Ataki na wioski i morderstwa Papuasów w Puncak Jaya

Opublikowano: 07.06.2013 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 642

Co najmniej 18 osób zostało brutalnie okaleczonych i zamordowanych, w trwających od lutego akcjach indonezyjskich sił bezpieczeństwa w zachodniopapuaskim dystrykcie Tingginambut, położonym w Puncak Jaya. Maksymalna liczba ofiar wynosić może jednak aż 41 osób. Nadal nie do końca rozpoznany pozostaje los 30 zaginionych Papuasów, w tym dwójki dzieci (istnieje przypuszczenie, że w aresztach jest przetrzymywanych ok. 15 osób).

Wśród potwierdzonych ofiar znajduje się sześciu wodzów i liderów społecznych, powracających z zaprzysiężenia nowego papuaskiego gubernatora Lukasa Enembe. Według zeznań pozyskanych przez Yasonsa Sambona, zostali oni wyciągnięci z samochodu przez indonezyjskich żołnierzy, byli bici i torturowani przez całą noc. Następnego dnia, tj. 9 maja 2013 roku, ich ciała zostały porzucone wzdłuż drogi, przez oficerów sił specjalnych Kopassus. Wszystkich uśmiercono „mafijnymi metodami”. Ciała zamordowanych wodzów były rozczłonkowane i rozrzucone wzdłuż drogi, nosiły ślady tortur i ran postrzałowych. Mieszkańcy okolicznych wiosek pozbierali szczątki ofiar i pochowali we wspólnym grobie, prosząc Sambona o anonimowość, w obawie przed rewanżyzmem indonezyjskich żołnierzem.

Śmierć dwóch własnych działaczy potwierdził równolegle Komitet Narodowy Papui Zachodniej (KNPB). Yerson Wonda, sekretarz KNPB w regionie Puncak Jaya oraz Ella Enumbi zostali aresztowani przez członków Kopassus na punkcie kontrolnym indonezyjskiej armii, po czym zabici i ścięci. Zwłoki uprowadzonych mężczyzn znaleziono 26 kwietnia 2013 roku, porzucone w worku pod mostem.

Zachodniopapuascy działacze praw człowieka w Puncak Jaya alarmują również, że kobiety w wioskach znajdujących się pod okupacją indonezyjskiej armii (TNI) są regularnie gwałcone przez żołnierzy. Od kwietnia udokumentowano 12 takich przypadków, niepotwierdzone informacje mówią o znacznie większej liczbie seksualnych napaści na kobiety. Wśród śmiertelnych ofiar takich ataków znalazły się dwie uczennice liceum, brutalnie zgwałcone i pobite przez funkcjonariuszy Kopassus.

Sytuacja w regionie zaogniła się po 21 lutego 2013 roku, po tym jak oddział papuaskiej Armii Wyzwolenia Narodowego (TPN-OPM) pod dowództwem Goliata Tabuniego, zaatakował posterunek indonezyjskiej armii wybudowany na uświęconym miejscu pochówku. W ataku TPN-OPM zginęło ośmiu indonezyjskich żołnierzy. Pierwszej zemsty, na osobach nie zaangażowanych w ten atak, indonezyjskie służby dopuściły się już pięć dni później. Żołnierze spalili wówczas co najmniej 18 domów, zniszczyli pięć protestanckich kościołów, bibliotekę i dwie szkoły w Tingginambut. Świadkowie wydarzeń i źródła kościelne potwierdzili również, że rządowe oddziały podpalały ogrody i zabijały zwierzęta, w tym ok. 100 świń, ważnych dla papuaskiej kultury i gospodarki. Po tych rajdach pierwsi papuascy mieszkańcy z obszarów Gurake, Sinak, Tinggi, Trugi i Nelekom, zbiegli w góry obawie przed represjami z rąk indonezyjskiej armii, narażając się jednakże na niedobór żywności i ciężkie warunki bytowania. Sieć Akcji dla Timoru Wschodniego (ETAN) po pierwszej erupcji przemocy wezwała wszystkie rządy, zwłaszcza krajów współpracujących z Indonezją, takich jak Stany Zjednoczone, do wywarcia nacisków w celu ukrócenia nabrzmiewających prześladowań. ETAN zwróciło uwagę na niekonsekwencję rządu USA, którego urzędnicy potępili atak z 21 lutego na indonezyjskie wojsko, powstrzymując się jednocześnie od krytyki trwających napadów na papuaską ludność cywilną.

Od tamtego momentu nastąpił masowy napływ indonezyjskich oddziałów wojskowych, różnych formacji, do newralgicznego regionu. Rajdy rządowych służb bezpieczeństwa doprowadziły dotąd do wysiedlenia tysięcy lokalnych mieszkańców, uciekających w obawie przed brutalnym traktowaniem ze strony, tak wojska jak i policji. Setki domów i ogrodów zostało zniszczonych – naruszono międzynarodowe prawa dotyczące zbrodni wojennych.

Lista potwierdzonych ofiar indonezyjskiej armii:

– Mili Tabuni (37 lat)

– Sony Tabuni (35 l.)

– Ella Enumbi (27 l.)

– Yerson Wonda

– Yos Kogoya (40 l.), były wódz ze wsi Mewoluk

– Pauwuli Tabuni (35 l.), wódz wioski z dystryktu Tingginambut

– Tepaus Tabuni (40 l.), wódz wioski z dystryktu Tingginambut

– Yaningga Tabuni (37 l.), wódz wioski z dystryktu Yembuni

– Terius Enumbi (39 l.), pastor kościoła w Kampung Kalone

– Yemundan Enumby (35 l.)

– Inoga Wonda

– Deniti Telenggen

– Telapina Morib

– Aibon Tabuni

– Yomiler Tabuni

– Bongar Telenggen

– Eramina Murib

– Regina Tabuni

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: westpapuamedia.info, freewestpapua.org, voiceofmelanesia.com, knpbnews.com
Dla „Wolnych Mediów”


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.