Australia zdelegalizowała małżeństwa homoseksualne

Australijski Sąd Najwyższy cofnął wczoraj prawo pozwalające homoseksualistom na zawieranie związków małżeńskich.

Decyzja oznacza, że 27 ślubów, udzielonych w miniony weekend w Australii osobom tej samej płci, zostanie uznanych za nieważne zaledwie po kilku dniach.

W październiku regionalny parlament Australijskiego Terytorium Stołecznego jako pierwszy w kraju zezwolił na zawieranie związków małżeńskich osobom tej samej płci. W Canberze i na terenie całego otaczającego stolicę regionu ślub mogły wziąć pary homoseksualne z całego kraju. Jednak władze państwa zakwestionowały zgodność przepisów lokalnych z prawem federalnym i zwróciły się o rozstrzygnięcie sporu do Sądu Najwyższego.

Australijskie prawo federalne z 2004 roku podkreśla, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. W ubiegłym roku obie izby australijskiego parlamentu odrzuciły propozycję przepisów dotyczących zawierania związków małżeńskich przez osoby tej samej płci.

Tymczasem najwyższa instancja sądowa Unii Europejskiej zdecydowała, że pary homoseksualne powinny mieć takie same przywileje i ulgi, jak tradycyjne rodziny. Decyzja ta dotyczy także tych krajów, w których małżeństwa osób tej samej płci nie zostały zalegalizowane.

Trybunał wydał orzeczenie w sprawie francuskiego pracownika banku, któremu pracodawca odmówił przysługujących wszystkim parom małżeńskim bonusów pieniężnych na podstawie tego, że jego partnerem jest mężczyzna.

Sąd uznał ten przypadek za bezpośrednią dyskryminację ze względu na orientację seksualną. Przedstawiciel sądu zaznaczył, że ta decyzja oznacza wprowadzenie nowego standardu prawnego dla wszystkich krajów UE.

Autorstwo: JW (akapity 1-4), Głos Rosji (5-7)
Źródła: Niezależna.pl, Głos Rosji
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”