Austria jako pierwszy kraj UE zakaże używania glifosatu

Opublikowano: 04.07.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 401

Firma Monsanto, która produkuje środek chwastobójczy Roundup, zawierający rakotwórczy glifosat, musi wypłacić gigantyczne odszkodowania osobom, które po kontakcie z tym związkiem chemicznym zachorowały na nowotwory. Mając na uwadze jego toksyczność, władze Austrii chcą wprowadzić absolutny zakaz stosowania glifosatu.

We wtorek, izba niższa Austrii przyjęła ustawę, która całkowicie zabrania używania glifosatu, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej obowiązują jedynie pewne ograniczenia. Ustawa musi jeszcze zyskać poparcie izby wyższej, po czym musi zostać podpisana przez prezydenta Alexandra Van der Bellena. Media wskazują, że nowe przepisy najprawdopodobniej zostaną przyjęte.

W Austrii glifosat otwarcie nazywany jest trucizną. Decyzja w tej sprawie ma związek z niedawnym wyrokiem sądu w Kalifornii, który orzekł, że korporacja Monsanto musi wypłacić 2 miliardy dolarów odszkodowania małżeństwu. Alva i Alberta Pilliod, którzy od lat stosowali Roundup, zachorowali na chłoniaka nieziarniczego.

Już w 2015 roku, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem ogłosiła, że glifosat prawdopodobnie wywołuje nowotwory wśród ludzi. Z drugiej strony, firma Monsanto robiła wszystko, aby jej produkt Roundup był przedstawiany w jak najlepszym świetle. Również niemiecki Bayer, który w 2016 roku wykupił amerykańska firmę za 66 miliardów dolarów, utrzymuje, że związek glifosat nie stwarza zagrożenia dla ludzi.

Austria prawdopodobnie jako pierwsza przyjmie zakaz stosowania glifosatu. Z kolei Unia Europejska, która pod koniec 2017 roku przedłużyła licencję na używanie tego toksycznego związku o 5 lat, może podjąć identyczną decyzję i wtedy zakaże stosowania glifosatu od grudnia 2022 roku.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Dawid 04.07.2019 12:36

  Fajnie, że dopiero teraz zaczynają tego zakazywać. A ile tego syfu już zjedliśmy, ile lat jest to już stosowane w Polskiej gospodarce i dalej będzie. Od kilku lat śledzę Roundap i wierzyłem w to co tutaj czytałem na jego temat i przynajmniej sobie teraz uświadomiłem, że tak jak i te artykuły tak jak i ja miałem rację. Od samego początku czułem, że coś jest z tym nie tak. W sumie to dzięki Roundapowi najbardziej sobie uświadomiłem, że żyjemy naprawdę w beznadziejnych czasach. Życie ludzkie nie ma już żadnej wartości, największą ma pieniądz, a koncerny chcą tylko byśmy zdychali jak szczury.

 2. emigrant001 04.07.2019 14:32

  Dlatego jak ktokolwiek ma możliwość kupić czy warzywa czy owoce od indywidualnego rolnika to należy dla własnego zdrowia z takiej opcji korzystać

 3. lboo 04.07.2019 15:20

  @emigrant001: Trzeba by jeszcze tylko rolników nauczyć że pryskanie glifosatem przed zbiorem “żeby było łatwiej” nie przysporzy im klientów. A do tego przydał by się jakiś prosty test na glifosat. Prosty i tani który dało by się użyć w warunkach “polowych”.

 4. hashi 05.07.2019 14:41

  Najbardziej szkodliwy jest glifosad w połączeniu z aluminium gdyż powoduje odkładanie się tego szkodliwego metalu w mózgu. Co powoduje zaburzenia układu nerwowego, parkinson, alzheimer, bezpłodność.
  Najwięcej aluminium trafia do nas poprzez kosmetyki, szczepionki, napoje w puszkach.
  Co ciekawe a niemczech jest zakaz stosowania Al w kosmetykach te same preparaty np. Nivea w Polsce ładują tą truciznę ile wlezie głównie do sztyftów antypotowych co ostatecznie powoduje raka piersi u kobiet.

  Należy jeszcze wspomnieć że popularna w ostatnich latach nietolerancja glutenu to jest nic innego jak zatrucie roundupem. Ale na tym wyrósł niezły biznes gluten free. Opryskuje się tym gównem praktycznie wszystkie zboża bo tanio i skutecznie.

  Odnośnie rolników ekologicznych bez roundupu to są ale za kilogram mąki trzeba płacić 12 zł.

  Eksterminacja narodu Polskiego trwa w najlepsze. Kto chce tego uniknąć musi się niestety sporo wykosztować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.