Atom tylko do 2022 roku

NIEMCY. 30 maja, po kilkunastogodzinnych obradach, rządzące w Niemczech partie (CDU/CSU oraz FDP) podjęły decyzję o rezygnacji z korzystania z energii jądrowej. Większość z działających obecnie elektrowni atomowych zostanie wygaszona do 2021 r.; jedynie trzy siłownie będą produkować prąd do 2022 r. Będą one stanowić bufor bezpieczeństwa na wypadek, gdyby przechodzenie na odnawialne źródła energii odbywało się zbyt wolno.

W 2010 r. centroprawicowa koalicja rządząca podjęła decyzję o wydłużeniu okresu eksploatacji 17 działających w Niemczech elektrowni jądrowych o średnio 12 lat poza rok 2022. Oznaczało to rezygnację z planowanej rezygnacji z atomu, której harmonogram ustalił poprzedni rząd Gerharda Schrödera.

Jednak po katastrofie w Fukushimie oraz masowych protestach społecznych kanclerz Angela Merkel nakazała kontrolę wszystkich reaktorów i przejściowe wyłączenie siedmiu najstarszych elektrowni sprzed 1980 r. Ogłosiła jednocześnie trzymiesięczne moratorium na wdrożenie ustawy, regulującej rezygnację z korzystania z energii atomowej.

Opracowanie: Piotr Kuligowski
Źródło: Lewica