Australia zalegalizowała eutanazję dla nieuleczalnie chorych

Australijski stan Wiktoria uchwalił ustawę o dobrowolnej pomocy umierającym. Osoby nieuleczalnie chore, którym według lekarzy pozostało mniej niż sześć miesięcy życia, będą mogły ubiegać się o eutanazję. Nowe prawo wejdzie w życie 19 czerwca.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy lekarze w całym stanie odbywali specjalne szkolenia, ale ostatecznie tylko trzech doktorów otrzymało oficjalne uprawnienia do przeprowadzania eutanazji. Cała procedura jest określona przez ścisłe zasady, które zostały ustalone na bazie zaleceń panelu ekspertów. Były premier Australii, Paul Keating, uważa, że uchwalenie ustawy o dobrowolnej pomocy umierającym jest „naprawdę smutnym momentem w historii kraju”.

Kandydaci do eutanazji muszą mieć postawioną ostateczną diagnozę lekarską, zgodnie z którą ich śmierć nastąpi w ciągu najbliższych sześciu lub dwunastu miesięcy (w przypadku choroby zwyrodnieniowej ośrodkowego układu nerwowego). Zgodnie z prawem musi to być również w pełni świadoma decyzja samego pacjenta. Wszyscy kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat, być obywatelami lub stałymi rezydentami Australii i mieszkać w stanie Wiktoria przez co najmniej 12 miesięcy.

Rodzina pacjenta nie może składać wniosków w imieniu ukochanej osoby. Osoby zmagające się z demencją najprawdopodobniej nie będą się kwalifikować do eutanazji, ponieważ muszą być w pełni zaangażowane w proces podejmowania decyzji. Lekarze na własne życzenie nie muszą uczestniczyć w całej procedurze.

Proces eutanazji będzie nadzorowany przez tzw. Komisję Dobrowolnie Wspomaganego Umierania, która rozpatrzy każdą sprawę i zaproponuje ulepszenia lub zmiany przepisów. Warto przypomnieć, że australijskie Terytorium Północne przyjęło ustawę o prawach osób nieuleczalnie chorych już w 1995 roku, ale prawo to zostało później unieważnione.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie:
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl