musimy połączyć nasze siły, co jest kluczowe, aby zachować austriacką tożsamość w przestrzeni cyfrowej. Chodzi nie tylko o to, aby się dumnie przyznawać do kulturalnej i muzycznej twórczości w Austrii, ale też wzmocnić nasz kraj jako miejsce kreatywności, co jest szczególnie widoczne w coraz bardziej popularnej austriackiej muzyce pop”.

Równocześnie Wrabetz zapowiedział, że zmieni się linia programowa austriackiej telewizji państwowej, stawiając na więcej rodzimych produkcji. „Wielka ilość amerykańskich seriali i filmów nie pasuje do tego, czego widz dzisiaj oczekuje od austriackiej telewizji”, stwierdził szef mediów publicznych i podkreślił, że należy postawić mocniej na reportaże, dokumenty, sport oraz profesjonalne wiadomości, aby wywiązać się z misyjności państwowych środków przekazu.

Autorstwo: AS
Zdjęcie: Fachdozent (CC0)
Na podstawie: „Die Presse”
Źródło: Swiato-Podglad.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. supersebi900 30.06.2018 16:30

    Każdego dzisiejszego Austriaka dziadek czy ojciec był Niemcem,to od kiedy Austriacy nie są Niemcami?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.