Austria legalizuje eutanazję

Opublikowano: 04.01.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1272

W połowie grudnia austriacka Rada Narodowa zatwierdziła ustawę legalizującą eutanazję. Nowe prawo weszło w życie 1 stycznia 2022 r. Do tej pory pomoc w odebraniu życia była karana 5 latami więzienia.

Teraz to się zmieni. Jeśli dorosła świadoma osoba będzie chciała odebrać sobie życie, będzie musiała uzyskać zgodę od dwóch niezależnych lekarzy, z których jeden musi być specjalistą medycyny paliatywnej. Równocześnie rząd zwiększy wydatki na opiekę paliatywną, żeby wspomagane samobójstwo nie było motywowane brakiem środków na leczenie.

Od decyzji lekarzy pacjent musi odczekać dwanaście tygodni, a w przypadku chorób śmiertelnych dwa tygodnie. Po tym czasie prawnik lub notariusz, którzy są niezbędni do dokonania procedur, będą mogli odebrać w aptece preparat, który spowoduje śmierć pacjenta. Apteki, w których wydawane są preparaty, nie będą znane opinii publicznej, aby uniknąć nadużyć. Jedynie adwokat lub notariusz pisemnie upoważniony przez pacjenta będą upoważnieni do uzyskania śmiercionośnej substancji.

Osoby cierpiące na choroby psychiczne nie są objęte tym prawem.

Przeciwnicy nowego prawa argumentowali, że przepisy są zbyt mało restrykcyjne, co może prowadzić do nadużyć. Padły również pytania, dlaczego nie doprecyzowano, co się stanie z preparatem, który nie został wykorzystany, lub jeśli został użyty tylko częściowo. Podniesiono również kwestię braku systemowego wsparcia dla osób pomagających w samobójstwie, a przebywających pod ogromną presją i w potencjalnie traumatycznej sytuacji.

Nowe prawo jest zgodne z austriacką konstytucją, ponieważ zdaniem polityków zakaz wspomaganego samobójstwa jest pogwałceniem prawa do samostanowienia.

W Europie eutanazja jest możliwa w Belgii, Holandii, Hiszpanii i Austrii.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.