Atak zimy na Bliskim Wschodzie

Bliski Wschód po kilku dniach ulewnych deszczy, które doprowadziły do powodzi, nawiedziły silne opady śniegu. W krajach, gdzie nawet w zimie średnia temperatura nie spada poniżej 10 stopni, obecnie jest około 0 stopni.

Najsilniejsza od 1953 roku śnieżyca nawiedziła Izrael i inne kraje tego regionu świata. Tropikalne zwykle państwo żydowskie pokryło się śniegiem, który jak to zwykle bywa, zaskoczył tamtejszych drogowców.

Pod śniegiem znalazła się większa część Jordanii, gdzie zostały zamknięte szkoły i niektóre urzędy. W Libanie zginęły cztery osoby. Niektóre ulice na obrzeżach Bejrutu zostały zalane przez wodę i pokryte warstwą brudu na wysokość jednego metra. W Egipcie odnotowano najniższe od ostatnich 122 lat temperatury.

We środę śnieżyca spowodowała przerwanie meczu piłkarskiego w stolicy Turcji. Biały puch pokrył też inne kraje.

Najbardziej ucierpieli uchodźcy w miasteczkach namiotowych w Syrii. Wiadomo już, że w Aleppo z zimna zginęło dwoje małych dzieci.

W Izraelu śnieg pojawił się nawet na pustyni Negev. Wielu mieszkańców nie pamięta takiego zjawiska pogodowego. W całym Izraelu doszło do bardzo wielu zakłóceń komunikacyjnych. Były poważne problemy z dojazdem do Jerozolimy. W wyniku ataku zimy zamknięto również wiele szkół.

Anomalia pogodowa po Bliskim Wschodzie dotknęła też Północną Afrykę. Doszło do bezprecedensowej sytuacji, śnieg pojawił się w Kairze. Przysypane zostały prawie wszystkie ulice, śnieg pokrył również znane zabytki takie jak piramidy. Ludzie są zszokowani.

Atak zimy w tej części świata jest w tym roku wyjątkowy. Śnieg przykrył większość tropikalnych państw regionu. Cierpią syryjscy uchodźcy, armia izraelska musiała uwalniać z samochodów osoby, które utknęły na autostradach. Egipcjanie byli bardzo zaskoczeni widząc śnieg w swojej stolicy.

Nie żyje już żaden Egipcjanin, który mógłby pamiętać poprzedni przypadek tego typu, do którego doszło przed 112 laty. Mieszkańcy stolicy Egiptu bawili się śniegiem i chętnie fotografowali się z nim. Wiele zdjęć trafiło do sieci społecznościowych. Tegoroczna zima jest zaskoczeniem dla wielu tamtejszych meteorologów. Wszyscy są jednak zgodni, że trudno o lepszy dowód na zmiany klimatu na Ziemi.

Autorstwo: Głos Rosji (akapity 1, 3, 5) Zmiany na Ziemi (2, 4, 6), lecterro (7-9),
Źródła: Głos Rosji, Zmiany na Ziemi
Kompilacja 3 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”