Atak rakietowy na ambasadę USA w Bagdadzie

Opublikowano: 27.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1899

Późnym wieczorem w niedzielę 26 stycznia na kompleks budynków należący do ambasady Stanów Zjednoczonych w stolicy Iraku spadły pociski rakietowe. Zniszczona została między innymi stołówka, niektóre media donoszą, że ranna jest jedna osoba.

https://youtu.be/DYheXNWr90I?t=12

Amerykanie nigdy nie byli mile widziani na Bliskim Wschodzie, jednak obecna fala nienawiści wobec jankeskiej okupacji to nowa jakość. Tak zwana zielona strefa w Bagdadzie, ściśle strzeżony rejon miasta, gdzie znajdują się między innymi placówki dyplomatyczne, została wczoraj zaatakowana. Z doniesień światowych agencji wynika, że amerykański kompleks dyplomatyczny został ostrzelany – trafiło weń kilka rakiet, według niektórych mediów trzy, według innych pięć.

Korespondentka Agence France-Presse Maya Gebeily napisała na portalu społecznościowym Twitter, że w trakcie ataku zniszczona została między innymi stołówka. Ambasada wprawdzie nie wydała jeszcze oficjalnego komunikatu, jednak dziennikarz „The Washington Post” Mustafa Salim stwierdził – również na „Twitterze” – że „jego źródła” potwierdzają, iż jedna osoba odniosła obrażenia.

Władze Iraku potępiły atak. Premier Abi Abdul Mahdi zapowiedział śledztwo i podjęcie środków celem zapobieżenia podobnym incydentom w przyszłości. Na specjalnej konferencji prasowej wyjaśniał dziennikarzom, że ochrona dyplomatów jest jednym z priorytetów jego rządu.

Amerykańskie media zgodnie podają, że za ostrzał odpowiedzialna jest szyicka milicja Kataib Hezbollah. Ma to być akt odwetu za morderstwo irańskiego generała i polityka Ghosema Soleimaniego. Informacji tych jednak nie można traktować – póki co – inaczej niż jak spekulacje. Przywódcę Kataib Hezbollah Abu Mahdi al-Muhandisa podejrzewa się o sprawstwo kierownicze napadów na amerykańską ambasadę w Bagdadzie pod koniec grudnia ubiegłego roku jak i na początku stycznia bieżącego.

Ośrodek dyplomatyczny Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie rozpościera się na bardzo dużej powierzchni – prawie tak wielkiej jak Watykan. Budowa tego kompleksu kosztowała ponad miliard dolarów.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.