Audyt problemów w TVN

Opublikowano: 20.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 953

Związkowa Alternatywa w TVN (Związek Zawodowy Pracowników TVN) przeprowadziła audyt problemów w spółce i przygotowała zestaw pytań oraz postulatów do władz firmy.

Przede wszystkim stanowczo domagamy się ujawnienia zasad wynagradzania i zmian w organizacji pracy oraz podstawach zatrudnienia. Wciąż czekamy na listę̨ stanowisk poszczególnych grup zawodowych (dla przykładu: redaktor, starszy redaktor itp.) oraz widełki płacowe obowiązujące na tych stanowiskach.

W firmie trwa reorganizacja oraz hierarchizacja stanowisk pracy i zmiany w wynagradzaniu doprowadzają do nieprzyjemnych sytuacji między pracownikami, a także między pracownikami, a bezpośrednimi przełożonymi. Pracownicy nie zostali wcześniej poinformowani o tym, na jakich zasadach będzie się odbywać zmiana w ustalaniu stanowisk dla poszczególnych pracowników ani o tym, jakie zasady wynagrodzenia będą obowiązywać po zmianach. Pracownicy są informowani, jakie będą mieć stanowisko po zmianach, i jakie będą mieć wynagrodzenie, jednak nie wiedzą, jak zostało ono ustalone. Pracownicy nie zostali też poinformowani o ścieżce rozwoju zawodowego. Nie wiadomo, jak długo trzeba na konkretnym stanowisku pracować, by móc ubiegać się o awans. Dodatkowo, towarzyszące nowemu stanowisku zaszeregowanie jest niejasne, a fakt, że pracownik nie wie nawet, ile tych szeregów jest, czy to stanowisko odpowiada szeregowi, czy szeregi są w ramach stanowiska, ani od której strony są liczone, powoduje dalszą niepewność.

Inny problem to rozszerzony zakres obowiązków operatorów obrazu bez podwyżki wynagrodzenia. Wraz z najnowszym aneksem do umów o pracę operatorzy otrzymali nowy zakres obowiązków. Dotychczas prowadzenie samochodu oraz używanie środków nadawczych nie było wpisane w zakres obowiązków. Zakres obowiązków został więc rozszerzony, bez żadnej dodatkowej gratyfikacji finansowej.

Związek zwraca też uwagę niezgodność treści aneksów dotychczas obowiązujących z obietnicami odnośnie rocznych premii. Pracownikom przedstawiano, że premia będzie w każdym roku pewna w zależności od procentów, jakie kto ma zapisane w umowie. Mówiono, że należy ją traktować jako podwyżkę wynagrodzenia, tymczasem z Aneksu i z oficjalnej broszury informacyjnej wynika, że premia ma charakter uznaniowy. Podobnie jak bonusy w postaci przyznawanych akcji Grupy Discovery (obecnie Werner Bros Discovery).

Jednocześnie związek chce rozpoczęcia rozmów o zmianie regulaminu pracy tak, żeby uwzględniał podniesienie wynagrodzenia za pracę w nocy i w święta, a nie zmniejszanie liczby dyżurów w kolejnym miesiącu. Wielu pracowników TVN pracuje nie tylko w dni powszednie, ale także w weekendy, święta, w godzinach nocnych, a czasami po więcej niż 8 godzin na dobę, czy 40 godzin na tydzień. Proponujemy, by za pracę w niedziele i święta pracownik otrzymywał wyższe wynagrodzenie niż za pracę w dni powszednie.

Autorstwo: Tomasz Ozimkiewicz (przewodniczący ZZP TVN) i Piotr Szumlewicz (przewodniczący ZZ Związkowa Alternatywa)
Nadesłano do: WolneMedia.net

1

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BANDZIORkaq 20.05.2022 21:20

    Premia za zgodność z nurtem, za niezgodność degradacja z dotychczas zajmowanych stanowisk bądź w najlepszym przypadku brak awansu. Jakie to proste.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.